Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zadłużenie Skoczowa sięgnie dopuszczalnych granic

Przeciw zaciągnięciu tak wysokiego długu protestowqał radny Romuald Cieślar, który argumentował, że gmina znajdzie się na granicy dopuszczalnego prawem limitu zadłużenia i zamknie sobie na przyszłość drogę do zaciągania kredytów na inne cele.
Z kolei Jerzy Malik, burmistrz miasta twierdził, że pożyczka jest na niezwykle prefencyjnych warunkach, może być w połowie umorzona. A jeśli gmina uzyska pieniądze z programu SAPARD, nie będzie też tak wysoka.
- Czy to umorzenie jest pewne? Co będzie, jeśli w trakcie spłaty długu dochody miasta ulegnę znacznemu zmniejszeniu? - pytał radny Roman Korwin. Czesław Dudek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Inwestycji UM zapewniał, że umorzenie można wynegocjować. Gmina nie musi przecież podpisywać umowy z funduszem, jeśli warunki nie będą jej odpowiadać. Dodał także, iż na trzy z siedmiu zadań, które mają być realizowane ze środków z pożyczki, Skoczów może otrzymać pieniądze unijne.
-Wnioski mamy złożone, czekamy na decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, wysokość pożyczki zmniejszy się - tłumaczył.
Po długiej dyskusji radni zdecydowali przyjąć uchwałę o zaciągnięciu pożyczki. Jej spłata rozłożona będzie na 15 lat, a oprocentowanie wyniesie 0,58 proc. w skali roku. Przez pierwsze lata Skoczów będzie musiał wydać od 1,2 do 1,6 mln zł rocznie na obsługę zadłużenia. Za to na budowane sieci kanalizacyjne wraz z przyłączami w Międzyświeciu, Bładnicach, Pogórzu, Kiczycach oraz na os. Górny Bór.
źródło: gzc
dodał: S.M.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: