Zgnilec amerykański pszczół atakuje na Śląsku Cieszyńskim
Zgnilec amerykański pszczół, zwany również zgnilcem złośliwym, to choroba zakaźna, bakteryjna, wywoływana przez laseczkę larwy, która doprowadza do śmierci pszczoły. Bakteria cechuje się wysoką odpornością na działania termiczne i chemiczne, okres jej żywotności to nawet 40 lat. Wysokie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Jest to choroba zwalczana z urzędu, w związku z czym to Powiatowy Lekarz Weterynarii ma kompetencje do podejmowania decyzji w tej kwestii. Choroba jest trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach.
Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie, obszarem zapowietrzonym jest teren, którego granice przebiegają:
1. Od zachodu linią kolejową do stacji Skoczów Bładnice, dalej przez miejscowość Godziszów do miejscowości Goleszów, aż do przecięcia z ulicą Piekarniczą; od ulicy Piekarniczej ulicą Wolności, Astrów, Malinową, Gajową, Stromą, Sadową i dalej szlakiem przez las do ulicy Dzięgielowskiej w miejscowości Cisownica; od ulicy Dzięgielowskiej na ulicę Wędoły, a następnie granicą lasu i przez las do ulicy Cisowej (na wysokości ulicy Poselskiej); dalej szlakiem wzdłuż granicy z miejscowością Leszna Górna i ulicą Widokową do granicy z Republiką Czeską.
2. Od południa wzdłuż granicy z Republiką Czeską przez m.in. Małą i Wielką Czantorię i dalej przez las do Wisły Bucznik, następnie przez szczyt Krzywy do rzeki Wisły w miejscowości Wisła Obłaziec.
3. Od wschodu na miejscowości Wisła Obłaziec na południe z biegiem rzeki Wisły do przecięcia z ulicą Jawornik; od miejsca przecięcia z ulicą Jawornik na wschód, aż do linii kolejowej i dalej zgodnie z jej biegiem przez las do szczytu Bukowa; ze szczytu do ulicy Tokarnia (zachodnia odnoga) i nią na północ do rozwidlenia ulicy Tokarnia; dalej do przecięcia ulicy Furmańskiej z ulicą Grzybową, przez las so miejscowości Brenna Leśnica; dalej do przysiółka Krzywonek i dalej przez las do miejscowości Brenna przez potok Brennica do ulicy Wyzwolenia na wysokości Domu Seniora; dalej ulicą Szewczyka i dalej do lasu, następnie wzdłuż lasu do kamieniołomu Głębiec i dalej do szczytu Czupel; od szczytu Czupel do rozgałęzienia potoku Barujec, a następnie do ulicy Pod Zebrzydkę w miejscowości Górki Wielkie.
4. Od północy w miejscowości Górki Wielkie ulicą Pod Zebrzydkę, Długą, przecinając ulicę Bielską do ulicy Spacerowej; dalej przez las do skrzyżowania ulic Spółdzielczej z ulicą Kamińskiego; następnie ulicą Spółdzielczą, Zofii Kossak, Nowy Świat, ulicą Spokojną przez las do rzeki Wisły; po przejściu przez Wisłę w miejscowości Harbutowice ulicami: Piaskową, Stara Droga, Artystów, Alabastrową do miejscowości Bładnice Dolne; w Bładnicach Dolnych ulicami Turystyczną i Bładnicką, a następnie zgodnie z granicami ze Skoczowem do linii kolejowej.
W ww. obszarze zostaną ustawione specjalne tablice ostrzegawcze, informujące o niebezpieczeństwie, związanym z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół. Pasieki są sprawdzane przez lekarzy weterynarii, a przypadki zachorowań pszczół są zgłaszane Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.
Na tym terenie zakazuje się również przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece. W celu podjęcia takich działań należy uzyskać zezwolenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie. Zakazane jest również organizowanie wystaw i targów z udziałem pszczół.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.