Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Taliańskie schody

Cisownica ma nową atrakcję turystyczną. Spacerując po tej malowniczej wsi w gminie Goleszów możemy nie tylko podziwiać urok krajobrazu, ale także zabytkowej myśli technicznej.

 Wędrując bowiem cisownickim zielonym szlakiem spacerowym po minięciu Izby Regionalnej U Brzezinów dojdziemy do ciekawego, wartego obejrzenia zabytkowego urządzenia hydrotechnicznego. Są nim tak zwane taliańskie schody nazwane tak od italiańskich, czyli włoskich kamieniarzy, którzy umocnienia te budowali w czasie I Wojny Światowej lub jeszcze wcześniej. Są to kamienne, zbudowane z miejscowego piaskowca umocnienia mające na celu zabezpieczenie przed osuwaniem się skarpy na brzegu płynącego tam potoku Przykopa.

 Miejsce to od dawna znane było miłośnikom Cisownicy i przyrodnikom, gdyż można spotkać tam wiele ciekawych okazów roślin chronionych. Jednak położone nieco na uboczu, przeciętny turysta odwiedzający Cisownicę rzadko więc tam trafiał. Dla tego działacze Towarzystwa Miłośników Cisownicy wspólnie ze stowarzyszeniem Górecki Klub Przyrodniczy postanowili odkryć tą ciekawostkę przed oczami turystów. Nawet, gdy został tamtędy wytyczony szlak spacerowy, łatwo było schowane pośród roślinności i zbudowane na opadającej pod drogą skarpie umocnienia przeoczyć. Dla tego staraniem obu towarzystw ustawiono w tym miejscy tablicę informacyjną. Przeczytać na niej można wiele ciekawych informacji o widzianym obiekcie. A że spacer w to miejsce jest krótki i nie męczący, wybrać się można z całą rodziną, łącznie z dziećmi w wózkach.

 Co ciekawe, podobne umocnienia potoków przy drodze znajdziemy w Brennej Hołcynie. Te również, według przekazów miejscowej ludności, wybudowane zostały podczas I Wojny Światowej przez włoskich robotników, mówi się także, że przez jeńców włoskich. Te atrakcyjne, również ponad stuletnie urządzenia hydrotechniczne nie są w terenie jakoś szczególnie oznaczone, jak w Cisownicy, tablicą informacyjną. Za to mają dogodniejsze dla oka turysty położenie względem drogi, gdyż w przeciwieństwie do cisownickich taliańskich schodów, które umacniają skarpę opadającą w dół od drogi, te w Brennej Hołcynie zabezpieczają zbocze nad drogą. Są więc świetnie wyeksponowane. Zobaczyć je możemy wędrując czerwonym szlakiem spacerowym wytyczonym przez Gminę Brenna z centrum wsi na Grabową.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: