Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła. Stawka za śmieci w górę

Nie 26, a 31 zł wynosić będzie podstawowa miesięczna stawka od mieszkańca za wywóz śmieci na terenie Wisły, a o trzy złote mniej zapłacą ci, którzy kompostują bioodpady. Decyzja o podwyżce była bardzo szeroko omawiana na wczorajszej (27.01) sesji Rady Miasta.

Jak wyjaśniał burmistrz Tomasz Bujok, system gospodarki odpadami komunalnymi w Wiśle od 2020 roku się nie bilansuje - deficyt na ten moment wynosi 960 tys. zł. - Podwyżka cen do tych, które myślę że wspólnie wypracowaliśmy - chociaż po burzliwych dyskusjach - na poziomie 31 i 28 zł pozwoli na bieżąco sfinansować system śmieciowy zakładając oczywiście, że ilość odebranych śmieci będzie na tym samym poziomie co w 2021 roku. Wątpię jednak, żeby tak było, bo z roku na rok ona wzrasta: w 2019 roku liczba wynosiła 2632 tony, a w 2021 - 3644 tony - wyliczał.

Jak dodał, nowe stawki nie pozwolą w pełni zrównoważyć kosztów systemu. - Aby tak było, wzrost powinien być rzędu 8-9 zł od osoby. Jeśli podejmiemy dziś decyzję, że stawkę chcemy utrzymać na poziomie 26 i 23 zł jak dotychczas, to conajmniej na następnej sesji będziemy oczekiwać od państwa informacji - my też będziemy musieli się nad tym zastanowić - gdzie mamy ograniczyć koszty na poziomie około dwóch milionów złotych. Już w lutym bądź marcu będziemy musieli pokazać oszczędności na wydatkach bieżących w tej kwocie, bo przypomnę, że tegoroczny budżet w przypadku właśnie wydatków bieżących nie spina się nam kwotą 1,5 mln zł - o tyle mieliśmy mniejsze dochody bieżące od wydatków bieżących. Dlatego jeśli dziś nie podejmiemy decyzji, w lutym będziemy musieli ciąć koszty na wysokość około dwóch milionów złotych. Czy jest na to gotowa oświata? Czy możemy odłożyć modernizację dróg? Nie mówimy o inwestycjach - na nie możemy pozyskiwać środki zewnętrzne. Ciąć musimy wydatki bieżące, więc właśnie oświetlenie, oświatę, remonty, pensje, odśnieżanie, koszenie i utrzymanie zieleni, energii elektrycznej, ogrzewania czy sprzątania - podkreślał Bujok.

Głos w dyskusji zabrała też radna Barbara Kędzior, która zwróciła się do mieszkańców. - To od naszależy stawka za odbiór śmieci. Dobrze by się było zastanowić nad podrzucaniem śmieci - wszyscy wiemy, że taki proceder istnieje i jako rada oraz urząd będziemy z tym walczyć. Mówi się też dużo o ochronie środowiska, dlatego też trzeba pomyśleć, jak zmniejszyć ilość śmieci w gospodarstwach domowych - zaznaczała.

Do jej wypowiedzi odniósł się burmistrz. - Mam nadzieję - chociaż czasami mam co do tego wątpliwości - że mieszkańcy nie postrzegają podejmowanych przez nas decyzji jako chęci zrobienia im na złość. Nie mamy takich intencji, przecież sami też jesteśmy mieszkańcami, to dotyka też naszych bliskich. Zdaję sobie sprawę, że po dzisiejszej uchwale wielu osobom w swoim gabinecie będę musiał indywidualnie tłumaczyć. Nie pozwolę sobie na to, żeby mieszkańców, którzy już się zapowiedzieli, nie przyjąć.

Warto dodać, że w grudniu Rada Miasta Wisły podjęła uchwałę, która zmienia sposób wyliczania stawki za odbiór śmieci dla hotelarzy, która obowiązywać będzie jednak od stycznia 2023 roku. Miesięczną opłatę obliczać indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, mnożąc ilość metrów kwadratowych powierzchni na której jest prowadzona działalność gospodarcza razy 1 zł (gdy odpady są zbierane selektywnie) lub razy 4 zł (gdy nie są). To właśnie temat tych zmian oraz podniesienia opłat dla "zwykłych" Wiślan poruszył przewodniczący Janusz Podżorski. -  Podwyżka dotknie mieszkańców, którzy będą musieli pokryć część kosztów systemu, bo tak jak pan burmistrz mówił, nie pokryje wszystkich. Ubolewam jednak, że za to będą musieli zapłacić zwykli mieszkańcy. Cieszę się jednak, że w końcu w grudniu udało się uchwalić - minimalnie, ale jednak - opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób prowadzących działalność z wynajmem pokoi. Szkoda tylko, że wchodzi ona w życie od stycznia 2023 roku. Jestem po rozmowach z wieloma radnymi i mogę powiedzieć, że większość - przynajmniej dziesięciu radnych - jest za tym, aby przyspieszyć termin wejścia w życie tej uchwały.

- Dziś nie jestem w stanie określić, czy to możliwe - mówił burmistrz. - Wprowadzenie zmian to trudne organizacyjnie wyzwanie, tak jak wyłonienie wykonawcy. Dziś już mamy go wybranego, ale tylko w przypadku odbioru śmieci od mieszkańców, a nie od działalności gospodarczych. Hipotetycznie więc może być tak, że do jednego budynku w którym mieszkają ludzie, a część jest wynajmowana, będą jeździć dwie firmy do odbioru śmieci, w różnych okresach. Pytanie, czy to nie spowoduje, że ktoś będzie kombinował i nie będzie przerzucał śmieci z jednego kontenera do drugiego - wyjaśniał dodając, że w ciągu 2-3 tygodni przedstawi radnym możliwe scenariusze przyspieszenia wejścia w życie uchwały dotyczącej odbioru śmieci od przedsiębiorców z branży hotelarskiej.

Nagranie z sesji dostępne poniżej, dyskusja o odbiorze śmieci rozpoczyna się w 2 godzinie i 45 minucie transmisji:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-28 12:30:59
Miglanco: Nie ma kasy więc podnieść, a skąd mieszkańcy mają wziąć? Czy nasze budżety się spinają? A może mam do pracodawcy pójść po podwyżkę? A teraz merytorycznie ==> 5 osobowa rodzina mieszkająca w 120 metrowym domu zapłaci 155 zł, a przedsiębiorca mający 120 m2 kwatery na wynajem tylko 120 zł? Dobrze zrozumiałem??? Jeśli tak to gdzie sprawiedliwość???
2022-01-28 14:17:45
Po Prostu: przyjdzie Polski Dziad i wyrówna - w dół, po prostu
2022-01-28 16:03:18
pokemon: To w Wiśle też mieszkańcy muszą płacić za hanysów? Dostajecie opłatę uzdrowiskową vel klimatyczną vel miejscową to pokryjcie z niej wywóz śmieci.
2022-01-28 16:59:30
dxi: Oczywiscie,trzeba utrzymac tych wszystkich pasibrzuchow w Gminie.Drogi zasypane,chodniki zasypane,nikt nie odsnierza.Za co mamy płacic?.Wstyd i chańba,najgorszy burmistrz i ta cała jego elita.Jakieś skanseny mają w głowie,pewnie jakie zyski prywatne będą z tego mieli.Wstyd panie burmistrzu,wogóle pan niedba o mieszkanców,wstyd
2022-01-28 17:13:02
dxi: Niech Gmina Wislanska ruszy dupy i przejedzie sie do Istebnej,wszystko pieknie odsnierzone.banda złodzieji w Wisle rzadzi i tyle w temacie.
2022-01-28 18:40:35
Ramoniok: jbć burmistrza
2022-01-28 20:50:49
jula: I tu "dxi" jesli chodzi o drogi,chodniki ma rację.Zauważyłam np,że w ostatnich paru dniach nikt nie dba o lodowe chodniki i zasypane ulice.Przykład z dzisiejszego dnia: ok godz.14.00 idąc z centrum widze wjeżdżającą odśnieżarkę w ul Konopnickiej,ktora zalegający od paru dni snieg na ulicy odsnieża na pas gdzie stoją samochody osobowe robiąc około 30-40 cm wał zasypując czy utrudniając wjazd czy wyjazd z pasa przeznaczonego na prarking.Pytam sie dlaczego tego nie odsnieżono w godzinach rannych kiedy droga jest pusta? I jeszcze jedna bardzo istotna i wazna sprawa dotycząca łamania przepisów ruchu drogowego i nie stosowania się do znaków zakazu czy nakazu.Gdzie jest SM? Przecież to co dzieje sie na drogach Wisły to woła o pomstę do nieba.Bardzo czesto zauważyłam stojące na zakazie, na skrzyżowaniach,na przejściu dla pieszych samochody nie mówiąc już o jeździe "pod prąd".Panowie ze SM moze czas sie tym zając czy czekacie az stanie sie jakaś tragedia?
2022-01-28 21:05:09
jula: Miglanco zgadza się,są pensjonaty czy wynajem pokoi a jakoś worków czy kubłów wystawionych nigdy nie widać,no chyba,że wczasowicze zabierają smieci ze sobą i albo wyrzucają na przystanku albo biora do siebie w co bardzo wątpię.A co do podwyżki to na sesji Pan Burmistrz stwierdził,że tak jak mieszkańcy tak samo i on,radni i ich rodziny też sa mieszkańcami i te podwyżki tak samo ich dotyczą.Zgoda,lecz nie mozna porównywać zasobnego portfelu swojego czy radnych,którzy podnieśli sobie diety i wynagrodzenie Burmistrza do portfeli emerytów,rencistów czy mieszkańców zarabiających minimalne wynagrodzenie.Dobrze sie mówi mając takie wynagrodzenie.Zrzeknijcie się tych podwyżek na rzecz np dofinansowania oświaty w naszym mieście.
2022-01-29 09:27:36
adam 2: Pierwsza ławka z kościoła a chyba nie słucha co tam mowia OBLUDNIK!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: