Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

100. rocznica Powstań Śląskich

16 sierpnia 1919 roku wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie. W związku z setną rocznicą tamtych wydarzeń, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach organizuje obchody, które odbędą się m.in. w Piotrowicach niedaleko Karwiny.

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 16 sierpnia o godzinie 18:00 w Domu Kultury w Piotrowicach k. Karwiny. Odbędzie się wtedy panel dyskusyjny zatytułowany "I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce", po którym zaprezentowana zostanie wystawa "Śląsk - droga do Niepodległej". Następnie, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa upamiętniająca wybuch powstania.

Późnym wieczorem, około 22:30, zobaczyć będzie można rekonstrukcję historyczną walk powstańczych, a później wziąć udział w nocnym biegu, marszu i przejeździe rowerowym do Godowa (gdzie 100 lat wcześniej miała miejsce jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego).

Także w sobotę, 17 sierpnia, od godziny 18:30 w Godowie przy ul. Dworcowej odbywać się będą obchody rocznicowe. Ponownie zostanie zaprezentowana wystawa "Śląsk - droga do Niepodległej", a o 19:00 obejrzeć będzie można rekonstrukcję bitwy o Golgotę Godowską. O 20:00 rozpocznie się spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki oraz Józefa Skrzeka.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Daniela Begera, prezydenta Świętochłowic.

Warto także przypomnieć, że Śląsk Cieszyński był mocno związany z wydarzeniami sprzed 100 lat. W Strumieniu stacjonowało dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (budynek nadal istnieje, a dziś znajduje się w nim niepubliczna szkoła podstawowa) i to właśnie z tej miejscowości został nadany sygnał do rozpoczęcia walk. Co więcej, w lesie strumieńsko-zbytkowskim znaleźć można dawne słupy graniczne, które oddzielały Śląsk od Rzeczypospolitej.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-14 14:48:01
donekT: Chwała Bohaterom! Przy okazji warto przypomnieć sobie, czym zajmowały się takie formacje jak Sicherheitspolizei. W szczególności należy pamiętać, co zainicjowało rozpoczęcie II powstania, co wpłynęło na znaczący wzrost aktywności NIEMIECKICH NACJONALISTÓW, w roku 1920 i co wcześniej działo się w Berlinie. Może nasi forumowi skrajni lewicowcy (lewacy) się wypowiedzą. Należy mieć na uwadze, iż w powstaniach po stronie niemieckiej brało udział wielu późniejszych zbrodniarzy wojennych z czasów II światowej, chociażby taki Oskar Dirlewanger. Warto mieć na uwadze, iż ówczesne władze centralne z dystansem odnosiły do akcji zbrojnej na śląsku, z różnych przyczyn. Wówczas to również, w szczególności w związku z kwestią utraty regionu, rozpoczęło się NIEMIECKIE MAJACZENIE O AUTONOMII ŚLĄSKIEJ, SZTUCZNEJ ŚLĄSKIEJ NARODOWOŚCI (zainicjowane przez poniektórych niemieckich PATRIOTÓW/OBYWATELI może nie PRL, ale Rzeszy) i podobne bzdury. Dziś wielu o tym zapomina.
2019-08-14 15:27:07
Mach: I w tej lodówce pierwszym był donekT.
2019-08-14 16:36:47
koszor: Kto by sto lat temu pomyślał, że wielkie Cesarstwo Niemieckie zamieni się w kolorowy kalifat. Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy.
2019-08-14 16:54:48
donekT: Inna kwestia, z kim sąsiadować na Odrze? Z Wielkim Cesarstwem Niemieckim czy kolorowym kalifatem? Osobiście wychodzę z założenia, iż lepiej z tym Wielkim Cesarstwem Niemieckim. Kolorowy kalifat wydaje się jeszcze bardziej uciążliwym i nastawionym na ekspansję sąsiadem. Dlatego obecnie należy wspierać Niemców w odzyskiwaniu władzy w Ich kraju. No, chyba iż znów chcemy sąsiadować z IMPERIUM OSMAŃSKIM, tym razem nie od strony południowo-wschodniej tylko zachodniej. Gdzie wówczas znalazłoby się miejsce na OKOPY ŚWIĘTEJ TRÓJCY? Na które i Ty Mach-U swego czasu się powoływałeś.
2019-08-14 17:02:29
donekT: Mach-U, Ty napisałeś na jednym z wątków cytat "te środowiska mogły także poczuć się ,że nie są dyskryminowane i zrównane w prawach." koniec cytatu A gdzie "te środowiska" są niby dyskryminowane i traktowane gorzej od innych??? Czego "te środowiska" Mach-U się domagają? Na jakiej podstawie?
2019-08-14 22:34:41
M53: W Lesie pawłowickim a nie zbytkowskim stoją te słupy graniczne, tam też rozpoczyna się ścieżka rowerowa, która częściowo biegnie starą granicą. Donek, Ty cierpisz na jakąś manię antylewacką? Nie możesz bez tego tutaj pisać? Co nowy temat to jakby Cię coś w zadek dziubnęło i odmieniasz słowa lewak przez różne przypadki. A czy Ty w ogóle wiesz, co to jest lewak? Bo jak czytam co wypisujesz, to mam wątpliwości co do Twojej wiedzy w tym temacie.
2019-08-15 08:42:12
krzysztof.mm: to tak jest, kiedy kogoś nauczyli czytać, ale zabrakło mu procesora żeby rozumieć - wędrowny wiejski głupek wychodzi
2019-08-15 08:46:15
krzysztof.mm: btw, nie cierpi na 'manię lewacką' - na g ł o w ę cierpi
2019-08-15 13:10:20
donekT: Szanowna M53, Niemal za każdym razem podkreślam różnicę, LEWICA, człowiek lewicy (lewicowiec) to jedno. Czymś innym jest SKRAJNA LEWICA (LEWACTWO), człowiek skrajnej lewicy (lewak). Lewica różni się od skrajnej lewicy, ma inne założenia, choć istnieją wspólne odniesienia, jednak inaczej traktowane. Niestety współczesny system polityczny, w szczególności w powszechnej świadomości, lewica jest fałszywie utożsamiana z lewactwem. Osobiście odróżniam te pojęcia, co wielokrotnie podkreśliłem. Skoro Ty M53 uważasz inaczej, przedstaw i uzasadnij swoje stanowisko, pochylimy się. Jestem ciekaw, jak Ty M53 rozumiesz pojęcie "lewak"?
2019-08-15 18:08:54
M53: Ufffff... odetchnęłam z ulgą, szanowny panie Donku, bo w sumie zgadzamy się co do meritum pojęcia lewica. Widocznie nie zawsze dobrze precyzujesz ( chociaż tak tu się deklarujesz ) o co Ci chodzi, a ja to odbieram jako mieszanie pojęć:) Lewak to skrajna lewica tak samo odchylona na skraj strony lewej, jak z prawej skrajna prawica. Mimo wszystko nie zaliczałbym do lewaków np. Zandberga, chociaż jest bardziej na lewo niż SLD. Lewakiem był dla mnie np. Trocki. Uważam, że u nas nie ma lewaków, nie ma skrajnej lewicy, natomiast skrajna prawica jest i zaliczam do niej- chociaż nie jest to formacja polityczna- KK., oraz PIS, które stara się stwarzać pozory partii centrum z odchyłem na prawo. Uważam, że w sieci nadużywa się pojęcia lewak. Ludzie rzucają tym epitetem na każdego z kim im nie po drodze i kto nie zgadza się z poglądami prawicowymi.
2019-08-15 18:42:07
donekT: M53, Wszystko fajnie, precyzuję, że owe pojęcia należy rozumieć inaczej. Niestety Ty M53 nie odniosłaś się do istoty rzeczy. Aby pochylić się nad kwestią, z czym obecnie mamy do czynienia musimy ustalić pojęcia zasadnicze. Zdefiniuj jak Ty M53 rozumiesz pojęcie skrajnej lewicy (lewactwa), możesz to uczynić, np. nawiązując do lewicy. Do jakich Twoim M53 założeń odnosi się skrajna lewica (lewactwo)?
2019-08-15 22:03:52
M53: Donek T. Aby dyskutować o prawicy i lewicy, trzeba spokojnej atmosfery i na pewno nie robi się tego na takim portalu. Nie robię uniku, ale te pojęcia wymagają obszernego omówienia. Powiem tylko tyle, że skrajna lewica to komunizm, często anarchizm często prowadzące do totalitaryzmu. Czasem postulaty lewicy podciąga się pod lewackie np. równość społeczna przez grupy lewackie pojmowana jest jako np. niszczenie burżuazji i ziemiaństwa ( co po rewolucji w Rosji stało się dosłownie). Inne hasło - wszystkim po równo, czy wszyscy mamy równe żołądki... a to już nasz polski socjalistyczny wymysł. Skrajnie lewicowy, bo lewica zakłada równość typu dajcie ludziom pracę ( chodzi o dostępność), dbajmy o najsłabszych, co wcale nie równa się wszystkim po równo. Do bani z takimi wywodami, bo ja na takim forum, bez porządnego dyskutowania nie potrafię napisać. Wszystko wydaje się płaskie i do obalenia. Mam nadzieję, że nie pociągniesz tego wątku, bo znów się nie zrozumiemy, a szkoda czasu na przecieranie się tutaj skoro i tak w realu nie mamy szans porządnie pogadać.
2019-08-15 22:23:21
donekT: Szanowna M53 Odnoszę się do sfery ideologii i podstaw aksjologicznych owych ideologii. Sfera polityki np. Pan Zandberg (raczej Towarzysz), Pan Czarzasty, Pan Palikot, czy inne nazwiska X,Y,Z mnie nie interesują. In secundo, gdybyś raczyła zauważyć, dystansuję się od emocji, wprost przeciwnie ganię szczucie i próby oddziaływania na emocje ze strony innych internautów. Nie nakazuję Ci nic omawiać, wystarczy, iż przedstawisz ESENCJĘ swoich poglądów i swojego rozumienia. Kiedy stworzymy wspólne podstawy, wówczas kwestia różnicy między lewicą a skrajną lewicą (lewactwem) jest wyraźna. Swoje poglądy w tej dziedzinie i różnicę pomiędzy przedstawionymi, w swoich wypowiedziach poruszyłem niejednokrotnie. Szanowna M53, przedstawiasz PUSTE SLOGANY, zastanów się nad ESENCJĄ. Lewica z wieku XVIII wedle współczesnych standardów (jeżeli chodzi o postulaty) to prawica;) Postulaty się zmieniają, aksjologia pozostaje. Komunizm niewątpliwie można uznać za skrajną lewicę (lewactwo), jednak nie w każdym wymiarze, obecnie i tak ma już sąsiada po lewej stronie. Jak myślisz, od czego to zależy? To nie jest trudne.
2019-08-16 08:43:04
M53: Szanowny panie Donku, i wyszło jak zawsze, Piszę, dlaczego nie rozwinę tematu, a Ty piszesz w tonie pouczającym, że mam się zastanowić, że piszę slogany... Piszę, że to nie miejsce, a Ty piszesz, że oczekujesz ode mnie rozwinięcia tematu. Zwrot " Jak myślisz, od czego to zależy? To nie jest trudne." jest przejawem Twojego wysokiego mniemania o sobie. Piszesz w tonie wyższości w stylu..."dziecko , zastanów się, to nie jest rudne,,, no spróbuj jeszcze...", " nie nakazuję ci omawiać" ( o dzięki wielki panie za łaskę odpuszczenia). Jeżeli ktoś nie traktuje mnie jak równego partnera do dyskusji, zwraca się do mnie w tym stylu, to przestaję mieć ochotę do dyskusji. Nie jest trudne, wiem, o co chodzi, ale temat odpuszczam, a pan, szanowny panie Donku, niech sobie nadal pisze w tonie lekceważącym dyskutantów, że nie znam się i mam się zastanowić. Samymi terminami "slogany", "aksjologia" nie sprowokuje mnie pan do dyskusji, ale... Jeżeli pan przeczytał dokładnie to, co napisałam, to wydaje mi się, by tak światłemu, oczytanemu i znającemu się na poglądach politycznych, powinno zupełnie wystarczyć. Jeżeli rzucam hasło "Trocki", to ( jeżeli w ogóle pan wie, kim był Trocki) powinien pan sam sobie dośpiewać wszystko o jego poglądach politycznych. Chyba jesteśmy tutaj na poziomie , kiedy nie trzeba tłumaczyć wszystkiego "jak krowie na rowie". Przynajmniej ja jestem przyzwyczajona do takiego poziomu, na którym wystarczy rzucić hasło, a ludzie wiedzą o co chodzi.
2019-08-16 10:53:01
krzysztof.mm: że donek/bronek/stoszek bulczy jak rzić w mydlinach, żadna nowina - a że dyskusja z nim to klasyczne karmienie trolla, się pani właśnie przekonała
2019-08-16 14:18:18
donekT: Szanowna M53 To zachęcenie do refleksji i rozwagi, zastanowienia się. Dziwię się, iż odbierasz to w tonie pouczającym. To, co Ty Szanowna M53 przedstawiłaś, to są slogany, bez aksjologicznych odniesień. Skoro twierdzisz, iż to nie jest miejsce, dlaczego Ty M53 rozpoczynasz temat, wzywasz mnie do tablicy i suponujesz brak orientacji w wątku? Nie pierwszy raz. Kiedy proponuję pochylenie się nad tematem i próbuję skłonić do uzasadnienia stanowiska, Ty Szanowna M53 odpływasz, zarzucając mi rzekomą próbę wywyższenia się, nie pierwszy raz. Szanowna M53, Rousseau już niegdyś stwierdził, że np. Trocki, Ludwik i każdy inny, to nic ponad zwykły świst powietrza. To nie osoba jest ważna, tylko aksjologia. Nie pojmiesz różnicy między lewicą i skrajną lewicą (lewactwem) bez odniesienia do ich esencji. Przykładowo napisałaś hasło/slogan "Trocki" i co w związku z tym?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: