Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kontakt24

wyświetleń: 11180komentarzy: 14

Zabił trójkę dzieci

18-04-2011 07:00

Walka bocianów w gnieździe Walka bocianów w gnieździe

Ona z poprzedniego związku miała dwójkę dzieci. On w brutalny sposób pozbył się jej pierwszego partnera i dzieci. Wspólnie doczekali się kolejnego potomka. Jego też zabił. To nie scena z filmu grozy, a z życia…ustrońskich bocianów

- Obserwując ptaki w naturze musimy się z tym liczyć, że tylko z naszego, ludzkiego punktu widzenia jest to dramat. Natura rządzi się swoimi prawami. To, co dla nas jest dramatem, w naturze jest zupełnie naturalne – mówi Monika Ewa Kosińska, koordynator projektu „Bociany Integrują”.


Ustrońskie gniazdo obserwowane jest od kilku lat. Na bieżąco można podglądać co dzieje się u bocianiej rodzinki. A dzieje się sporo. Pierwszy bocian przyleciał do ustrońskiego gniazda 1 kwietnia. Następnego dnia dołączył kolejny. - Po ponad tygodniu pojawiły się w gnieździe jaja. Samica zniosła pierwsze 12 kwietnia, a drugie 14 kwietnia. Wydawało się, że obserwatorzy mogą spokojnie oczekiwać na zniesienie trzeciego jaja. – dodaje Monika Ewa Kosińska.

Jednakże 15 kwietnia, koło południa, wszystko się zmieniło. Gniazdo zaatakował obcy bocian, który okazał się samcem. - Wywiązała się ostra walka pomiędzy samcami. Bociany walczyły zaciekle, czego wynikiem były krwawe rany. Z walki zwycięsko wyszedł samiec – agresor. Przejął on tym samym gniazdo i zamieszkał w nim z samicą.  W gnieździe były dwa jaja, których samiec - agresor nie mógł zaakceptować. Samica chciała je wysiadywać, jednakże on na to nie pozwolił. Jedno z nich odrzucił na skraj gniazda, a drugie wyrzucił poza gniazdo. Potem wyrzucił poza gniazdo, jajo leżące na jego skraju. Gdy już gniazdo było puste rozpoczął kopulacje z samicą. Zaobserwowano normalne zachowanie bocianiej pary na gnieździe – opowiada Kosińska.


W sobotę 16 kwietnia samica zniosła trzecie z kolei jajo. Poprzedni samiec  z troską zajmował się jajkami po ich zniesieniu. Samiec – agresor okazał się wyrodnym ojcem. - Nie zainteresował się zniesionym jajem. Po jakimś czasie podszedł do niego i próbował je przykryć. Samica próbowała wysiadywać jajo. Lecz, gdy po raz kolejny wstała, samiec odrzucił je na skraj gniazda. Wszystko to działo się nocą. Nad ranem, 17 kwietnia, samica pod nieobecność samca na gnieździe przeniosła jajo na środek i zaczęła je wygrzewać – dodaje koordynatorka projektu „Bociany integrują”.


Gdy samiec powrócił do gniazda, samica poleciała na żerowisko. Pod jej nieobecność, samiec odrzucił jajo na skraj gniazda. Około południa samica ponownie przeniosła jajo na środek. Samiec próbował jej w tym przeszkodzić, ale mu się nie udało. Samica zaczęła je wysiadywać. Cały czas była czujna i nie spuszcza jajka z oczu. Samiec jednak zaangażował się w opiekę nad jajem. Oglądał je, wysiadywał. Samica, będąc już pewną, że jajo jest bezpieczne, poleciała na żerowisko zostawiając jajo pod opieką wysiadującego je samca. - Długo nie trzeba było czekać i samiec dokonał tego, co wcześniej zamierzał – wyrzucił jajo poza gniazdo. Szanse, by z tego jaja wykluło się pisklę były małe, gdyż jajo było długo niewygrzewane. Teraz pozostaje czekać na zniesienie kolejnego jaja przez samicę i reakcję samca – kwituje Monika Ewa Kosińska. Istnieje prawdopodobieństwo, że jajo którego zniesienie planowane jest na 18 kwietnia, zostanie zaakceptowane przez samca. Taką nadzieję mają wszyscy obserwatorzy.


Bociany można podglądać przez cała dobę na www.bociany.edu.pl , ustrońskie bociany mają też konto na facebooku.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK 18-04-2011 07:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (14)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Kenny
18-04-2011 07:17
Kenny
Brzmi to dokładnie jak historia z życia Colina Farrela :D
yerbasmakuje
18-04-2011 07:56
yerbasmakuje
Nagłówek i rozwinięcie artykułu brzmi jak nagłówek z "Faktu" albo innego szmatławca...
rudi
18-04-2011 08:48
rudi
przestraszyłam się widząc ten nagłówek, że znowu jakaś ludzka tragedia w naszym regionie.
nula1
18-04-2011 09:11
nula1
Bocian psychopata ! Strasznie się to czyta ...
małaMi
18-04-2011 09:13
małaMi
Taki jest świat zwierząt.Tytuł szmatławy szkoda,ze autor nieznany.Ta osoba pewnie znalazła by pracę w Fakcie
[konto zostało usunięte]
18-04-2011 10:12
[konto zostało usunięte]
Za duzo morderstw ostatnio w naszej okolicy !
krilady.
18-04-2011 10:40
krilady.
pierwsza moja myśl była taka, że znowu coś strasznego stało się u nas...Fakt, historia jak z jakiejś tragedii. A to ci bociek - sadysta!
A tytuł dość podchwytliwy - wiadomo, każdy od razu przeczyta taką sensację (ja też od razu kliknęłam na to :) )
Wazon
18-04-2011 14:00
Wazon
beznadziejny tytuł informacji,spoko przyroda ma swoje prawa i jak na razie to my ludzie mamy problemy...
jan_122
18-04-2011 14:24
jan_122
SZALEŃCZY POŚCIG ZA PIRATEM DROGOWYM !!!!! W dniu 18.04 br. o godz. 13.68, na ul. Bielskiej funkcjonariusze milicji przy próbie zatrzymania rowerzysty, który nie zatrzymał się na ich wezwania podjęli szaleńszy pościg. Sprawca wykroczenia tz. niedostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych uciekał na rowerze w strone Ustronia przekraczając dozwoloną prądkość o 2km/h. Po kilkuminutowym pościgu został zatrzymany w Bażanowicach-Potoczkach i ukarany mandatem 20złotowym i 1 punktem karnym :-)))
karciacn
18-04-2011 17:54
karciacn
z tytułem przegięcie. mi serce stanęło jak przeczytałam. zachęta zachętą ale chyba za bardzo was poniosło..
[konto zostało usunięte]
18-04-2011 18:34
[konto zostało usunięte]
Co na to prokurator? Bocian na wolności.
martischa
18-04-2011 19:00
martischa
Ciekawe czy bociany wyraziły zgodę na filmowanie ich ;p
marola
18-04-2011 23:10
marola
Karciacn-wlaśnie tak.powialo grozą, a to tylko bociany.Mają swoje prawa.
quba_82
15-05-2011 15:45
quba_82
A pogoda paskudna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Znamy wyniki konkursu ''Śląska Rzecz''

22-06-2017 21:05

Wczoraj (21.06) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się uroczystość wręczenia nagród 12. edycji konkursu „Śląska Rzecz”, a także otwarcie wystawy pokonkursowej, którą można podziwiać do końca lipca.

wyświetleń: 880komentarzy: 0

Artystyczny festiwal w Strumieniu już od piątku!

22-06-2017 20:00

Już od piątku w Strumieniu zagości pełna kultura.  Stowarzyszenie Form Artystycznych po raz siódmy zaprasza na Strumieński Festiwal Artystyczny. Będzie się działo!

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Po ile bilety na Puchar Świata?

22-06-2017 18:00

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem sprzedaży biletów na pierwszą w historii Polski inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2017/2018 w Wiśle organizatorzy zawodów przedstawili ceny wejściówek na to wydarzenie.

wyświetleń: 628komentarzy: 2

Aktywny absolwent nowoczesnej szkoły zawodowej

22-06-2017 16:15

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie wspólnie z Obchodní akademie z Czeskiego Cieszyna realizuje od początku 2017r. mikroprojekt pt.: "Aktywny absolwent nowoczesnej szkoły zawodowej", który został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

wyświetleń: 411komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-06-2017 14:30

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 1089komentarzy: 1

Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy

22-06-2017 13:00

„Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy” to film o codziennym życiu na podzielonym granicą Śląsku Cieszyńskim. Bohaterkami dokumentu, nakręconego przez kobiety: dr hab. Grażynę Kubicę-Heller i Alinę Doboszewską są cieszyńskie kobiety. Z Ustronia, Istebnej, Koniakowa, Jaworzinki, Mostów koło Jabłonkowa, Nydku, Wyndryni, Hawierzowa, Czeskigo Cieszyna. Opowiadają one o historii regionu z perspektywy codziennego życia i jego problemów.

wyświetleń: 294komentarzy: 0

24-25 czerwiec - pokazowy weekend w Castoramie

22-06-2017 11:00

Okres letni, to bardzo dobry czas na organizację spotkań i pikników. W Castoramie organizujemy dla naszych Klientów weekend z pokazami, na którym obecni będą nasi najwięksi dostawcy. Chcemy zaprosić wszystkich chętnych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o oferowanych przez nas produktach.

wyświetleń: 1553komentarzy: 0

Remont COK ''Dom Narodowy'' nabiera rumieńców

22-06-2017 09:20

Miejska Galeria Sztuki 12 i Strefa Podziemna COK to nie wszystko. Remont Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" wkracza w kolejny etap. Jakie zmiany czekają tą ważną cieszyńską instytucję w najbliższym czasie ?

wyświetleń: 1147komentarzy: 0

Święto Sąsiada w Wiśle!

22-06-2017 07:30

Turnieje szachów plenerowych i gier rekreacyjnych, turnieje piłkarskie, koncerty polskich i czeskich grup - zabawa dla całej rodziny. Już w najbliższy weekend (24-25 czerwca) w Wiśle duża międzynarodowa impreza – Święto Sąsiada.  

wyświetleń: 514komentarzy: 0

Gość OX.pl - Patryk Demkowski

21-06-2017 19:30

Gościem OX. pl jest dzisiaj Patryk Demkowski - młody artysta z Wisły, który supportował już takie gwiazdy jak LemON, Redlips, Mateusz Ziółko czy Highway. W rozmowie z nim, Jacek Porzycki pyta między innymi o muzykę, tatuaże oraz niedawno obchodzoną osiemnastkę. Patryk opowiada również o najnowszym teledysku, relacjach z rodzicami oraz najbliższych planach.