Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Burzliwe obrady Rady Powiatu. Chodziło o pieniądze

Podczas ostatnich (23.05.2024) obrad Rady Powiatu Cieszyńskiego toczyła się gorąca dyskusja w punkcie dotyczącym uchwalenia wynagrodzenia dla Starosty. Bynajmniej nie chodziło o kwotę wynagrodzenia Starosty...

Na prośbę Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego, Grzegorza Koniecznego Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Janina Żagan tłumaczyła podział ról w Zarządzie. I tak Janina Żagan nadzoruje i kontroluje działania związane z edukacją i szeregiem innych spraw, m.in Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego;  Wicestarosta Mieczysław Szczurek  nadzoruje i kontroluje działania: Biura Zamówień Publicznych, Wydziału Inwestycji, Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, w zakresie współpracy transgranicznej i międzynarodowej; Członek Zarządu Beata Macura za działania: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w tym organizację systemu pieczy zastępczej i rehabilitacji społecznej oraz pozostałych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego; Członek Zarządu Jerzy Pilch za  działania: Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Urzędu Pracy i ostatni członek zarządu - Marcin Ślęk odpowiada za działania Wydziału Nieruchomości, Wydziału Architektury i Budownictwa, Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz koordynuje działania: Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru.

Żagan tłumaczyła, że Zarząd będzie pracował od poniedziałku do piątku [na etacie – przyp.red.], żeby móc sprawnie nadzorować wszystkie procesy oraz „być pod ręką”, jeśli trzeba będzie szybko podjąć decyzję, np. przy zmianie wniosku w projekcie, np. o środki z KPO.

Wątpliwości wyraził na to Grzegorz Konieczny, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, który wskazał, że pięciu członków Zarządu na etacie to bardzo duży koszt (oszacował go na półtora miliona rocznie), tym bardziej że – jak dodał – nie wie, czy ma do czynienia z samymi ekspertami w tych dziedzinach w Zarządzie, a i tak przygotowanie projektów merytorycznie spadnie na Naczelników i pracowników odpowiednich wydziałów, nie na członków zarządu. Zauważył, że w poprzednich kadencjach było mniej etatowych członków i że z jednej strony oszczędności, a z drugiej taki koszt. – Wiem na przykład jakie były budżety inwestycyjne szkół cieszyńskich, to było po parę tysięcy złotych na rok, więc tutaj oszczędzaliśmy, a tutaj nie oszczędzamy - powiedział.

Radny Tomasz Dyrda zapytał, czy wynagrodzenie Starosty wzrasta czy zmniejsza się w stosunku do poprzedniego. Z kolei radny Christian Jaworski pytał, czy w innych powiatach też cały zarząd ma stosunek racy i czy kiedykolwiek była taka sytuacja w powiecie cieszyńskim, żeby cały Zarząd był objęty stosunkiem pracy.

Janina Żagan odpowiedziała, że przykładowo w powiecie bielskim cały zarząd jest na etacie, z kolei Mieczysław Szczurek, obecnie Wice, a poprzednio Starosta, odpowiedział, że proponowane wynagrodzenie starosty jest dokładnie takie samo obecnie, jak to, które on jako Starosta otrzymał od Wysokiej Rady pięć i pół roku temu.

Radny Janusz Juroszek wskazał, że analizował poprzednie kadencje i nie znalazł sytuacji, w której cały Zarząd byłby na etacie.

Jak stwierdził Przewodniczący Rady, Stanisław Kubicius, dyskusja zaczęła odbiegać od właściwego tematu, czyli ustalenia wynagrodzenia Starosty, a to, czy i w jakim stosunku pracy Starosta zatrudni Zarząd nie należy do kompetencji Rady: - Proszę trzymać się tematu. My dyskutujemy o wynagrodzeniu Starosty a nie Członków Zarządu.[…] To jest decyzja jednoosobowa Starosty. My możemy być niezadowoleni, ale nie możemy dyskutować, czy zabronić Pani Staroście nawiązać umowę z członkami zarządu […].

Radny Andrzej Łukasiak powrócił jednak do zatrudnienia całego Zarządu i zauważył, że jeśli wcześniej, mając zatrudnionych mniej członków zarządu, powiat świetnie funkcjonował, zdobywał nagrody, to dlaczego teraz miałoby być inaczej. – Zarządowi zalecałbym skromność, bo mieszkańcy to widzą i wyborcy to słyszą.

- Jak dobrze pamiętam, przed pięcioma laty na pięciu członków zarządu, czterech było na etacie. W pierwszej kadencji, o ile dobrze pamiętam wszyscy członkowie zarządu byli na etatach – mówiła Żagan.

Radny Janusz Juroszek apelował, by podać wysokość tych wynagrodzeń, żeby wszyscy wiedzieli, jakie to koszty. Ostatecznie, wszyscy członkowie zarządu zgodzili się na podanie wysokości swoich wynagrodzeń i tak:

Mieczysław Szczurek, za zgodą członków zarządu podał kwoty: swojego wynagrodzenia – 9.700 zł wynagrodzenia zasadniczego+ 3.600 zł funkcyjnego, zaś wynagrodzenie pozostałych członków zarządu to 8.300 zł zasadniczego i 2.500 zł funkcyjnego.

- Ja specjalnie nie interesuję się tym, ile zarabiają członkowie zarządu w tym momencie, gdy rozmawialiśmy o tym, według mnie, jak zarząd został zorganizowany. I wystarczyłaby mi jedna szczera odpowiedź. Nie wynika to, ta organizacja zarządu z potrzeb powiatu, tylko po prostu z potrzeb poszczególnych członków zarządu i z tej arytmetyki, która pozwalała zawiązać koalicję – stwierdził Grzegorz Konieczny nagrodzony oklaskami przez część radnych. Juroszek i Jaworski podziękowali Wicestaroście za podanie danych i na tym zakończyła się dyskusja i radni przystąpili do głosowania nad wynagrodzeniem Starosty. Ile ono wyniesie?

1) wynagrodzenie zasadnicze 10.500 zł

2) dodatek funkcyjny 3.200 zł

3) pozostałe składniki wynagrodzenia zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

„Za” głosowało 15 radnych, „przeciw” 8, a wstrzymało się od głosu 5 radnych.

 

Zapis sesji można obejrzeć TUTAJ.

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-05-28 23:20:53
Donek: To jest wielki wstyd że opozycja głosując 5 radnych się wstrzymuje. Jak ta opozycja chce być opozycją w tak ważnej sprawie jak wynagrodzenie dla starosty tak głosuje. Druga sprawa to wynagrodzenia członków zarządu. Kochani radni dobrze się przejada pieniądze podatników i tak wielkie pieniądze po to zostaliście wybrani do rady, Pięć członków zarządu tylko dlatego żeby kupić sobie głosy w głosowaniu na swoją stronę. Czy zastanowiliście się nad tym. Wyborcy Was wybrali żeby wybrać 5 osobowy zarząd z tak wielkimi pensjami. Gdzie Wasza oszczędność. Nie ma pieniędzy na drogi i inne potrzebne inwestycje ala na pensje dla zarządu są. Pogratulować takich mamy mądrych radnych. Czy Wam nie wstyd teraz to widać po co startuje się do rady powiatu po pieniądze. W ubiegłej kadencji o ile się nie mylę było 3 członków zarządu.
2024-05-29 08:43:08
Mach: Oczywiście, absolutny skandal z tym etatowym zarządem powiatu. To trzeba było w kampani wyborczej podnieść wniosek ,że po zdobyciu władzy zamierzamy znaleźć sobie w strukturach władzy etaty. Przecież powiat funkcjonował bez etatowego 5 osobowego zarządu. Powiat ,który w większości otrzymuje znaczone pieniądze z budżetu państwa z niewielkimi dochodami własnymi postanowił je wydać na etaty dla zarządu powiatu, dodajmy bez kompetencji ,na podstawie pierdół opowiadanych w kampani wyborczej w gronie ponad 700 set kandydatów wybranych na zasadzie chybił trafił do samorządu, gdzie w niektórych wypadkach mniej niż 1000 głosów dawało mandat. Wy wstydu nie macie? To na stanowiska administracyjne niższego szczebla w starostwie będziecie ogłaszać konkursy a wy dyletanci chcecie nimi kierować bez odpowiedniego przygotowania zawodowego i sowicie siebie wynagradzać udając czynnik kontrolny nad środkami, które wojewoda przekazuje na z góry określone cele instytucji publicznych jak szpitale szkoły ,ośrodki zdrowia, biblioteki ,muzea. Jesteście za drodzy, nie chcemy drogiego samorządu trwoniącego publiczne pieniądze na etaty .
2024-05-29 09:12:11
Bugs: Czy to lepsiejsza zmiana uśmiechniętej koalicj?
2024-05-29 10:53:11
Gif: Niestety , takie są uśmiechnięte koalicje byle by ******** Tymczasem młodzi wyborcy doświadczą rządów Tuska a starsi pamiętają biedę i bezrobocie za czasów tego pana: . https://wpolityce.pl/gospodarka/693373-ceny-gazu-oszalejawycofanie-tarcz-rzadu-pis-wywola-drozyzne?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3qxLkdJvV1ZTvdWx63X4CxO_hyRLHEqYUdVzTLfjGKRtucRpntRx0t-d8_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw
2024-05-29 13:48:37
Mach: Nie wiem czy w trybie nadzorczym wojewoda nie powinien uchylić mandaty radnym, tym którzy podjęli się pracy na etacie w zarządzie powiatu. W świetle ustawy antykorupcyjnej, która zabrania radnym wykorzystywania mienia odpowiednio skarbu gminy, powiatu do osiągania korzyści materialnych, w której sprawują swój mandat a zatem należy przyjąć ,że utracili mandat z automatu i na ich miejsce powinni być powołani następni w kolejności znajdujący się na listach. Należy uważać etat w starostwie jasno mówi ,że zostali pracownikami powiatu i nie mogą tego łączyć z funkcją wykonywania mandatu radnego, któremu przysługuje jedynie dieta. Z mocy ustawy stracili mandat a wojewoda to jedynie stwierdza. Analogicznie do gminy ,gdy Pani Staszkiewicz została wybrana na burmistrza zwolniła mandat radnego, podobnie uczynił jej zastępca i na ich miejsca weszli następni z listy. Z aktu że statut powiatu przewiduje ,że może być 5 członków zarządu powiatu na etacie nie wynika ,że mogą łączyć mandat radnego z etatem członka zarządu powiatu- kolizja interesów. dziwię się ,że starostka i jej zastępca tak się kompromitują wraz z resztą radnych, że nie znają przepisów prawa po tylu latach sprawowania urzędu.
2024-05-29 13:53:37
Mach: Konflikt interesów polega na tym na przykład, że raz występują w roli pracodawcy dla starosty- bo to rada powiatu ustala jemu wynagrodzenia, to znów będąc etatowymi praownikami powiatu podlegają starostowi ,który ustala z kolei ich wynagrodzenia. Czy w Polsce mamy tak bezwstydnych radnych, żeby tych zależności korupcjogennych nie rozumieli.?
2024-05-29 14:48:08
Mach: Słowem, "z radnym nie może być nawiązany stosunek pracy w starostwie powiatowym powiatu w ,którym uzyskał mandat".
2024-05-29 15:09:23
Mach: Chociaż z Art23. Dz.U. 2024.0.107 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w pkt.3 mówi, że ust.1. cytowany przeze mnie wyżej nie dotyczy radnych wybranych do zarządu z którymi stosunek pracy nawiązany jest na podstawie wyboru , należy domniemywać, że nie tracą tego mandatu z automatu, ale powinni to sami uczynić bywykluczyć możliwość konfliktu interesów, o którym przykładowo piszę w poście z godz.13:53:37 -taki układ jest patologiczny i korupcjogenny, zresztą różnicujący status samych radnych, że jednym można zarobkować w starostwie a innym jest to zabronione, że jedni są pracodawcami starosty a z kolei dla części z nich pracodawcą jest starosta -obrzydliwość!!!
2024-05-29 15:12:29
Gif: Uśmiechniętą komisję śledczą powołać nr... Sto. Natychmiast !!
2024-05-29 22:00:27
Mach: Jeśli radni ślubują w rocie ,że będą czynić wszystko w interesie powiatu, w którym sprawują mandat to zgodnie ze stwierdzeniem pana radnego Grzegorza Koniecznego już na wstępie głosując dodatkowe 3 etaty dla radnych aspirujących do zarządu powiatu jednoznacznie wskazali nam, że nie wynikają owe etaty z potrzeb powiatu ale utrzymania dość miałkiej koalicji, za którą my mieszkańcy w obrębie kadencji mamy dodatkowo zapłacić z naszych podatków (czyli dochodów własnych powiatu) 1,5 mln zł. Więc racje polityczne są stawiane wyżej od racji gospodarczych i finansowych powiatu w czym radni sprzeniewierzają się rocie ślubowania, co oczywiście nie dotyczy tych ,którzy byli przeciwko tak podjętym uchwałą.
2024-05-30 12:55:11
Mach: Sprawa ma jeszcze jedno dno moralne i prawne. Z treści, artykułu powyżej wynika ,że w głosowaniu nad wynagrodzeniami zarządu powiatu brało udział 28 radnych na 29 miejsc mandatowych - za głosowało 15 radnych, przeciw było 8 radnych a wstrzymało się od głosowania 5 radnych. Z przepisów prawa o samorządzie powiatowym i ustawy antykorupcyjnej wynika, że radni, którzy są członkami zarządu powiatu nie powinni byli brać udziału w tym głosowaniu ponieważ ustalenie dla nich pensji nad czym głosowano dotyczyło ich interesu - ich wynagrodzenia. Wstrzymanie się od głosowania, jest także głosowaniem- a zatem uchwałę w tym wypadku w zakresie ich wynagrodzeń podjęto z rażącym naruszeniem prawa.
2024-05-30 13:06:51
Mach: Bowiem hipotetycznie 4 radnych wchodzących w skład zarządu powiatu udzieliło staroście podwyżki, licząc na to ,że przy podpisywaniu umowy o pracę ze starostą ten nie omieszka również ich solidnie wynagradzać członków zarządu, którzy wcześniej głosowali za jego wynagrodzeniem - pomijam fakt ,że przecież już w zatwierdzonym budżecie powiatu na 2024 r. nie przewidywano tych etatów, które wynikają tylko i wyłącznie z kalkulacji politycznych a nie z potrzeb powiatu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: