„Ciągle tu jesteśmy”
W połowie XIX wieku grupa osadników z Wisły przywędrowała do odległego Banatu, czyli części dzisiejszej Serbii. Tam wiślanie znaleźli pracę i nowy dom. Dzisiaj, niemal dwieście lat po osiedleniu się w nowym miejscu, prawie 600 kilometrów od Beskidów, ich przodkowie ciągle mówią wiślańską gwarą i kultywują tradycje. To o nich opowiada film "Ciągle tu jesteśmy", którego premiera miała miejsce w piątek (30.08) w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, podczas Dni Wisły.
Film został zrealizowany przez Grupę Twórczą Punkty Widzenia. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Drobik, zdjęcia wykonali Adam i Angelika Donczew, a producentem wykonawczym był Szymon Pilch. Film powstał dzięki wsparciu finansowemu miasta Wisła.
Przyjazd do Ostojićeva to niesamowite spotkanie z potomkami Wisły, którzy kilkaset kilometrów od rodzinnego domu ich przodków ciągle czują ogromne przywiązanie do beskidzkiej kultury i tradycji. Chcieliśmy pokazać ich niezwykłą historię, od XIX wieku, przez trudny wiek XX, wojnę w byłej Jugosławii, choć skupiliśmy się przede wszystkim na ich dzisiejszym życiu, radościach i problemach, które przeżywają - mówi Andrzej Drobik, reżyser filmu "Ciągle tu jesteśmy".
Ten film był bardzo potrzebny, chociażby po to, żeby pokazać życie niezwykłych mieszkańców Ostojićeva i przypomnieć, że ta społeczność istnieje i współpracuje z rodzinną miejscowością swoich przodków. Zależy nam na tym, żeby jak najbardziej rozwijać współpracę między Wisłą a gminą Čoka, do której należy Ostojićevo. Mam nadzieję, że ten film będzie okazją, żeby Ostojićevo pokazać nie tylko mieszkańcom naszego regionu - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Čoka to miasto partnerskie. Wisła nawiązała z nim współpracę w 2007 roku. Dla mnie wyjazd w 2007 roku do Ostojićeva był czymś fascynującym. Wjeżdżając do wioski było coś zaskakującego i trochę przerażającego. Wracałem pamięcią do lat 80’ u nas. Kiedy to byliśmy bardzo gościnni i kiedy mieliśmy czas dla siebie. To było dla nas ciekawe przeżycie. To partnerstwo myślę, że jest zupełnie czymś innym niż z innymi miastami. Daje nam szansę pomocy, ale też docenienia tego co tutaj mamy, a co mieli mieszkańcy Ostojićeva kilkadziesiąt lat temu. Jak bardzo się to wszystko zmieniło, jak odwróciła się sytuacja gospodarcza – mówił przed premierą filmu Tomasz Bujok Burmistrz Wisły.
Myślę, że ten film będzie miał pozytywny ciąg dalszy, jeśli zrobimy coś o co oni proszą, czyli jeśli o nich nie zapomnimy w Wiśle – dodał po zakończonej projekcji Andrzej Drobik.
mat.pras./MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.