Wracają zasiłki opiekuńcze dla rodziców?
Od poniedziałku (9.11) aż do 29 listopada (z możliwością przedłużenia) uczniowie będą uczyć się zdalnie. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat, które pozostają w domu. Czy jednak w każdym przypadku?
ZUS informuje, że zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. W związku z tym rodzice uczniów klas 1 i 2 mają szansę z zasiłku skorzystać. Niestety, nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci młodszych, które miałyby chodzić do żłobka lub przedszkola. Tutaj dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko w określonych przypadkach.
Przedszkola i żłobki działają normalnie, jednak poszczególne placówki mogą być zamknięte, jeżeli np. w placówce pojawi się ognisko choroby. W takiej sytuacji zasiłek rodzicom przysługuje. Jeżeli jednak rodzic boi się pandemii i nie chce dziecka wysłać do żłobka lub przedszkola, które funkcjonuje normalnie, z pomocy finansowej już nie skorzysta.
Zasiłek przysługuje więc w trzech sytuacjach - zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19 albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19 – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłki przysługują również rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Wtedy limit wieku jest inny. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą liczyć opiekunowie dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy? Należy złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowanie opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem do ZUS i podstawą do wypłaty świadczenia. Link do wniosku dostępny jest tutaj.
Należy również pamiętać, że zasiłek przysługuje tylko jednemu z rodziców, w momencie gdy oboje są zatrudnieni - Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego) - przypomina ZUS.
JŚ/ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.