Brama Karpat otwarta!
14.04.2016 7:30
Zakończyło się dwudniowe spotkanie w ramach projektu ''Brama Karpat''. Święto szeroko rozumianej góralszczyzny z terenów Beskidu oraz Huculszczyzny odbyło się w Etno-Chacie Topolej w Goleszowie w dniach od 8 do 9 kwietnia. Muzyka Karpat pobrzmiewała tu nie po raz pierwszy od rana do wieczora.
Brama otwierająca nas na wielokulturowy, magiczny świat pasma karpackiego została otwarta. W ciągu dwóch dni mogliśmy pokrótce poznać zarys obyczajów i tradycji naszego regionu oraz odległej huculszczyzny. Inicjatorem ciekawego przedsięwzięcia „Brama Karpat” jest Fundacja Made in SCI, zaś głównymi partnerami są Etno Chata Topolej z Goleszowa oraz Zajazd pod Caryńską w Ustrzykach Górnych. Natoimiast organizatorami i koordynatorami I Spotkania Ludzi Karpat byli: Aneta i Grzegorz Pońc (Etno Chata Topolej), Andrzej Drobik (Fundacja Made in SCI) oraz Jacek Skórka (Zajazd Pod Caryńską).
O pierwszym dniu imprezy pisaliśmy już wcześniej [patrz: Góralsko w Etno-Chacie].
W sobotę mogliśmy usłyszeć sporo góralskich brzmień. Tematem przewodnim dnia były „Bieszczady w Beskidach”. Na scenie Etno Chaty Topolej zaprezentowała się niezwykle uzdolniona muzycznie młodzież. Byli to podopieczni Fundacji Braci Golec, przedstawili projekt „Etnika Symfonicznie”, a Małgorzata Młynarz z FBG opowiedziała o realizacji przedsięwzięcia, jakim było wydanie albumów strojów ludowych przez FBG. Uczestnicy mogli poznać kulisy powstania albumu Strojów Śląska Cieszyńskiego. Następnie ze swoją prelekcją wystąpiła Lidia Lankocz z Goleszowa, która opowiedziała o historii cieszyńskiego żywotka.
Obecny był także Zespół Pieśni i Tańca Goleszów, który oprócz tego, że wystąpił oczywiście w regionalnych strojach, to poprzez śpiew i tańce rozpoczął muzyczną ucztę. Tego wieczoru na scenie wystąpiły również dwa zespoły związane z Bieszczadami – „Kapela z przypadku” oraz zespół „Smereko”.
Twórcy projektu informują, że w ramach cyklu imprez odbędzie się rekonstrukcja koliby pasterskiej na Małej Czantorii, wspólne przejście 6 lipca 2016 roku szlaku czerwonego przez ekipy z Ustronia i Bieszczad i spotkanie w Krościenku nad Dunajcem, jak również jesienny festiwal na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Portal OX.PL był patronem medialnym imprezy.
mat.pras./ox.pl
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: