Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Warsztaty dziennikarskie w trzynieckiej podstawówce

Kolejną polską szkołą za naszą południową granicą, jaką odwiedzili dziennikarze polskiego zaolziańskiego miesięcznika ''Zwrot'' była polska szkoła w Trzyńcu.

W warsztatach dziennikarskich wzięło udział dziewięciu uczniów. Choć gazetka w szkole istnieje, to żaden z uczestników warsztatów nie był członkiem jej zespołu redakcyjnego. Choć z pewnością go zasilą, zwłaszcza, że twórcy obecnej gazetki (którzy w projekcie „Piszemy razem” miesięcznika „Zwrot” brali udział w ubiegłam roku”, niedługo opuszczą szkolne mury. Podczas ostatnich warsztatów do dziennikarskiej pracy przygotowali się więc godni ich następcy. Praca przy planowaniu szkolnej gazetki, dobieraniu tematów, jakie warto w niej poruszyć poprzedzona dawką teorii na temat gatunków dziennikarskich zaserwowanej przez redaktor naczelną „Zwrotu” Halinę Szczotkę i jak komponować dobre zdjęcia prasowe, o czym mówił fotograf „Zwrotu” Wiesław Przeczek, szła im bardzo dobrze. Wymyślili szereg tematów, które mogą zainteresować ich rówieśników. Zaplanowali więc artykuły o tradycyjnej majowej wycieczce, wyniki najważniejszego konkursu, zapowiedzi kolejnych konkursów, ankietę dotyczącą egzaminów do szkół średnich.

Sama polska szkoła w Trzyńcu, oficjalnie Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania w Trzyńcu została założona w 1851 roku. Pierwotnie przeznaczona była dla dzieci hutników trzynieckich. Była to szkoła jednoklasowa, miała charakter szkoły prywatnej (założył ją ówczesny zarządca huty). W połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku Szkołę Ludową w Trzyńcu poszerzono na sześcioklasową. W tym czasie uczęszczało do niej 646 uczniów, w tym 321 dziewczyn i 325 chłopców. Do pierwotnego budynku szkolnego dobudowano i zatwierdzono do używania dalsze cztery lokale klasowe. Obiekt ten do czasów obecnych służy swojemu celowi. Jak podają opracowania historyczne dostępne na stronach szkoły „W roku szkolnym 1899/1900 dzieci podzielono według płci a zarazem przystąpiono do budowy oddzielnej szkoły dla dziewcząt, której uroczyste otwarcie miało miejsce 8.10.1901 roku. Dotychczasową szkołę przeznaczono wyłącznie dla chłopców. Stan dzieci w szkołach wynosił po przeszło 400 uczniów w każdej. Obie szkoły posiadały po 22 klas, a ponieważ ilość lokali klasowych nie była wystarczająca, dlatego uczono na dwie zmiany, dopołudnia i popołudniu. Stan ten utrzymywał się, aż do końca pierwszej wojny światowej, kiedy to w roku 1919/1920 zapisano do szkoły dla chłopców 539 dzieci, a do szkoły dla dziewcząt 404 uczennice, ogółem 943 dzieci.”

Warto zauważyć że od założenia szkoły językiem wykładowym w niższych klasach był język polski, natomiast w klasach wyższych język niemiecki, a po 1920 roku uczono wyłącznie po polsku. Po II Wojnie Światowej i licznych reformach szkolnictwa w ówczesnej Czechosłowacji trzyniecka szkoła w roku szkolnym 1960-1961, przekształciła się w Polską Dziewięcioletnią Szkołę Podstawową (PDSP). Od 2003 roku jak wszystkie szkoły przyjeła nową nazwę Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania Trzyniec. Obecnie mieści się w trzech budynkach, dzieci uczą się w niej w klasach 1 do 9. W szkole oprócz normalnych zajęć lekcyjnych organizowane są zajęcia z religii katolickiej i ewangelickiej. Działa wiele kółek zainteresowań. Uczniowie zdobywają szereg wyróżnień i nagród w konkursach nie tylko miejskich i powiatowych, ale także wojewódzkich, ogólnopaństwowych, a także w Polsce, Europie czy nawet USA. .

Szkole w Trzyńcu od 2013 roku patronuje Gustaw Przeczek znany głównie ze swej twórczości literackiej. Jednak jego głównym zajęciem była praca nauczyciela w Polskiej Szkole Wydziałowej w Bystrzycy, później w Łazach. Wszystko to działo się przed wojną, kiedy to pochodzący z Orłowej, z górniczej rodziny Przeczek ukończył seminarium nauczycielskie w Ostrawie zdobywając fachowe kwalifikacje do nauczania języka polskiego, historii i geografii. Zaraz po wyzwoleniu zgłosił się do służby w szkolnictwie i podjął pracę w Szkole Wydziałowej w Trzyńcu, którą kierował jako dyrektor w latach 1951 – 1970 aż do chwili przejścia na emeryturę. Stąd jego wybór na patrona szkoły.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: