Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 11270komentarzy: 14

Zabił trójkę dzieci

18-04-2011 07:00

Walka bocianów w gnieździe Walka bocianów w gnieździe

Ona z poprzedniego związku miała dwójkę dzieci. On w brutalny sposób pozbył się jej pierwszego partnera i dzieci. Wspólnie doczekali się kolejnego potomka. Jego też zabił. To nie scena z filmu grozy, a z życia…ustrońskich bocianów

- Obserwując ptaki w naturze musimy się z tym liczyć, że tylko z naszego, ludzkiego punktu widzenia jest to dramat. Natura rządzi się swoimi prawami. To, co dla nas jest dramatem, w naturze jest zupełnie naturalne – mówi Monika Ewa Kosińska, koordynator projektu „Bociany Integrują”.


Ustrońskie gniazdo obserwowane jest od kilku lat. Na bieżąco można podglądać co dzieje się u bocianiej rodzinki. A dzieje się sporo. Pierwszy bocian przyleciał do ustrońskiego gniazda 1 kwietnia. Następnego dnia dołączył kolejny. - Po ponad tygodniu pojawiły się w gnieździe jaja. Samica zniosła pierwsze 12 kwietnia, a drugie 14 kwietnia. Wydawało się, że obserwatorzy mogą spokojnie oczekiwać na zniesienie trzeciego jaja. – dodaje Monika Ewa Kosińska.

Jednakże 15 kwietnia, koło południa, wszystko się zmieniło. Gniazdo zaatakował obcy bocian, który okazał się samcem. - Wywiązała się ostra walka pomiędzy samcami. Bociany walczyły zaciekle, czego wynikiem były krwawe rany. Z walki zwycięsko wyszedł samiec – agresor. Przejął on tym samym gniazdo i zamieszkał w nim z samicą.  W gnieździe były dwa jaja, których samiec - agresor nie mógł zaakceptować. Samica chciała je wysiadywać, jednakże on na to nie pozwolił. Jedno z nich odrzucił na skraj gniazda, a drugie wyrzucił poza gniazdo. Potem wyrzucił poza gniazdo, jajo leżące na jego skraju. Gdy już gniazdo było puste rozpoczął kopulacje z samicą. Zaobserwowano normalne zachowanie bocianiej pary na gnieździe – opowiada Kosińska.


W sobotę 16 kwietnia samica zniosła trzecie z kolei jajo. Poprzedni samiec  z troską zajmował się jajkami po ich zniesieniu. Samiec – agresor okazał się wyrodnym ojcem. - Nie zainteresował się zniesionym jajem. Po jakimś czasie podszedł do niego i próbował je przykryć. Samica próbowała wysiadywać jajo. Lecz, gdy po raz kolejny wstała, samiec odrzucił je na skraj gniazda. Wszystko to działo się nocą. Nad ranem, 17 kwietnia, samica pod nieobecność samca na gnieździe przeniosła jajo na środek i zaczęła je wygrzewać – dodaje koordynatorka projektu „Bociany integrują”.


Gdy samiec powrócił do gniazda, samica poleciała na żerowisko. Pod jej nieobecność, samiec odrzucił jajo na skraj gniazda. Około południa samica ponownie przeniosła jajo na środek. Samiec próbował jej w tym przeszkodzić, ale mu się nie udało. Samica zaczęła je wysiadywać. Cały czas była czujna i nie spuszcza jajka z oczu. Samiec jednak zaangażował się w opiekę nad jajem. Oglądał je, wysiadywał. Samica, będąc już pewną, że jajo jest bezpieczne, poleciała na żerowisko zostawiając jajo pod opieką wysiadującego je samca. - Długo nie trzeba było czekać i samiec dokonał tego, co wcześniej zamierzał – wyrzucił jajo poza gniazdo. Szanse, by z tego jaja wykluło się pisklę były małe, gdyż jajo było długo niewygrzewane. Teraz pozostaje czekać na zniesienie kolejnego jaja przez samicę i reakcję samca – kwituje Monika Ewa Kosińska. Istnieje prawdopodobieństwo, że jajo którego zniesienie planowane jest na 18 kwietnia, zostanie zaakceptowane przez samca. Taką nadzieję mają wszyscy obserwatorzy.


Bociany można podglądać przez cała dobę na www.bociany.edu.pl , ustrońskie bociany mają też konto na facebooku.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK 18-04-2011 07:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (14)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Kenny
18-04-2011 07:17
Kenny
Brzmi to dokładnie jak historia z życia Colina Farrela :D
yerbasmakuje
18-04-2011 07:56
yerbasmakuje
Nagłówek i rozwinięcie artykułu brzmi jak nagłówek z "Faktu" albo innego szmatławca...
rudi
18-04-2011 08:48
rudi
przestraszyłam się widząc ten nagłówek, że znowu jakaś ludzka tragedia w naszym regionie.
nula1
18-04-2011 09:11
nula1
Bocian psychopata ! Strasznie się to czyta ...
małaMi
18-04-2011 09:13
małaMi
Taki jest świat zwierząt.Tytuł szmatławy szkoda,ze autor nieznany.Ta osoba pewnie znalazła by pracę w Fakcie
[konto zostało usunięte]
18-04-2011 10:12
[konto zostało usunięte]
Za duzo morderstw ostatnio w naszej okolicy !
krilady.
18-04-2011 10:40
krilady.
pierwsza moja myśl była taka, że znowu coś strasznego stało się u nas...Fakt, historia jak z jakiejś tragedii. A to ci bociek - sadysta!
A tytuł dość podchwytliwy - wiadomo, każdy od razu przeczyta taką sensację (ja też od razu kliknęłam na to :) )
Wazon
18-04-2011 14:00
Wazon
beznadziejny tytuł informacji,spoko przyroda ma swoje prawa i jak na razie to my ludzie mamy problemy...
jan_122
18-04-2011 14:24
jan_122
SZALEŃCZY POŚCIG ZA PIRATEM DROGOWYM !!!!! W dniu 18.04 br. o godz. 13.68, na ul. Bielskiej funkcjonariusze milicji przy próbie zatrzymania rowerzysty, który nie zatrzymał się na ich wezwania podjęli szaleńszy pościg. Sprawca wykroczenia tz. niedostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych uciekał na rowerze w strone Ustronia przekraczając dozwoloną prądkość o 2km/h. Po kilkuminutowym pościgu został zatrzymany w Bażanowicach-Potoczkach i ukarany mandatem 20złotowym i 1 punktem karnym :-)))
karciacn
18-04-2011 17:54
karciacn
z tytułem przegięcie. mi serce stanęło jak przeczytałam. zachęta zachętą ale chyba za bardzo was poniosło..
[konto zostało usunięte]
18-04-2011 18:34
[konto zostało usunięte]
Co na to prokurator? Bocian na wolności.
martischa
18-04-2011 19:00
martischa
Ciekawe czy bociany wyraziły zgodę na filmowanie ich ;p
marola
18-04-2011 23:10
marola
Karciacn-wlaśnie tak.powialo grozą, a to tylko bociany.Mają swoje prawa.
quba_82
15-05-2011 15:45
quba_82
A pogoda paskudna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 89komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 145komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 355komentarzy: 0

Fryderyka bez większych szkód

19-01-2018 08:45

Kilka wyjazdów strażaków do połamanych konarów, to efekt działań orkanu Fryderyka, którego podmuchy odczuwaliśmy przez całą noc.

wyświetleń: 1709komentarzy: 1

Kwalifikacja wojskowa

19-01-2018 07:30

Mimo że obowiązkowa służba wojskowa w naszym kraju już nie obowiązuje, to kwalifikacja wojskowa tak i jest obowiązkowa.  Tegoroczna "Kwalifikacja wojskowa" na terenie kraju rozpocznie się 30 stycznia 2018 r. i potrwa do 28 kwietnia 2018 r.

wyświetleń: 898komentarzy: 0

O budżecie gminy Goleszów

18-01-2018 19:30

Rozpoczynamy cykl rozmów z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Tematem przewodnim jest budżet gminy na rok 2018. Dzisiaj gościem Portalu Śląska Cieszyńskiego jest wójt Goleszowa – Krzysztof Glajcar.

wyświetleń: 1213komentarzy: 0

Strumień: przybyło mieszkańców

18-01-2018 17:50

Nie tylko Jasienica podsumowała miniony rok, również styczeń przeanalizował ilu mieszkańców przybyło w gminie Strumień, jakie były najpopularniejsze imiona oraz ile zawarto małżeństwa  w ubiegłym roku kalendarzowym.

wyświetleń: 1231komentarzy: 1

Potrącenie pieszych w Jaworzu

18-01-2018 16:45

W czwartek (18.01) około godziny 13:50 doszło do potrącenia pieszych na pasach przez kierowcę samochodu osobowego.

wyświetleń: 2119komentarzy: 0

Z Zoru do Tunezji

18-01-2018 16:30

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

wyświetleń: 1148komentarzy: 3

Szkolenie strzeleckie w Goleszowie

18-01-2018 16:00

W czwartek  18 stycznia 2018 od godz. 9.00 na strzelnicy HUBERTUS w Goleszowie odbyło się szkolenie strzeleckie z broni długiej AKMS i KBKS uczniów klas mundurowych ZS im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.