„Kto śpiewa, ten dwa razy modli się”, czyli 80 lat Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle
Okrągły jubileusz 80-lecia swojego istnienia Chór Parafialny z Wisły Centrum uczcił wspaniałym koncertem, w którym gościnnie wystąpiły wszystkie chóry parafialne z Wisły. Koncert, połączony z małą ekspozycją przedstawiającą historię chóru-jubilata w obiektywie, odbył się 27 czerwca w kościele ap. Piotra i Pawła. Dzień później odprawiono nabożeństwo dziękczynne z okazji 171. rocznicy poświęcenia kościoła ap. Piotra i Pawła oraz 80-lecia działalności chóru.
Podczas uroczystego Koncertu Jubileuszowego, prowadzonego przez ks. Waldemara Szajthauera, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Centrum i opiekuna duchowego Chóru Parafialnego, życzenia na ręce prezes Heleny Legierskiej i dyrygent Marii Śliż składali: przedstawiciele samorządu – starosta cieszyński Czesław Gluza, zastępca burmistrza Wisły Jan Cieślar i przewodniczący Rady Miasta Wisły Tomasz Bujok, prezesi chórów parafialnych – Zbigniew Czyż z Jawornika, Barbara Kędzior z Głębiec, Jerzy Bujok z Czarnego i Aniela Sikora z Malinki, prezes Orkiestry Misyjnej Jan Kędzior i jej dyrygent Lidia Niemczyk, przewodniczący Komisji Chórów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej ks. Alfred Staniek, kurator Parafii Leszek Podżorski, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Janusz Jagucki, dyrygenci Barbara Drozd (Cienciała) i Jan Chmiel oraz przedstawiciela chóru z Nakła Śląskiego. Dziękowano również byłym dyrygentom i prezesom oraz sponsorom. Podczas koncertu Chór Parafialny z Centrum promował płytę „Wierzyć mnie Panie ucz”.
Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle rozpoczął swą działalność 8 grudnia 1928 r. Powstał z inicjatywy wiślańskiego nauczycielstwa. Pierwszym dyrygentem zespołu chóralnego był Ernest Glajcar, później chór prowadzili: Karol Sikora, Adam Zyder, Jerzy Drozd i Jan Sztwiertnia (do 1939r.) W czasie II wojny światowej działalność chóru została przerwana. Po męczeńskiej śmierci Jana Sztwiertni w obozie koncentracyjnym, chórem zajął się Jerzy Hadyna, organista i kompozytor. Później chórem dyrygowali kolejno: Jan Wisełka, Anna Cieślar, Maria Sikora, Jerzy Szalbót. Od roku 1977 chór prowadził prof. Jerzy Drozd, śpiewak, muzyk, pedagog, dyrektor Szkoły Muzycznej w Cieszynie. Do współpracy z chórem przystąpili również Barbara Cienciała i Andrzej Pilch, później Jan Chmiel.
W czasie wielu lat działalności chór wiślański okazał się niepisanym ambasadorem kultury regionalnej jak i pieśni religijnej, tak bardzo związanej z naszą wiślańską ziemią. Kraje, w których koncertowali, to: Szwecja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Szwajcaria, Belgia, była Jugosławia. Za swoje osiągnięcia chór otrzymał odznaczenie „Za zasługi dla województwa bielskiego”. W dorobku chóru znajdujemy płytę długogrającą ”Ojcowski Dom” nagraną w 1978r. pod dyrekcją Jerzego Drozda, płytę „Opłatek dla Mamy”, nagraną pod kierownictwem Barbary Cienciały. Z chórem współpracował również organista Marek Pilch, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 1989 chór miał możliwość nagrania kasety wideo dla Polonii oraz kasety „Pieśni Kościelne”.
W roku 1994 pracę z chórem rozpoczęła obecna dyrygentka Maria Śliż. W tym czasie działania zaczęły koncentrować się na wielu koncertach w kraju oraz licznych uroczystościach nie tylko kościelnych, ale i środowiskowych. Mijający czas obfitował w takie właśnie uroczystości. Należy wymienić udział w obchodach 825 – lecia świątyni Wang w Karpaczu, V Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworzu, w Dożynkach Ekumenicznych w Istebnej, introdukcji nowego Bpa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Janusza Jaguckiego, w uroczystościach i koncertach ekumenicznych na terenie Wisły i nie tylko. Wyjeżdżając za granice naszego miasta, chórzyści występują w strojach regionalnych, promując wiślańskie tradycje i to co jest w Wiśle oryginalne i niepowtarzalne.
W biblioteczce chóralnej znajdujemy około 800 utworów wokalnych, wokalno-instrumentalnych, które chór w czasie swojej historii śpiewał. Są to utwory znanych światowych kompozytorów, takich jak: J. S. Bach, L. Beethoven, J. Brahms, F. Mendelssohn-Bartholdy, ale również polskich kompozytorów, z których należy wymienić: Jana Gawlasa, Jerzego Drozda, Jerzego Hadynę, Stanisława Hadynę, Karola Hławiczkę, Adama Hławiczkę, Jana Sztwiertnię, Józefa Świdra, H. M. Góreckiego, T. Szeligowskiego i innych. Nie brakuje także pozycji z literatury ludowej. Chórzyści uczestniczą w prawie wszystkich uroczystościach parafialnych, w zjazdach chórów. Organizują ogniska, spotkania gwiazdkowe i kuligi. Obecnie chór liczy ok. 35 członków. Na organach towarzyszy chórowi organista i chórzysta zarazem Paweł Branc a na skrzypcach gra chórzystka Bogusława Szarzec.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.