Czas na Gorola!
Jeśli wierzyć sondażowi zamieszczonemu na stronie internetowej festiwalu, połowa gości przyjeżdża do Jabłonkowa, aby spotkać się z przyjaciółmi. Tylko nieco ponad trzydzieści procent przyciągają zespoły występujące na scenie, a niecałe dwadzieścia procent na Gorolski Święto wabią kulinaria. Nic dziwnego – tradycja Gorolskiego Święta jest tak bogata, że bez „Gorola” niektórzy nie wyobrażają sobie wakacji.
Gorolski Święto to najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje od lat 1947 – 1948. Wówczas na zebraniu MK PZKO podjęto decyzję o zorganizowaniu festynów, które nazwano Gorolskim Świętem, a do udziału zaproszono zespoły okolicznych gmin. Organizatorzy chcieli tym samym zaprezentować kulturę ludową jako żywą wartość dnia dzisiejszego i źródło tożsamości. Z czasem do rodzimych zespołów folklorystycznych dołączyli zagraniczni sąsiedzi, a połączenie Gorolskigo Święta z Tygodniem Kultury Beskidzkiej umożliwiło zaprezentowanie publiczności zespołów ludowych dosłownie z całego świata.
Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Lasku Miejskim i trwa trzy dni.
Program piątkowy „Nie jyny z naszi dzichty“ jest przeglądem instrumentalistów, śpiewaków oraz gawędziarzy. O godzinie 22.00 rozpoczyna się Muzykula czyli gorolski muzykowani przy ogniu watry.
W sobotę po występach dziecięcych zespołów folklorystycznych czas na wielki góralski karnawał. Niedziela to tradycyjny barwny korowód i ponownie wielki góralski karnawał. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
