Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna stawia na eko-dotacje

W 2018 roku gmina Brenna dofinansowała wymianę 32 niskowydajnych i nieekologicznych kotłów. Mieszkańcy decydując się na wymianę mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 procent poniesionych kosztów zakupu i montażu nowoczesnego pieca. Otrzymywali nie więcej, niż 4 tys. złotych dofinansowania. Z budżetu gminy na ten cel wydano w sumie 130 tyś. zł.

W przyszłym roku gmina również zarezerwowała pieniądze na ten cel – 128 tysięcy złotych. - Zanieczyszczone powietrze w wielu miastach, ale także mniejszych gminach jest faktem. Najczęściej, to spalany w domach węgiel odpowiedzialny jest za taki stan rzeczy. Mamy jednak nadzieję, że niedługo to się zmieni. Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa wprowadziła zakaz spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 procent w budynkach mieszkalnych – przekonuje Joanna Macura, skarbnik gminy.

Dodatkowo Brenna złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o pieniądze na dofinansowanie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. - Nasz wkład wyniesie 1,4 mln złotych. Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego opiewa na 4,8 mln złotych. W styczniu będziemy wiedzieć, czy utrzymamy dotację – dodaje skarbnik. W nowoczesne instslacje będą mogli inwestować mieszkańcy Brennej. Jeżeli gmina otrzyma pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego to ludzie będą mogli liczyć nawet na 85 procentowe dofinansowanie takiej inwestycji.

Joanna Macura przypomina, że zastanawiając się nad wymianą kotła lub pieca powinniśmy wziąć pod uwagę, także aspekty związane z poprawą komfortu życia. Używanie pieca węglowego jest niezwykle uciążliwe, gdyż w okresie grzewczym wymaga codziennego zaangażowania osoby zajmującej się jego utrzymaniem. Zaopatrzenia w węgiel, opróżniania paleniska. Utrzymanie czystości porządku w najbliższej okolicy jest znacznie utrudnione. Nieumiejętne operowanie piecem może skutkować ulatnianiem się czadu, który jest śmiertelnie trujący. Stężenie szkodliwych substancji wpływa również niekorzystnie na stan zdrowia. - Wymiana kotła nie tylko ograniczy do minimum ilość wizyt w kotłowni, ale wpłynie również na poprawę efektywności spalania, zmniejszy lub wyeliminuje ilość popiołu, a także poprawi stan spalin wydobywających się z komina. Dlatego też dbając o stan środowiska i komfort mieszkańców Gmina Brenna w kolejnych latach kontynuowała będzie realizację programu gospodarki niskoemisyjnej udzielając kolejnych dotacji na wymiany źródeł ciepła – podkreśla Macura.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-05 18:45:06
bronek91: Wszystko fajnie, widać zaangażowanie ze strony włodarza i pozostałych gospodarzy tej gminy, co się chwali. Niestety globalnie wzrasta liczba ludności i tego typu inicjatywy, choć chwalebne, w niewielkim tylko stopniu przełożą się na postępujący proces. Ewentualnie zostanie troszeczkę przyhamowany i w jakiejś części ulegnie poprawie miejscowy mikroklimat, jeżeli wszystko pójdzie jak należy. Potrzebne jest globalne ograniczenie liczby ludności, zmiana stylu życia, znaczące ograniczenie spożywania pokarmów mięsnych. Przestawienie produkcji rolnej. Jednak czy międzynarodowe korpo na to pozwolą?
2018-12-05 19:30:13
obserwator58: A co z największym trucicielem środowiska - dymiącym przez cały rok kominem piekarni w Brennej ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: