Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciekawostki tuż za miedzą

Członkowie Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych „Cieszyn” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie wykorzystując wolny dzień 15 sierpnia wybrali się na wycieczkę szkoleniową po tak zwanej dolańskiej części Zaolzia, czyli okolicach Bogumina, Karwiny, Frysztatu, Stonawy

Poprowadził ich prezes Koła Bogusław Bujok, który, mieszkając w Zebrzydowicach, doskonale zna te tereny. Ale dla wielu jego kolegów i koleżanek z Koła, i to nie tylko tych ze Skoczowa czy Ustronia, ale nawet tych z Cieszyna wizyta w wielu zaolziańskich zakątkach była nowym doświadczeniem.

Przechadzka po cmentarzach w Starej Karwinie, gdzie pochowany jest m.in. dr Wacław Olszak czy Stonawie, gdzie pomnik upamiętniający ofiary wojny 1919 roku na wielu zrobiła spore wrażenie poprzez ogromną ilość polskich nazwisk jasno dowodzących jakiej narodowości ludność dominowała na tych terenach. Wrażenie robi też przebieg granicy pomiędzy Marklowicami Górnymi (PL) a Dolnymi (CZ), gdzie po 1920 roku szkoła została w Polsce, a kościół i gospoda w ówczesnej Czechosłowacji. Kościół, który przewodnikom dane było, dzięki uprzejmości kościelnego, zwiedzić także wewnątrz jest wielką perełką na szlaku drewnianej architektury i, jak stwierdził prowadzący wycieczkę, odkąd tragicznie spłonął kościół w Gutach najpiękniejszym drewnianym kościółkiem na Śląsku Cieszyńskim.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-18 07:39:09
Vena: To przepiękna trasa dla ludzi lubiących i mogących ,chodzić pieszo ,po naszych byłych Polskich terenach , które niosą kawałek naszej tragicznej historii ,miejsca są urokliwe i przesycone nawet naszą tradycją ... :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: