Armia dobra na kryzys
Jednym z rozwiązań dla osób poszukujących pracy może być skorzystanie z oferty jaką proponuje wojsko.
W marcu Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej ma zamiar uruchomić w poszczególnych gminach powiatu cieszyńskiego, dyżuru swoich pracowników.
– Zwróciliśmy się do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z propozycją uruchomienia punktów informacyjnych. Delegowane przez nas osoby udzielą wszelkich informacji na temat warunków przyjęcia do korpusu szeregowych zawodowych, zawodowych podoficerów oraz do szkół wojskowych. Mają również upoważnienie Wojskowego Komendanta Uzupełnień do dokonywania wpisu w książeczkach wojskowych o przeniesieniu do rezerwy. Dotyczy to także osób, które mają nieuregulowany stosunek do służby wojskowej – mówi Wioletta Cichaczewska-Ćwiok, specjalista wydziału poboru WKU w Bielsku-Białej. Pierwsze dyżury pracowników WKU odbędą się w Zebrzydowicach 13 marca, 18 marca w Skoczowie oraz 26 marca w Goleszowie. – Jeśli tylko władze samorządowe odpowiedzą na nasze propozycje zjawimy się również w innych miejscowościach powiatu cieszyńskiego – dodaje Cichaczewska-Ćwiok.
W punktach konsultacyjnych będzie można zdobyć wszelkie informacje dotyczące zawodowej służby wojskowej, do której mogą się zgłaszać zarówno osoby, które wcześniej służyły już w wojsku jak i te, które takiej służby nie odbyły a chciałyby związać się z armią. Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych nie wprowadza granicy wieku.
Ile może zarobić żołnierz zawodowy? – Szeregowy żołnierz dostaje 2.5 tys. zł, starszy szeregowy 2.55 tys., natomiast osoba z tytułem magistra po kilkumiesięcznym szkoleniu otrzymuje stopień oficerski podporucznika i 3.8 tys. zł do ręki – informuje ppłk Kazimierz Misiaszek, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach.
Andrzej Czerny
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.