Znaki Miłosierdzia w diecezji
Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego to rodzaj prowokacji, żeby Bóg ukazał swe miłosierne oblicze w naszej diecezji” – zaznaczył bp Roman Pindel, który uczestniczył w konferencji prasowej w Kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Głównym tematem konferencji była rozpoczynająca się w najbliższą niedzielę peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętych s. Faustyny i Jana Pawła II w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Peregrynacja potrwa od 20 września do 19 czerwca 2016 roku.
Ordynariusz podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, że Papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia. Wpisuje się to w peregrynację Znaków Miłosierdzia po naszej diecezji. Chodzi o to, żeby jak najwięcej osób doświadczyło 'skruszenia w sercu' ze względu na to jak Bóg jest łaskawy i miłosierny. Nie patrzy na upartość człowieka, jego wieloletnie zaparcie, grzechy, które popełnił. To jeden wektor uznać i skorzystać z Bożego Miłosierdzia. Drugim wektorem jest to, co się zrodzi w naszych sercach, kiedy będziemy przeżywać to kolejne nawiedzenie w poszczególnych parafiach. Spodziewam się, że w tych parafiach będziemy doświadczać nawrócenia, pojednania, przebaczenia sobie nawzajem. Liczę też na owoce poznania tego Bożego Miłosierdzia. W postaci modlitwy czy zaangażowania prospołecznego – mówił ordynariusz.
Kopia obrazu pojawi się w niedzielę w Cieszynie około godziny 15.00. Przyjedzie specjalnie przygotowanym samochodem – kaplicą. To jedyny tego typu pojazd w Polsce. Volkswagen będzie przewoził obraz i relikwie Jezusa Miłosiernego oraz relikwie świętych Faustyny i Jana Pawła II. - Podświetlona kopia łagiewnickiego obrazu będzie widoczna przez przeszklone drzwi z tyłu samochodu. Nadbudowa tego samochodu została wykonana przez jedną z bielskich firm – informuje kustosz obrazu i relikwii ks. Roman Kanafek.
Relikwiarze – każdy waży blisko 10 kg – w kościele będą umieszczone na osobnym stoliku, by wierni mogli je w każdej chwili uczcić. Sam obraz ma blisko 2,5 metra wysokości i 1,2 metra szerokości. Waży 110 kg. W kościele stanie na specjalnym postumencie.
Wierni wraz z ordynariuszem powitają obraz na cieszyńskim rynku, Będzie obecna podczas uroczystości również grupa wiernych wyznania ewangelicko – augsburskiego. Miłosierdzie Boże gości w Ewangelii, którą rozważają we wspólnotach ewangelickich, więc nie jest to dla nich żadną nowością, czy czymś dziwnym. Bardzo się z tego cieszę. – mówi ks. Jacek Gracz, proboszcz kościoła św. Marii Magdaleny.
Po modlitwach na cieszyńskim rynku, wierni przejdą do świątyni, tam odbędzie się msza św. inaugurująca peregrynację Znaków Miłosierdzia w diecezji. Jak podkreśla ks. Gracz - Uroczysta Msza św. kończy się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. My nie adorujemy obrazu. Obraz i relikwie są dla nas tylko znakiem.
Obraz przebywać będzie w parafii do poniedziałku. Później zostanie przewieziony do kościoła pw. św. Jerzego. A następnego dnia do kolejnych świątyń.
14 września 2011 roku kopię cudownego obrazu Pana Jezusa pobłogosławił papież Benedykt XVI i od 16 października tegoż roku obraz zaczął wędrować po archidiecezji krakowskiej. W tym czasie odwiedził parafie, domy zakonne, szkoły, był także w więzieniach. We wrześniu 2014 roku rozpoczęła się peregrynacja obrazu w diecezji tarnowskiej. Zakończyła się ona 14 czerwca br.
JB & MP
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.