Cieszyńska prasa online
Miłośnicy starych cieszyńskich czasopism i gazet już nie muszą odchodzić od swoich komputerów. Od kilku miesięcy najważniejsza cześć zbiorów Książnicy Cieszyńskiej jest dostępna online.
Wśród tytułów, które są dostępne w wersji zdigitalizowanej są również te najpopularniejsze niegdyś gazety: "Gwiazdka Cieszyńska", "Dziennik Cieszyński", "Głos Ludu Śląskiego", "Robotnik Śląski", czy niemieckojęzyczna "Silesia". Publikacja w Internecie cieszyńskiej prasy była możliwa za pośrednictwem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, w której Książnica Cieszyńska dysponuje własnym profilem.
Gazety online to świetne źródło dla naukowców i zwykłych czytelników, którzy, nie wychodząc z domu, mogą przeglądać stare pisma. Dodatkowym uatrakcyjnieniem i ułatwieniem w korzystaniu ze zbiorów jest możliwość wyszukiwania w danym egzemplarzu interesującego nas słowa: - Walorem ich cyfrowej formy jest nie tylko nieograniczona dostępność, ale także instrumentarium wyszukiwawcze, w które kopie te zostały wyposażone - mówi dyrektor Książnicy, Krzysztof Szelong.: - Opublikowane w formacie DjVu roczniki poszczególnych czasopism posiadają bowiem rozbudowane zakładki, za pośrednictwem których jednym kliknięciem przenieść się można odo wybranego numeru danego czasopisma, a - co najważniejsze - wszystkie gazety (za wyjątkiem "Silesii", która drukowana była czcionką gotycką) poddane zostały OCR-owi, w efekcie czego dostępne stały się nie tylko ich kopie graficzne, ale także warstwa tekstowa, którą można teraz swobodnie przeszukiwać.
Wśród zdigitalizowanych tytułów są m.in. : "Dziennik Cieszyński", "Dziennik Polski", "Dziennik Śląska Cieszyńskiego", "Ewangelik", "Głos Ludu Śląskiego", "Gwiazdka Cieszyńska", "Gwiazdka Niedzielna", "Młodzież Ewangelicka", "Nasz Ślązak", Niewiasta Katolicka", "Pamiętnik Cieszyński", "Przegląd Rolniczy", "Przyjaciel Dziatek", Przyjaciel Ludu", "Robotnik Śląski", "Ślązak", "Tygodnik Cieszyński" i inne.
Prócz gazet, na stronie z cyfrowymi zasobami Książnicy można znaleźć również kolekcję cieszyńskich ksiąg adresowych, liczne druki zwarte, w tym również pochodzące sprzed 1800 r. oraz rękopisy.
Zasoby cyfrowe Książnicy Cieszyńskiej dostępne są Tutaj:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.