Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bohater dobiegałby setki

Dziś po renowacji odsłonięto w Cieszynie grób Jana Filarego, żołnierza NSZ. Instytut Pamięci Narodowej przypomniał, że w 1950 roku Filarego zabito w zasadzce zorganizowanej przez UB na Baraniej Górze. Mężczyznę pochowano na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Jan Filary ps. Ondraszek, Lis, Ostry, urodził się w 1922 roku w Kamesznicy na Żywiecczyźnie.

8 kwietnia 2019 roku Jan Filary skończyłby 97 lat. W jego intencji odprawiona została msza św. w cieszyńskim kościele św. Elżbiety. Monika Kobylańska z katowickiego IPN powiedziała, że po mszy
poświęcony został nowy pomnik nagrobny, a władze Cieszyna oraz przedstawiciele oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, który ufundował nagrobek, oddali hołd bohaterowi. Jego grób ma charakter grobu wojennego. Widnieje na nim ryngraf z polskim godłem, a także Matka Boża, krzyż NSZ i napis: Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Jan Filary w 1945 roku wstąpił do grupy leśnej, którą dowodził Antoni Biegun ps. Sztubak. Żołnierze tego zgrupowania byli częścią oddziału dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Jednak 15 sierpnia 1945 roku Jan Filary został aresztowany przez UB. Po 10 miesiącach w areszcie wyszedł na wolność, bo komuniści nie byli w stanie udowodnić mu antypaństwowej działalności. To nie zniechęciło Filarego do działalności na rzecz wolnej Polski. W lipcu 1946 roku wstąpił do grupy NSZ pod dowództwem Gustawa Matusznego ,,Orła Białego". Wraz z nią dokonał szeregu akcji zbrojnych. Jesienią tegoż roku rozpoczął działalność w grupie dowodzonej przez Stanisława Kopika ,,Zemstę".

Początkiem marca 1947 roku Filary zdecydował się ujawnić przed przed komisją amnestyjną w Cieszynie, ale wkrótce po tym znów wstąpił jednak do podziemia niepodległościowego. W partyzantce działał aż do jesieni 1950 roku. 24 listopada zginął zginął wraz z Władysławem Szczotką, ps. Orlik, podczas obławy  przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-08 17:53:29
bronek91: Chwała Bohaterowi! Tylko pomyśleć, iż lewacka, nie lewicowa, poprawność polityczna żołnierzy i bohaterów NSZ określa mianem per faszyści, naziści itd. Tymczasem kto wyzwolił Terezin? Tylko poczekać, aż wypełzną delegaci lokalnych jaczejek, aby ziać nienawiścią i konwulsyjnie okazywać swoją wściekłość. To właśnie ich mentalni przodkowie tworzyli system represji doby stalinowskiej w Polsce, czy raczej na ziemiach Polski. Współcześnie, jak i wówczas charakteryzowali fanatycznym ateizmem, internacjonalizmem i antyklerykalizmem.
2019-04-08 19:50:48
arturrow: Wyzwolił też Berlin.... :)
2019-04-08 21:41:27
krzysztof.mm: z tego, co o nim napisano wynika, że miał silny instynkt autodestrukcyjny
2019-04-08 22:26:20
bronek91: Nie tylko Berlin, Holiszów również. Nad Bramą Brandenburską załopocze jeszcze polska flaga.
2019-04-08 22:29:18
bronek91: krzysztof.mm do Michnika Stefcia jest mu daleko.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: