Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1391komentarzy: 0

Mali dziennikarze z Gródka

22-04-2015 10:55

Gródek to niewielka miejscowość na Zaolziu położona przy linii kolejowej pomiędzy Trzyńcem a Nawsiem koło Jabłonkowa. Jak na całym Zaolziu sporo tu rdzennej ludności narodowości polskiej.
Redaktor miesięcznika Zwrot wprowadzała uczniów polskiej szkoły podstawowej w Gródku w tajniki dziennikarskie, a przekazane informacje na tablicy noto Redaktor miesięcznika Zwrot wprowadzała uczniów polskiej szkoły podstawowej w Gródku w tajniki dziennikarskie, a przekazane informacje na tablicy noto

Gródek jest pod tym względem o tyle szczególny, że procentowo polska mniejszość narodowa według ostatniego spisu ludności jest tam największa na całym Zaolziu. W roku 2011 narodowość polską podało 31% obywateli. Według austriackiego spisu ludności z 1900 roku ponad 99% mieszkańców Gródka było polskojęzycznych. Austriacy bowiem w spisie nie pytali o narodowość, ale o język, którym respondenci posługują się na co dzień, w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Dziś, gdy Gródek od dziesięcioleci znajduje się w granicach wpierw Czechosłowacji, później republiki Czeskiej, nadal funkcjonują w gminie polskie organizacje, takie jak Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w RC, macierz Szkolna, a także Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania. Placówkę nazwano Słoneczna Szkoła, co napisano na nowo odmalowanej elewacji. Sąsiednie przedszkole natomiast to budynek o wdzięcznej nazwie ekoludki. Nie są to puste hasła. Dzieci sporo czasu spędzają w szkolnym ogrodzie, a w najbliższych planach dyrekcji jest wybudowanie wiaty będącej klasą na świeżym powietrzu, gdzie przy sprzyjającej pogodzie, nawet deszczowej, będą odbywać się normalne zajęcia. Jak podkreśla dyrektor placówki Kazimierz Cieślar dla tak świetnej działalności szkoły ogromne znaczenie ma dobra współpraca z gminą.

Szkołę podstawową w Gródku odwiedziliśmy przy okazji organizowanych tam przez dziennikarzy miesięcznika PZKO Zwrot warsztatów w ramach projektu „Piszmy razem”. Uczy się w niej w tym roku 23 uczniów. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dwóch rocznikach będzie 40. W warsztatach oprócz piętnastki uczniów i nauczycielki uczestniczył dyrektor szkoły Kazimierz Cieślar. Redaktor Naczelna Zwrotu Halina Szczotka wyjaśniła, z czego składa się artykuł prasowy porównując poszczególne jego części do szkolnego wypracowania. W kolejnej części warsztatów uczniowie zobaczyli krótki filmik rysunkowy mówiący o szykanowaniu kolegów. Po jego obejrzeniu mieli za zadanie wpierw wypisać 5 przymiotników, jakie przyszły im do głowy po obejrzeniu filmiku. Posłużyły one im później do pracy nad recenzją. Uczniowie mieli za zadanie napisać różne rodzaje tytułów. Wspólnie rozwiązali także krzyżówkę, której hasła poruszały tematykę dziennikarską oraz omówili przytrafiające się dziennikarzom błędy literowe, tak zwane literówki polegające na przypadkowym przestawieniu liter w wyrazie lub „nadgorliwości” automatycznej korekty w edytorze tekstu zamieniającej niektóre słowa na inne.

Po przerwie prowadzący profil Zwrotu na twitterze Jarosław jot-Drużycki zapoznał uczestników warsztatów z internetową stroną miesięcznika, objaśnił i pokazał, jak funkcjonują sieci społecznościowe takie jak twitter. Wspólnie z dyrektorem omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Ciekawym urozmaiceniem warsztatów był praktyczny pokaz pracy dziennikarza. Izabela Żur, dziennikarka z Trzynieckiego Hutnika zademonstrowała uczestnikom warsztatów jak przeprowadza się wywiad pytając redaktor naczelną Zwrotu Halinę Szczotkę o kwestie dotyczące realizacji projektu piszemy razem w ramach którego przeprowadzane są warsztaty. Słuchacze będą mogli w najbliższym Hutniku przeczytać artykuł, do którego informacje na ich oczach zbierała profesjonalna dziennikarka, co z pewnością będzie dla nich ciekawym doświadczeniem. A z warsztatów wynieśli sporo wiedzy, która przyda się im w szkole mimo, iż w chwili obecnej w placówce nie funkcjonuje żadne redagowane przez uczniów pisemko.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 22-04-2015 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Izabela Tymich

13-12-2017 12:00

Gość Ox.pl - Izabela Tymich. O podboju kosmosu, skoku w dal i dzielnicy gniewu. Jacek Porzycki zapytał również, ile można zarobić na dobrym musicalu i czy Cieszyn jest gotowy na inwazję obcych? Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

Śmierć górnika

13-12-2017 10:55

We wtorek (12.12.2017) o godzinie 19:36 w czeskiej kopalni CSM w Stonawie zginął 55-letni polski górnik.

wyświetleń: 1154komentarzy: 1

Cichy zabójca - jak się ustrzec tlenku węgla

13-12-2017 10:00

Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Jak tego uniknąć?

wyświetleń: 346komentarzy: 0

Gaz na Targowej

13-12-2017 09:25

Dzisiaj (13.12) tuż przed godziną ósmą strażacy zostali wezwani na ulicę Targową w Skoczowie. Mieszkańcy w jednej z kamienic wyczuwali woń gazu.

wyświetleń: 1642komentarzy: 1

Szańce 1647

13-12-2017 07:30

W czeskich Mostach koło Jabłonkowa miała miejsce kolejna akcja związana z promowaniem odnowy Szańców Jabłonkowskich.  W Gorolskim Centrum Informacji Turystycznej w sobotę 9 grudnia odbyła się premiera filmu „Šance 1647” połączona z wykładem mgr Martina Krůla na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Szańców Jabłonkowskich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

LM: Trzyniec w półfinale!

12-12-2017 21:30

Stalownicy tworzą historię na naszych oczach! Sam awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów był czymś, czego nie udało się jeszcze drużynie z Moraw. Jednak podopieczni Vaclava Varadi na tym nie poprzestali i zameldowali się w najlepszej "4" zespołów z Europy, eliminując dziś (12.12) szwedzkie Brynaes.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

O Niepodległości słów kilka...

12-12-2017 20:50

Wczoraj (11.12) rozpoczął się cykl spotkań na temat Niepodległości. Działania te podjęto w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykład inauguracyjny w Cieszynie wygłosił dr hab. Lech Krzyżanowski z UŚ.

wyświetleń: 340komentarzy: 0

Wideoflesz: Spotkanie opłatkowe spadochroniarzy

12-12-2017 20:45

W sobotę (09.12) w Domu Ludowym Goleszów Równia odbyło się spotkanie opłatkowe XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy.

wyświetleń: 375komentarzy: 0

Cieszyn: ratowali kota

12-12-2017 19:50

Niemal dwie godziny trwała akcja uwalniania kota w Cieszynie, który wszedł do rury drenażowej i nie mógł się wydostać.

wyświetleń: 3118komentarzy: 2

II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017

12-12-2017 19:45

01 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy odbyło się II Rudzickie Seminarium Naukowe – Wendelinaria 2017. Prezentowane przez uczestników wykłady dotykały przestrzeni trzech pojęć : „Lokalne, niepozorne, niewidoczne – na marginaliach społecznych światów”.  

wyświetleń: 264komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .