Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

300 zł dla sołtysów. Komu przysługują pieniądze?

300 złotych co miesiąc – tyle przysługuje obecnym i byłym sołtysom. Jakie są warunki?

Kiedy można starać się o pieniadze?

26 maja br. Sejm uchwalił Ustawę „o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa“, a 1 lipca weszła ona w życie – 300 zł miesięcznie dla każdego sołtysa po 65 roku życia (lub 60 dla kobiet), pełniącego swoją funkcję przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat (nie musi być w ciągu).

Świadczenie nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Trzeba złożyć wniosek

Świadczenia nie dostanie się automatycznie – przyznawane jest one na wniosek zainteresowanej osoby.  Wniosek o przyznanie świadczenia zawierać powinien:  dane wnioskodawcy (imię (imiona) oraz nazwisko, datę urodzenia,  numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano tego numeru – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania; wskazanie sposobu wypłaty świadczenia wraz z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty; podpis wnioskodawcy.

Niezbędne załączniki do wniosku:

1)     zaświadczenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji;

2)     oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Jeśli urząd nie może nam wydać takiego zaświadczenia (bo np. nie zachowały się dokumenty) wydaje wtedy postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia. Postanowienie należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia. Droga do świadczenia nie jest jednak zamknięta. W takim przypadku wnioskodawca składa pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu uzyskania swiadczenia potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Oświadczenia te składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenia te zawierają klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 Gdzie składa się wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia składa się w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (w przypadku mieszkańców ze Śląska Cieszyńskiego będzie to KRUS - Placówki Terenowe w Cieszynie (ul. Bobrecka 1) lub Bielsko-Biała (ul. Listopadowa 56).

Świadczenie przyznaje w drodze decyzji i wypłaca Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia jest wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o jego przyznanie.

 


red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-07-05 13:55:13
Ogrodzona: a to się chłopu trafiło jak ślepej kurze ziarno
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: