Brenna: Parking nie na sprzedaż (na razie). Szukanie środków na PSZOK. Po sesji Rady Gminy Brenna
Wśród wielu spraw poruszanych na wczorajszej sesji w Brennej trzy z nich budziły najwięcej emocji i wątpliwości radnych. Chodzi o uchwałę umożliwiającą sprzedaż parkingu przy hotelu Kotarz, sprzedaż nieruchomości niezabudowanej na ul. Skrzypka oraz o projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru w rejonie góry Kotarz w Brennej (o tym napiszemy wkrótce szerzej - śledźcie portal).
Bez zmian na parkingu. Działka na ul. Skrzypka do sprzedaży
Z wnioskiem o wykreślenie z porządku obrad tej pierwszej wystąpił od razu na początku sesji Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Gawlas, jak uzasadniał, sprzedaż parkingu powinna być poddana szerszym konsultacjom społecznym, tak, by każdy z mieszkańców mógł się wypowiedzieć w tej sprawie.
Za tym wnioskiem była większość zebranych radnych (13), wiec uchwała nie została skierowana pod obrady radnych.
Sporo wątpliwości o konieczność sprzedaży nieruchomości (uchwały o sprzedaży m.in. parkingu, ale też przy ul. Skrzypka w Górkach Wielkich miała radna Sara Czupalla, która też wyrażała obawy związane z projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru w rejonie góry Kotarz w Brennej. Podkreślała ona, że zasoby gminy nie są wielkie, jeśli chodzi o nieruchomości, dlatego ich ewentualna sprzedaż powinna być dokonywana z rozwagą. Podkreślała, że nie rozumie pośpiechu, w jakim są te uchwały kierowane do rady, a także ograniczony czas, jaki mieli radni na dogłębne zapoznanie się ze sprawami:
- […] zasady prawidłowej gospodarki nieruchomościami nakazują ze szczególną rozwagą i odpowiedzialnością podejmować takie decyzje jak sprzedaż nieruchomości. Tymczasem sposób procedowania wskazanych uchwał sprawiając sprawiający wrażenie jakiegoś zupełnie nieuzasadnionego pośpiechu oraz lakoniczna argumentacja zawarta w uzasadnieniu uchwał nie pozwalają na racjonalną i odpowiedzialną decyzję. […] Tymczasem podjęcie odpowiedzialnych decyzji o sprzedaży nieruchomości wymagałoby raczej przeprowadzenia analizy wskazującej, jakie możliwości zadysponowania nieruchomością rozważano z punktu widzenia interesów i strategii gminy, w tym pozostawienie stanu obecnego tych nieruchomości i dlaczego sprzedaż okazała się najlepszym z rozwiązań, [..] wreszcie analiza powinna wskazywać precyzyjnie, na co zostaną wykorzystane środki ze sprzedaży nieruchomości. Jakie działania w interesie mieszkańców, skoro sprzedawany jest majątek gminy. […] nawet jeżeli w przestrzeni publicznej naszej społeczności są głosy, wydaje się pochodzące z gminy, z urzędu gminy, a sprowadzające się do tego, że umowa dzierżawy nieruchomości stanowiącej parking jest tak niekorzystna dla gminy, że najlepszym sposobem zadysponowania tej nieruchomości jest sprzedaż, to dlaczego uzasadnienia uchwał nie zawierają w tym zakresie jakiejkolwiek analizy, w szczególności prawnej […]. Po trzecie dlaczego tak późno przekazano radnym do wglądu operaty szacunkowe odnośnie nieruchomości, których sprzedaż jest planowana, nie pozwala to na właściwą analizę tych dokumentów.
Wniosek Czupalli o wycofanie z porządku obrad uchwał ws. sprzedaży nieruchomości ul. Skrzypka w Górkach Wielkich oraz uchwały ws. opracowania zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru w rejonie góry Kotar przepadł w głosowaniu, gdyż większość radnych nie podzieliła jej obaw.
Te pieniądze są potrzebne na PSZOK
Wójt odniósł się do sprawy sprzedaży nieruchomości przy ul. Skrzypka w Górkach Wielkich, przypominając, że sprawa nie jest nowa, a pieniądze pójdą na planowaną budowę PSZOK:
- Proszę państwa sprawa nie jest wcale nowa, bo w poprzedniej kadencji rada już dyskutowała ten temat i przygotowała lokalizację Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w rejonie betoniarni, więc my ten projekt kontynuujemy – mówił Wójt Brennej Andrzej Kozieł: - Wpisaliśmy to zresztą do naszego programu wyborczego i rozmawialiśmy o tym na spotkaniach wyborczych. Uznaliśmy, że ta lokalizacja jest poprawna i w związku z tym, w tej chwili chcemy kontynuować te czynności i trzeba przeprowadzać już konkretne czynności. Czyli projekt funkcjonalno-użytkowy trzeba przeprowadzać, przygotowanie pozyskiwania środków zewnętrznych i to są na to potrzebne te pieniądze. Ilość środków, którą pozyskamy z tej działki i tak zapewne będzie niewystarczająca nas zrealizowanie całości tego przedsięwzięcia – zauważył, szacując koszt na podobnym projekcie z Chybia, na około 2,5 miliona.
- Dofinansowania w tej chwili są rzędu około 50%. No to jeżeli to by była kwota nawet dwóch milionów, to potrzebujemy miliona naszych środków, ale trzeba rozpocząć pracę przygotowawcze i na to są już potrzebne środki. To znaczy pole na działania, które nie wymagają środków, już się skończyło. Czyli albo trzeba zdecydować, że nie robimy punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, albo decydujemy, że robimy. Zamiar nasz był jeszcze nawet nieco szerszy niż sam Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bo w zamyśle było też przeniesienie bazy naszego zakładu budżetowego w tą nową lokalizację[…]. Nasz zakład gospodarki komunalnej ma już taką ilość pracowników, że wymagane przepisami bhp są np. łaźnie, szatnie i my tych warunków nie jesteśmy w stanie zrealizować w obecnej lokalizacji […] - mówił Wójt Brennej.
Uchwałę o sprzedaży ostatecznie przyjęto 10 głosami przy dwóch przeciw i dwóch wstrzymujących się.
Zapis transmisji TUTAJ
Natasza Gorzołka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.