Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Festynów szkolnych czas

Czerwiec to okres festynów szkolnych. Te organizowane w polskich szkołach na Zaolziu są o tyle specyficzne, że często są nie tylko atrakcją dla uczniów i okazją do spotkania dla rodziców i krewnych, ale też konsolidują nie tylko ludzi związanych ze szkołą, ale całą lokalną społeczność. Na festyny takie często przychodzą bowiem i dawni wychowankowie szkoły, i po prostu sąsiedzi, którzy w szkole dzieci nie mają. Bo jest to też okazja do spotkania w gronie polskiej mniejszości, porozmawiania w języku polskim.

W sobotę 9 czerwca odbył się festyn największej polskiej szkoły na Zaolziu – czeskocieszyńskiej podstawówki. Jak na każdym festynie program artystyczny przedstawiły wszystkie klasy. I choć pierwsze występowały w niemiłosiernym żarze lejącym się z nieba, a ostatnie w strugach deszczu wszyscy świetnie się bawili. Po programie przyszedł czas na zabawy i rozmowy, atrakcje od strzelnicy, poprzez różne gry na dmuchanym zamku kończąc, który tego dnia był wyjątkowo atrakcyjny gdyż po deszczu zapewniał dodatkową rozrywkę w postaci kąpieli.

Cały festyn od "a do z" przygotowują rodzice zrzeszeni w Macierzy Szkolnej. Mają więc mnóstwo pracy ze zorganizowaniem imprezy, rozstawianiem ław, stołów i namiotów, obsługą stoisk a na koniec ze sprzątaniem tego wszystkiego. Mimo ogromu pracy w akcjach szkolnych uczestniczą chętnie, a czasu na nich spędzonego bynajmniej nie uważają za stracony. Pomiędzy pracami również świetnie się bawią, a by było sprawiedliwie co roku festyn przygotowują klasy trzecie i szóste, czyli rodzice na których spada gro obowiązków co roku się zmieniają.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: (indi)

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: