Warto wiedzieć: choroby układu sercowo-naczyniowego
Choroby układu krążenia to schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, które nazywane są również chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ich rozpoznawaniem i leczeniem zachowawczym zajmuje się interna, a w szczególności kardiologia, natomiast leczeniem operacyjnym zajmują się chirurgia naczyniowa, kardiologia inwazyjna oraz kardiochirurgia.
Przyczyną chorób układu krwionośnego może być wiele czynników, między innymi nieodpowiednia dieta i mała ilość aktywności fizycznej. Choroby układu krwionośnego można mniej lub bardziej skutecznie leczyć, ograniczając ich progresję i zmniejszając ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.
Na powstawanie dolegliwości sercowo-naczyniowych wpływa szereg czynników. Najbardziej narażone są zawsze osoby, u których występuje jednocześnie kilka czynników ryzyka. Najczęściej wpływ na wystąpienie chorób ma: nadwaga, otyłość, stres, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, uzależnienie od palenia papierosów, wysoki cholesterol, nietolerancja glukozy, duża ilość stresu, stany depresyjne, nadmierne spożycie alkoholu.
Do najczęściej spotykanych chorób układu sercowo-naczyniowego należą w pierwszej kolejności choroby serca i naczyń tętniczych: miażdżyca - powodująca chorobę niedokrwienną serca, oraz choroby aorty i naczyń obwodowych; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca; nabyte wady zastawkowe; zaburzenia rytmu i przewodzenia. Dalej choroby naczyń żylnych: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, przewlekła niewydolność żylna. Do rzadszych, acz nie mniej istotnych, należą takie schorzenia jak: tętniaki aorty i naczyń obwodowych, wrodzone wady serca, kardiomiopatie, choroby mięśnia sercowego, czy nowotwory serca.
Objawy różnią się w zależności od określonych jednostek chorobowych i mogą dotyczyć wszystkich narządów i układów. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na niepokojące objawy pojawiające się nagle, lub w krótkim okresie czasu: duszność, bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, utrata przytomności, bóle kończyn pojawiające się po przejściu krótkiego dystansu. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Ważna jest szybka reakcja, gdyż w przypadku chorób układu krążenia od podjęcia leczenia w odpowiednim stadium uzależnione są efekty. W celu rozpoznania stosuje się badania diagnostyczne - ogólne i specjalistyczne. Jak większość chorób, które nas dotykają również choroby sercowo-naczyniowe leczy się poprzez podawanie lekarstw oraz w razie konieczności operacyjnie. Za każdym razem potrzebna jest jednak konsultacja specjalistyczna.
Niewiele pomogą jednak najnowsze środki farmakologiczne i zabiegi operacyjne jeśli jednocześnie nie zmienimy trybu życia i nie wyzbędziemy się szkodliwych nawyków. Tego rodzaju postępowanie wdrożone odpowiednio wcześnie, może w dużym stopniu uchronić nas przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
