Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (47/11/16)
"- Pogłoska o zgonie Sienkiewicza. C. i k. biuro korespondencyjne donosi, dnia 15. listopada z Berna szwajcarskiego: „Bund" donosi, że sławny literat polski Henryk Sienkiewicz zmarł wczoraj nagle w Vevey na udar serca. Sienkiewicz obchodził niedawno 70. jubileusz urodzin. Wiadomość ta niezostała jeszcze potwierdzona." ("Robotnik Śląski")
"- (Myślano, że zginął). Ułan Izydor Gruber z Cieszyna dostał się w czerwcu 1915 r. koło Łodzi do niewoli rosyjsk. Od tego czasu nie pisał do domu. Ojciec jego Maurycy myśląc, że syn w bitwie gdzieś zginął stracił nadzieję. Oto w sobotę 1. b. m. nadeszła niespodziewanie kartka od syna, na której powiadamia on ojca, że znajduje się zdrów w rosyjskiej niewoli w Cacharne Sowod, poczta Wiendeczane w gubernii Podolskiej. Wypadek ten może wielom frasującym się o swych miłych, o których nie mają żadnej wiadomości, posłużyć za pociechę, że przyjdzie i dla nich dzień przynoszący im tak bardzo życzoną wiadomość. ("Ślązak")
- "Cieszyn. (Z karty żałobnej.) W sobotę w nocy zmarł w Cieszynie znany sitkarz i przetakarz Franciszek Just w 76 roku swego życia." ("Nowy Czas")
- "Trzyniec. (Medal honorowy za 40-letnią wierną służbę) otrzymał od c. k. prezydenta krajowego na Śląsku tutejszy robotnik hutniczy, formierz Jan Horzyk z nr. 77." ("Nowy Czas")
- "Awans. Lekarz wojskowy w szpitalu Elżbietanek w Cieszynie, dr Fritsch, mianowany został lekarzem pułkowym." ("Gwiazdka Cieszyńska")
"- Komitet N. K. N. w Mor. Ostrawie. Programu obchodu uroczystego wieczoru w Mar. Górach nie możemy na razie umieścić, albowiem niewiadomo nam co to za data przez Was podana: „dnia 19. lutego 1916". Rękopis zachowaliśmy celem wyjaśnienia. Redakcya." ("Robotnik Śląski")
- Prognoza pogody: "Zmiana pogody. Po długim szeregu pięknych pogodnych dni śląskiej jesieni listopadowej nastąpiła we wtorek zmiana, listopad wchodzi w tradycyjne swoje prawa deszczu, szarugi i błota. Pochmurny dzień zakończył się ulewą a we środę rano rozpoczęła śnieżyca swe dzieło, które się następnie przemieniło w dotkliwy mróz. Nasi żołnierze w Karpatach niestety dosyć dawno walczą w śniegach i na mrozie, początkiem już trzeciej zimy wojny." ("Robotnik Śląski")
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.