Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

60 na 100, czyli głosem kobiet

We wtorek (04.02.2020) w Zamku Cieszyn odbył się wernisaż wystawy „60 na 100. Sąsiadki”, przedstawiającej kobiety związane ze Śląskiem. Kobiety, które zasłużyły się dla regionu, m.in. biorąc udział w powstaniach śląskich, organizując pomoc dla powstańców, czy też działając na rzecz lokalnej społeczności. Wystawa ma ocalić sylwetki zasłużonych kobiet od zapomnienia. fot. JŚ

„60 na 100. Sąsiadki” Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie przemówiły wydrukowane w dużym formacie (sylwetki kobiet są niemalże naturalnych rozmiarów) prace Marty Frej. Kuratorem wystawy jest Małgorzata Tkacz-Janik. Memy przedstawiają 30 kobiet, które warte są zapamiętania. Jak podkreślała autorka, ważne jest, aby pisać herstorię (historia dot. Kobiet – przyp. Red.) i pokazywać, że każda z nas nosi w sobie dziecitwo swoich matek, babć i prababć. To one przez warunki, w jakich żyły i działania, które podejmowały, wpłynęły na to, w jakim miejscu znajdujemy się aktualnie.

- Każda z prac ma cząstkę mnie. Często otrzymywałam zdjęcia, na których słabo było widać twarz postaci, którą mam odtworzyć. W związku z tym improwizowałam, starałam się oddać ich godność. Starałam się ocalić je od zapomnienia, bo uświadomiłam sobie, że w wielu przypadkach te zdjęcia, zdjęcia z niewyraźną twarzą, to jedyne fotografie, jakimi dysponujemy – wyjaśniała Marta Frej podczas wernisażu.

Wystawa gościć będzie na cieszyńskim Zamku do 16 lutego 2020 roku. W tym czasie planowane jest jeszcze oprowadzanie kuratorskie po wystawie wraz z lekcją pokazową, na której zaprezentowane zostaną zeszyty do herstorii, czyli zeszyty, w których każdy może spisać herstorię swojej rodziny. Celem lekcji jest przybliżenie postaci kobiet żyjących i działających na Górnym Śląsku oraz ich nieoczywistego wkładu w pracę plebiscytową, oraz udział w powstaniach śląskich.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-05 19:43:42
tom lem: To straszne - "... pokazywać, że każda z nas nosi w sobie dziecitwo swoich matek, babć i prababć" - powodem jest "dziecictwo" bez ojca, dziadka i pradziadka;-) co skutkuje ułomnością, nie historią przerobiona na herstorię.
2020-02-06 16:03:40
M53: Kim jest redaktor/ka podpisująca się pod artykułami JŚ.? Tak niechlujnych tekstów, jakie prezentuje ten/ ta ktoś dawno tu nie było. Może warto było by dać komuś do przeczytania tekst po jego napisaniu, jeżeli samemu nie widzi się błędów? Cześć i chwała naszym matkom i babkom, ale jak widzę za mało się starały, bo nadal jesteśmy w "ciemnogrodzie" mentalnym. Strach pomyśleć, jak wyglądało by życie kobiet na Ziemi Cieszyńskiej, gdyby nie działalność tych pań. I rzeczywiście, szkoda, że nie ma mowy o mężczyznach, wszak bez ich wsparcia raczej nic nie zdziałałyby te panie. A co to jest ta "herstoria"?
2020-02-06 20:47:32
tom lem: "Herstoria – historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet. Pojęcie zostało ukute w latach 70-tych XX wieku w ramach feminizmu drugiej fali jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju męskiego his (jego) i angielskiego terminu history."- czego się nie robi, dla wsparcia własnej ideologii;-)
2020-02-07 09:47:17
M53: Dzięki za fachowe wyjaśnienie :):):):):):):)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: