Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła: nowy hotel na Kubalonce?

Na szczycie Kubalonki zostały wycięte spore ilości drzew na terenie jednej z prywatnych działek. Według nieoficjalnych informacji, jakie pozyskał wiślański magistrat, ma tam powstać ośrodek wypoczynkowy.

- W momencie, w którym do czynienia mamy z takimi "kwiatkami", człowieka ogarnia przerażenie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przez kolejne 15 czy 20 lat będziemy tłumaczyć mieszkańcom dlaczego w takim miejscu, w lesie, z pełną ochroną ma powstać tego typu inwestycja. Mam nadzieję, że zarówno jednostki nadzoru budowlanego, wydziału architektury, regionalnego dyrektora ochrony środowiska, parków krajobrazowych, wód polskich będą interweniowały i w ramach prawa nie dopuszczą do tej inwestycji - mówił na czwartkowej (8.10) konferencji prasowej burmistrz Tomasz Bujok.

Jak dodał, wspomniana działka znajduje się na pograniczu Wisły i Istebnej (przy głównej drodze), jednak administracyjnie przynależna jest do "Perły Beskidów". - Temat nas bardzo zaskoczył. Zauważyliśmy najpierw wycinkę drzew, a potem nawóz ziemi na te nieruchomości, które w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są jako leśne - nikt nie wiedział, o co chodzi. Znajduje się tam również sprzęt - podkreślał samorządowiec.

Burmistrz porównał tą sytuację do problemów, jakie ma Wisła z uzyskaniem odpowiednich zgód na przeprowadzenie remontu tras biegowych na Kubalonce. - Mieliśmy problemy z usykaniem możliwości ich naśnieżania. Trwały dyskusje, czy będzie ono negatywnie wpływało na środowisko czy nie, a chodziło tylko o hałas, który pochodzi z armatek uruchamianych raz w tygodniu czy przez tydzień na cały sezon zimowy. Trzeba było całe trasy wylesiać, przeprowadzać procedury, ponosić koszty z tym związane, a tutaj w zasadzie w jeden dzień się dowiadujemy, że powstaje taka inwestycja na terenach leśnych, nie wyłączonych z gospodarki leśnej - zaznaczał Bujok.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-10 14:56:28
Vito: Ten burmistrz to chyba wszystkiego dowiaduje się z internetu. I znów rozkłada ręce, i znów nic nie może poradzić.
2020-10-10 18:47:38
CosaNostra: Wszystko zgodnie ´z PISowskim prawem budowlanym. Powstanie ośrodek dla chorych na COVID.
2020-10-10 19:33:18
politykier: Była Puszcza Notecka, teraz kolej na Kubalonkę, Panie Bujok, należy ich stamtąd wygonić!
2020-10-10 19:35:46
politykier: Własność prywatna nie ma charakteru absolutnego, jest ograniczona np. Dobrem Społecznym wyrażonym w planie zagospodarowania przestrzennego...
2020-10-11 09:26:27
GusGus: Tu najwięcej do powiedzenia ma chyba Starosta, Nadleśnictwo i jednostki nadrzędne czyli RDLP w Katowicach. Przecież teren ten objęty jest Planem Urządzania Lasu. Obowiązki właściciela lasu uregulowane zostały w art. 13 ustawy o lasach. Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do: zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk; ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu; pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej; przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3; racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez: pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.
2020-10-11 11:32:01
: Nadleśnictwo?!... to od dawna mafijna klika, siedlisko esbecji, z klerem i PiS-em za pan brat ekipa uwłaszczona i pasożytująca na naszym wspólnym majątku
2020-10-11 12:09:52
gojny: GusGus na terenie jednej z prywatnych działek. Nad lasem prywatnym LP co najwyżej może sobie sprawować nadzór. Ktoś musiał wydać zgodę, albo nie wydał... Nieruchomości w planie oznaczonej jako las, z zasady się nie przekształca... Bardzo podejrzana sprawa.
2020-10-11 13:43:49
GusGus: gojny W lasach prywatnych nadzór na gospodarką leśną sprawuje starosta, ale może to robić sam lub scedować nadzór na nadleśnictwo. Nie wiemy jak jest w tym przypadku.
2020-10-11 15:43:17
gojny: GusGus, Zgadza się, gwoli ścisłości, starosta jest organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania jego dobrem, np. nieruchomościami państwowymi. W związku z zasadą fachowości administracji, gospodarowanie nieruchomościami leśnymi zlecane jest PGL LP. Z kolei PGL LP na tej samej zasadzie, sprawuje nadzór nad lasami prywatnymi. Jest to truizm, ale faktycznie warto niektórym uświadomić. Sprawa faktycznego/potencjalnego przeznaczenia nieruchomości, z uwzględnieniem Dobra Samorządu, wyrażona jest np. w Planie Zagospodarowania Przestrzennego uchwalanym przez Radę Gminy. Natomiast wydawanie poszczególnych pozwoleń na budowę, sprawy związane z zabudową należą do gestii Powiatu, oczywiście w powiązaniu z obowiązującymi źródłami prawa. Niewątpliwie sprawą powinien się zainteresować Samorząd Powiatowy i Starosta, co nie oznacza, iż Gmina powinna zachować bierność. Moim zdaniem, Burmistrz zachował się słusznie.
2020-10-11 16:16:22
: Nadleśnictwa?... to jedna wielka stajnia Augiasza i azyl dla esbecji, powiązana z podobnie bagiennymi terenami pałaców biskupich i KC na Nowogrodzkiej - gojny donuś zna temat od podszewki, szczegóły od tatusia leśniczego TW"Olcha"
2020-10-11 16:33:08
: "Przewodniczącym Rady Naukowej Roztoczańskiego Parku Narodowego został profesor KUL z katedry Historii Liturgii, a jego zastępcą jego doktorant z teologii. Nie proszę Państwa to nie jest żart. Absolutnie nie mam nastroju do żartów. Tych uroczych ekspertów załatwił parkowi na odchodne minister Woś z Solidarnej Polski. (Adam Wajrak)" - takie dziś kompetencje i kwalifikacje mają kościelno-partyjni nominaci
2020-10-11 20:33:51
politykier: ... Do tego grona dodaj sobie jeszcze Klaudię Jachirę z odpowiedniej sejmowej komisji...
2020-10-11 20:39:57
Peter Dresden: Guten nacht POlaken. Właśnie czytam sobie ten artykuł w mojej willi 13 km pod Dresden na mojej 103 calowej plazmie i uwierzyć nie mogę. Ten wasz Bürgermeister to jakiś kompletny nieudacznik. Nigdy nic nie wie i zawsze dowiaduje się o wszystkim ostatni. Za kilka lat Weichsel będzie przypominać betonową dżungle. Powinno być tak jak u nas w Deutschland, ze lasami zarządzają gminy, a nie tak jak w POlen mafiozi z LP. Dobrze, ze chociaż wasz Bürgermeister wyraził niechęć do wesołego miasteczka, pewnie ojro do briefumschlag nie było.
2020-10-11 21:04:22
gojny: Peter Wohlleben w sprawie organizacji lasów ma inne zdanie.
2020-10-12 12:40:02
maykel: "Zauważyliśmy najpierw wycinkę drzew..." a ciekawe kto wydał zgodę na wycinkę :)
2020-10-12 18:25:53
: mafia leśna tnie jak chce i co chce, nie ma żadnej zewnętrznej kontroli nad tymi szkodnikami
2020-10-12 21:30:24
politykier: Podobnie jak nad panującym w Cieszynie marklowickim Bizancjum.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: