Wojewoda stwierdził nieważność Statutu Miasta Cieszyna
Konieczność zmiany statutu miasta wynikała z nowelizacji odpowiednich przepisów, wprowadzonych przez ustawę z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W związku z tym odpowiednie zmiany w statucie miasta musiały zostać wprowadzone. Propozycja zmiany herbu miasta nie była jednak wymagana przez zmianę przepisów, propozycja pojawiła się w związku z faktem, że jest on określony właśnie w statucie. W związku z tym, przy ponownym głosowaniu nad statutem raczej kolejna propozycja zmiany się nie pojawi.
Wracając jednak do samego statutu miasta, organ nadzorczy, jakim jest Wojewoda, stwierdził, iż statut Cieszyna jest niezgodny z prawem. Jednocześnie w uzasadnieniu uznania nieważności uchwały, wskazano, jakie obowiązkowe elementy w statucie miasta muszą być zawarte. Na mocy ustawy o samorządzie gminnym są to:
1) zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej
2) zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich
3) zasady i tryb działania komisji
4) organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów
5) zasady działania klubów radnych
6) zasady uczestniczenia przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej w pracach rady gminy
7) uprawnienia jednostki pomocniczej do prowadzenia gospodarki finansowej w ramach budżetu gminy
— Niniejszy statut nie zawiera wszystkich wymaganych przepisami prawa elementów. W przedmiotowej uchwale brak jest bowiem kompleksowych regulacji dotyczących zasad dostępu do informacji publicznej. Wprowadzone regulacje zawarte w załączniku Nr 5 do przedmiotowej uchwały nie stanowią wypełnienia delegacji wynikającej z art. 11b ust. 3 ustawy (zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich — przyp.red.). Jednocześnie przedmiotowa uchwała nie zawiera regulacji odnoszących się do: zasad tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej (art. 5 ust. 3 ustawy); oraz uprawnienia jednostki pomocniczej do prowadzenia gospodarki finansowej w ramach budżetu gminy (art. 51 ust. 3 ustawy). Tym samym Statut pozbawiony został elementów obligatoryjnych, co wpływa na legalność całego aktu – czytamy w uzasadnieniu organu nadzorczego.
To jednak niejedyne uchybienia, jakie w uchwale Rady Miejskiej Cieszyna znaleziono. Poza wcześniej już wskazanymi błędami w Uchwale znajdują się również powtórzenia treści odpowiednich ustaw, co zgodnie z orzecznictwem sądów jest niedopuszczalne, gdyż uchwały rady nie mogą regulować jeszcze raz tego, co zawarte jest w obowiązującej uchwale. W związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Statut Miasta Cieszyna będzie musiał zostać przygotowany jeszcze raz, a podważone przez Wojewodę zapisy będą musiały zostać wyeliminowane, lub zmienione. Radni więc jeszcze raz zagłosują nad wprowadzeniem nowego statutu.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.