Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybudują ponad 80 mieszkań

W Wiśle powstanie 40 lokali. W Strumieniu 48. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe wybuduje bloki, w których powstaną mieszkania na wynajmem, o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności.

SIM Śląsk Południe powstała w 2021 roku. Tworzy ją dziewięć gmin z województwa śląskiego: Bielsko-Biała, Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Radlin, Rydułtowy, Strumień i Wisła. Była to 18. tego typu inicjatywa w Polsce.

Marcin Lisiński z SIM Śląsk Południe poinformował, że w pierwszym etapie prac nad inwestycją w Wiśle przy ul. Kopydło, udało się zrealizować koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, która stanowi podstawę dla całego przedsięwzięcia. - Zakłada ona budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdzie się ok. 40 lokali. Budynki zaprojektowano jako czterokondygnacyjne i podpiwniczone, wraz z jedną klatką schodową i windą łączącą wszystkie kondygnacje. W każdym z budynków przewiduje się zróżnicowaną strukturę mieszkań, tak aby odpowiadać na potrzeby różnych grup odbiorcówwyjaśnił.

 Obecnie SIM Śląsk Południe skupia się na przygotowaniach do procesu inwestycyjnego. - W ramach tych działań prowadzimy szczegółową analizę potencjału inwestycyjnego nieruchomości i dodatkowe badania geotechniczne, które potwierdzą możliwość realizacji inwestycji w tej lokalizacji. Budowa rozpocznie się, gdy tylko otrzymamy wszystkie niezbędne zezwolenia – dodał.

W Strumieniu budynki powstaną przy ul. Zielonej. - Po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego, które wyłoniło wykonawcę koncepcji architektoniczno-budowlanej, w ramach kolejnych działań powstał projekt zagospodarowania terenu inwestycji. Koncepcja przewiduje budowę 4-kondygnacyjnych budynków, w których powstanie łącznie 48 mieszkań o zróżnicowanych metrażach – od ok. 40 do 64 mkw. Do każdego lokalu usytuowanego na piętrach będzie przylegał balkon – powiedział Lisiński.  

Koncepcja budynków została opracowana w nowoczesnym systemie, z uwzględnieniem rozwiązań energooszczędnych oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. - Planujemy realizację tej inwestycji w dwóch etapach. Termin rozpoczęcia budowy pierwszego budynku jest zależny m.in. od trwania procedur administracyjno-budowlanych podkreślił przedstawiciel SIM Śląsk Południe.

 Dwa lata temu minister ds. rozwoju samorządu Michał Cieślak podkreślał, że społeczna inicjatywa mieszkaniowa jest skierowana głównie do ludzi młodych, których nie stać na zakup mieszkania; nie posiadają zdolności kredytowej, ani też odpowiedniej kwoty. - Ten instrument pozwala wynająć mieszkanie. Koszty utrzymania i część kredytu będzie spłacana w czynszu. To oznacza, że z każdym miesiącem te osoby będą się stawały właścicielami – wyjaśniał wówczas.

Każda z gmin w momencie przystąpienia do spółki wnosi wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. Pieniądze te gminy pozyskały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki. Krajowy Zasób Nieruchomości wnosi w momencie przystąpienia do spółki grunt. Udział KZN w kapitale zakładowym spółki wyniesie 4 proc.

Budowa mieszkań przez spółkę będzie finansowana z grantu z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

Zasady decydujące o tym, komu będą przydzielane mieszkania określą samorządy. Mogą to być rodziny z dużą liczbą dzieci, mogą być premiowani ludzie z konkretnym wykształceniem.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: