Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn chce się integrować

Bałczik (Bułgaria), Cambrai (Francja), Czeski Cieszyn (Republika Czeska), Genk (Belgia), Puck (Polska), Rožňava (Słowacja) oraz Teuva (Finlandia) - lista miast partnerskich Cieszyna jest dość długa. Władzom nadolziańskiego grodu zależy jednak na zmianach w formule współpracy między nimi.

Jak poinformował na wczorajszym (4.03) spotkaniu z dziennikarzami Adam Cieślar, dyrektor Domu Narodowego, 23 maja rozpocznie się w Cieszynie trzydniowy Festiwal Miast Partnerskich. - Chcemy się spotkać na takim luźnym forum, bo tak naprawdę nigdy nie mamy czasu rozmawiać z miastami partnerskimi. W trakcie Święta Trzech Braci też go brakuje, więc postanowiliśmy zrobić specjalną, dedykowaną imprezę - uzasadniał decyzję.

- Te trzy dni będą okazją do tego, aby burmistrzowie siedmiu miejscowości wypracowali sobie model współpracy między sobą. Uważamy, że wzajemne odwiedziny nie powinny być jedynym przykładem takich relacji - mówiła Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna.

Wydaje się, że zmiany w sposobach współpracy międzymiastowej są konieczne. Potwierdza to choćby pismo z Lucerny, które niedawno wpłynęło do Urzędu Miasta w Cieszynie. Władze szwajcarskiej miejscowości oficjalnie ogłaszają w nim zakończenie współpracy. Skąd takie stanowisko? - Wspólne projekty Cieszyna z Lucerną zakończyły się de facto 15 lat temu i od tamtego czasu kontakt się urwał - uważa Staszkiewicz.

Warto jednak dodać, że być może Cieszyn nawiąże współpracę z partnerem z... Dalekiego Wschodu. - Mamy propozycję miasta z Chin - ale nie chodzi oczywiście o Wuhan (tylko o Cangzhou - dop. red). Jego przedstawiciele na początku grudnia złożyli nam nieformalną wizytę. Miasto to współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, a jego prezydent jest, tak jak ja, chemiczką z wykształcenia. Mówiła, że bardzo chętnie pokazałaby nam to, co mają najlepszego w swoim mieście. Myślę, że wybór mają spory: jest ono dość maleńkie, ma "jedynie" 6,2 miliona mieszkańców - zaznaczała burmistrzyni Cieszyna.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-05 19:04:39
666: "Mamy propozycję miasta z Chin - ale nie chodzi oczywiście o Wuhan". Normalnie przewróciłem się ze śmiechu, takie to było śmieszne.
2020-03-05 19:22:56
tom lem: ... najwyższy czas zaplanować wakacje, aż dziw że na liście brakuje zaprzyjaźnionego Pucka;-)
2020-03-05 20:52:37
Władek na skuterze: Jestem włado i jeżdżę na skuterze --wy sie chcecie integrowac a ronda nie umiecie dopilnowac zeby zrobic w terminie gdzie codziennie OD KILKU MIESIECY kierowcy stoja w korkach --juz dwa razy przekladany termin zakonczenia prac pierwsze do konca roku a potem do konca lutego a tu marzec i co nic jakies tlumaczenia ze aura do warstwy bitumicznej nieodpowiednia !brawo WY jak jedno rondo w cieszynie jest robione 6 miesiecy to wcale sie nie dziwie ze cieszyn zanika idzie w dól nic tu nie ma i czekam na najlepszy komentarz ze to nie my tylko prywatny inwestor
2020-03-05 21:17:12
rainman: Mógłbym się założyć o sporo, że gdyby zabronić wzajemnych wyjazdów do miast partnerskich to w Polsce 90% samorządów zrezygnowałoby z tej formy "współpracy".
2020-03-06 08:09:41
Halos: rainman: dokładnie, jestem tego pewien! Gosposia to mam wrażenie, że tylko dla tych wyjazdów i bankietów kandydowała na Burmistrza, bo innej jej działalności jakoś nie widać w tym mieście hehe
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: