100. rocznica Powstań Śląskich
Uroczystości rozpoczną się w piątek, 16 sierpnia o godzinie 18:00 w Domu Kultury w Piotrowicach k. Karwiny. Odbędzie się wtedy panel dyskusyjny zatytułowany "I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce", po którym zaprezentowana zostanie wystawa "Śląsk - droga do Niepodległej". Następnie, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa upamiętniająca wybuch powstania.
Późnym wieczorem, około 22:30, zobaczyć będzie można rekonstrukcję historyczną walk powstańczych, a później wziąć udział w nocnym biegu, marszu i przejeździe rowerowym do Godowa (gdzie 100 lat wcześniej miała miejsce jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego).
Także w sobotę, 17 sierpnia, od godziny 18:30 w Godowie przy ul. Dworcowej odbywać się będą obchody rocznicowe. Ponownie zostanie zaprezentowana wystawa "Śląsk - droga do Niepodległej", a o 19:00 obejrzeć będzie można rekonstrukcję bitwy o Golgotę Godowską. O 20:00 rozpocznie się spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki oraz Józefa Skrzeka.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Daniela Begera, prezydenta Świętochłowic.
Warto także przypomnieć, że Śląsk Cieszyński był mocno związany z wydarzeniami sprzed 100 lat. W Strumieniu stacjonowało dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (budynek nadal istnieje, a dziś znajduje się w nim niepubliczna szkoła podstawowa) i to właśnie z tej miejscowości został nadany sygnał do rozpoczęcia walk. Co więcej, w lesie strumieńsko-zbytkowskim znaleźć można dawne słupy graniczne, które oddzielały Śląsk od Rzeczypospolitej.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.