Zobacz, jak jest źle
Od kilku dni w Skoczowie działają czujniki jakości powietrza. Jeden z nich znajduje się na skoczowskim ratuszu. - Czujnik jakości powietrza zamontowano wraz z wyświetlaczem, pokazującym informację na temat jakości powietrza w naszym mieście - informuje Dorota Marzęda ze skoczowskiego magistratu. Jak dodaje - Czujniki Beskid Instruments tworzą zintegrowany system informacyjno - pomiarowy, składający się z opcjonalnego, zewnętrznego ekranu LED, wskaźnikowego urządzenia pomiarowego pyłów PM2.5 i PM10, wilgotności oraz temperatury, oprogramowania do analizy i prezentacji wyników oraz aplikacji na urządzenia mobilne. (LINK TUTAJ)
Drugi z czujników znajduje się na ulicy Menniczej, działa w ogólnopolskiej sieci urządzeń AIRLY. Również i w tym przypadku dane z kilkuset pomiarów można obserwować na żywo na mapie bądź w bezpłatnej aplikacji.(LINK TUTAJ) - Nie spodziewałem się, że w naszym mieście wyniki będą aż tak tragiczne - przyznaje Andrzej Bacza, który zainwestował w miernik. Dane przerażają, tym bardziej że centrum miasta jest zgazyfikowane i wiele domów korzysta z tego paliwa. - Czujnik jest w centrum, myślę, że daje to jakiś obraz tego, jakim powietrzem oddychamy. Na osiedlach bloki podłączone są do miejskiej ciepłowni bądź mają swoje kotłownie. Centrum miasta jest optymalnym rozwiązaniem i daje uśrednione wyniki. Ale tak naprawdę, przydałby się taki czujnik w każdym z sołectw - przyznaje radny.
Co łączy oba urządzenia? Fatalne wyniki pomiarów. Od kilku dni jakość powietrza nie była nawet dostateczna. Dzisiaj (2 marca) rano w obu przypadkach wyniki były tragiczne. Na ratuszu wskaźnik PM10 pokazał przekroczenie normy o 526% a PM 2.5 aż o... 920%. Platforma Airly, oprócz bieżących wskazań poziomu pyłów wskazuje również tzw. Indeks Jakości Powietrza (CAQI). Aby uprościć przedstawianie danych o jakości powietrza, w miastach europejskich stosuje się indeksy, mające na celu przekształcenie pomiarów w jedną liczbę. W naszym systemie monitoringu stosujemy indeks godzinowy - opisuje on aktualną jakość powietrza ze średniej pomiarów z ostatniej godziny – informuje platforma AIRLY.
Oficjalnie indeks ten posiada 5 poziomów, które przedstawione są na skali od 0 (bardzo niski) do >100 (bardzo wysoki) - jest to względna miara ilości zanieczyszczeń powietrza. W Skoczowie Indeks Jakości Powietrza (CAQI) rano pokazał wartość wartość 108.
Na taki stan wpływ ma zapewne brak wiatru i silny mróz, który od kilkunastu dni utrzymuje się nad regionem. Prognozy są jednak łaskawe, od niedzieli ma zacząć się ocieplać. W przyszłym tygodniu temperatury będą już dodatnie. Może wówczas z wykresów pomiarów urządzeń znikną alarmujące, czerwone kolory. Mróz mrozem, jednak nie zmienia to faktu, że najważniejsza jest świadomość i edukacja, czym i jak palimy w paleniskach.
JB
Zobacz też: Skoczów będą dopłaty
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.