Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bociany czarne w regionie

Bocian czarny to stosunkowo rzadki gatunek ptaka chronionego. Zamieszkuje zwykle zadrzewione i podmokłe tereny. Jako bardzo nieliczny ptak lęgowy jest chętnie witanym gościem. Stąd właśnie wielka radość leśników, że bocian czarny zawitał do lasów Nadleśnictwa Ustroń.

Bocian czarny to wędrowny gatunek, który w Polsce pojawia się w okolicach kwietnia. Jest gatunkiem chronionym. Jego liczebność ogranicza m.in. stopniowa utrata podmokłych siedlisk lęgowych i żerowisk. Dlatego jeżeli ptak już gdzieś zawita, jest witany z wielkim entuzjazmem - Wiemy to doskonale, ponieważ we współpracy z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW z Rogowa prowadzimy monitoring gniazd tych cudownych ptaków. Długo przed okresem lęgowym przy bocianich gniazdach zamontowaliśmy dobrze ukryte foto kamery. Wyczuwają one ruch i robią zdjęcia, które przesyłają nam na skrzynki pocztowe. Dzięki temu wiemy kiedy bociany czarne do nas przyleciały, ile ich jest i co u nich słychać. Monitoring gniazd w ciągu całego sezonu pozwoli ocenić  sukces lęgowy. Z obserwacji dowiemy się  ile w tym roku gniazdujące u nas bociany czarne  zniosą jaj, ile piskląt się wykluje, ile z nich przeżyje. Foto kamery pomogą nam też  dowiedzieć się kto jeszcze odwiedza bocianie gniazda – czy to są niegroźne kowaliki, wiewiórki czy też śmiertelnie groźne dla piskląt drapieżniki takie jak kuna – poinformowało w kwietniu Nadleśnictwo Ustroń.

Sukces jest tym większy, że w regionie pojawiło się kilka gniazd tych stosunkowo rzadkich ptaków. Najwcześniej, bo końcem marca bociany czarne zawitały do Dębowca. Do Pruchnej pierwszy z bocianów czarnych przyleciał 2 kwietnia, a po kilku dniach dołączyła do niego partnerka.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-14 18:41:58
Edward_Sanetra: to ciekawe, bo to samo Nadleśnictwo Ustroń od kilku lat bez skrupułów prowadzi intensywne wycinki w lesie "Kamieniec" w Ogrodzonej, gdzie wcześniej przez lata gniazdowały właśnie bociany czarne - piły spalinowe i ciężki sprzęt firm wynajętych przez LP skutecznie je stamtąd wykurzyły, a sam las jest delikatnie mówiąc zdewastowany - podobny los spotkał tuż obok niewielki kompleks leśny "Dębina" w którym z uwagi na występowanie rzadkich i cennych okazów przyrodniczych miał powstać rezerwat przyrody - niestety rębacze najęci przez Nadleśnictwo byli szybsi, w lesie po tej ekipie zostały rozjeżdżone głębokie koleiny, sterty gałęzi, puszki po piwie i oczywiście tablica "zakaz wstępu"
2021-04-14 19:00:14
ekolog: Wbrew pozorom Polska łączona nie tyle z Orłem Bielikiem (raczej orlikiem), ile właśnie z Bocianem Białym, który najbardziej spełnia się w roli zwierzęcego ambasadora Polski w innych państwach. Oczywiście nie należy przy tym dyskryminować Bocianów Czarnych, których populacja w Polsce jest mniej liczna, ale te w zamian te objęte są szczególniejszą ochroną.
2021-04-14 19:00:48
ekolog: Bocian Biały wiąże się z tradycyjnym krajobrazem polskiej wsi, jego "ciemniejszy" pobratymiec woli przebywać na odludziu. Zmiany technologiczne w rolnictwie, obniżanie się poziomu wód gruntowych, zanik licznych niegdyś mokradeł, bagienek, a także wzrost zastosowania środków chemicznych i inne oblicze współczesnej wsi, mniej nastawionej na produkcję rolną, połączone ze spadkiem ilości i znaczenia rodzinnych gospodarstw rolnych w sposób oczywisty odbiły się na przestrzeni życiowej bocianów. Dlatego z całą uwagą powinniśmy się pochylić nad każdym przedstawicielem tego coraz bardziej zagrożonego gatunku.
2021-04-14 19:01:33
ekolog: Każdy bocian w okresie poprzedzającym porę zimową czuje potrzebę opuszczenia kraju i migracji w cieplejsze regiony globu. W innych krajach, w tym tych tranzytowych, bywa traktowany jako zwierzyna łowna, zatem nie każdemu boćkowi dane jest wrócić. Nie wszystkie bociany, z różnych przyczyn, zwłaszcza zdrowotnych, są w stanie wybrać się w tę daleką podróż, w związku z czym czas zimy spędzają w Polsce. Te powinniśmy objąć szczególną opieką i pomóc im przezimować.
2021-04-14 19:02:22
ekolog: Odlot bocianów poprzedzony jest ich gromadzeniem się zawsze w tych samych miejscach ("sejmiki bocianów"). Tam następuje eliminowanie zwierząt chorych i słabych, następnie wszystkie wyruszają według określonego szyku do swych zimowisk. Bociany z Polski okres zimowy spędzają w Afryce, docierają tam dwiema drogami, aby ominąć Morze Śródziemne, przelatują nad Gibraltar lub Bosfor. Po powrocie w znane ptakom rejony samiec natychmiast kontroluje stan swojego gniazda z poprzednich lat, następnie z kilkudniowym opóźnieniem przylatuje samica, z którą utrzymywał związek uprzednio. Witają się charakterystycznym klekotaniem i tworzą parę. Bociany dobierają się w stałe pary monogamiczne. Zachowanie godne naśladowania, także wśród ludzi.
2021-04-14 19:02:58
ekolog: Jak należy zajmować się pozostałym na zimę ptakiem, czym go karmić? Bociany w naturze żywią się pokarmem zwierzęcym, głównie kijankami, żabami, jaszczurkami, małymi niejadowitymi wężami, owadami. Bardzo lubią myszy i krety, ale zjadają też pisklęta ptaków, a nawet małe zające. W Ogrodach zoologicznych karmione są rybami i myszami.
2021-04-14 19:03:40
ekolog: W innych państwach, z bocianami bywa kojarzona Polska. Ptaki te są jak gdyby wpisane w nasz krajobraz, stanowią cząstkę naszego środowiska, a także tradycji i kultury, i trudno wyobrazić sobie Polskę bez bocianów białych, tych czarnych również.
2021-04-14 20:50:49
jasper: Co za lajzy minusuja ciekawe wpisy ekolog. Zapewne nieuki.
2021-04-14 21:01:46
miriam11: ekolog, donek to ty???
2021-04-15 18:33:01
marian1951: Łajzy minusują z zasady , bo sądzą , że ekolog to donek . Patrz powyżej.
2021-04-15 21:03:10
św. Patryk.: donuś "ekolog" ani nie miauknie, że on i rodzinka cała z grabieży polskich lasów przez patologiczną instytucję "Lasów Państwowych" całe dekady żyła
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: