Bohater dobiegałby setki
8 kwietnia 2019 roku Jan Filary skończyłby 97 lat. W jego intencji odprawiona została msza św. w cieszyńskim kościele św. Elżbiety. Monika Kobylańska z katowickiego IPN powiedziała, że po mszy
poświęcony został nowy pomnik nagrobny, a władze Cieszyna oraz przedstawiciele oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, który ufundował nagrobek, oddali hołd bohaterowi. Jego grób ma charakter grobu wojennego. Widnieje na nim ryngraf z polskim godłem, a także Matka Boża, krzyż NSZ i napis: Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Jan Filary w 1945 roku wstąpił do grupy leśnej, którą dowodził Antoni Biegun ps. Sztubak. Żołnierze tego zgrupowania byli częścią oddziału dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Jednak 15 sierpnia 1945 roku Jan Filary został aresztowany przez UB. Po 10 miesiącach w areszcie wyszedł na wolność, bo komuniści nie byli w stanie udowodnić mu antypaństwowej działalności. To nie zniechęciło Filarego do działalności na rzecz wolnej Polski. W lipcu 1946 roku wstąpił do grupy NSZ pod dowództwem Gustawa Matusznego ,,Orła Białego". Wraz z nią dokonał szeregu akcji zbrojnych. Jesienią tegoż roku rozpoczął działalność w grupie dowodzonej przez Stanisława Kopika ,,Zemstę".
Początkiem marca 1947 roku Filary zdecydował się ujawnić przed przed komisją amnestyjną w Cieszynie, ale wkrótce po tym znów wstąpił jednak do podziemia niepodległościowego. W partyzantce działał aż do jesieni 1950 roku. 24 listopada zginął zginął wraz z Władysławem Szczotką, ps. Orlik, podczas obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.





Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
