Warsztaty w ramach Dnia Godności
Warsztaty przygotowane przez Koło Naukowe Pedagogów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przyciągnęły osoby niepełnosprawne z różnych ośrodków, miedzy innymi z Ustronia, Pielgrzymowic, Skoczowa, Pszczyny, Drogomyśla, Rybnika czy Cieszyna. Już od wczesnych godzin porannych uczestnicy mogli się rejestrować, by później wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Warsztaty kierowane były zarówno do dzieci , młodzieży, jak i osób dorosłych. - Celem tych warsztatów jest pokazanie, że nasza uczelnia jest przyjazna i dostępna . Chcemy przekonać ich, że nauka to też świetna zabawa. Z drugiej strony spotkanie z osobami niepełnosprawnymi to doskonała lekcja dla naszych studentów. Teorię, którą zdobywają na zajęciach, mogą przełożyć na praktykę. Jednym słowem, każdy może wynieść coś dla siebie. - Przyznaje Katarzyna Chrząszcz współorganizator warsztatów.
Studenci od początku do końca prowadzili zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, które odwiedziły tego dnia Uniwersytet Śląski w Cieszynie. Podczas warsztatów nie zabrakło kolorowych strojów, papierowych dekoracji, krótkich inscenizacji, czy wspólnych piosenek. Dla studentki Anny Jakubiec, przewodniczącej Koła Naukowego Pedagogów w Cieszynie, tego typu zajęcia to cenna lekcja, która być może przyda się w życiu zawodowym.- Prowadzenie warsztatów z osobami niepełnosprawnymi daje możliwość sprawdzenia się. Studenci uczą się tutaj głównie na kierunkach: terapia pedagogiczna, asystent osoby niepełnosprawnej, czy pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Dzięki takim zajęciom możemy zdobyć doświadczenie oraz sprawdzić, czy aby na pewno poradzimy sobie w tym zawodzie. Myślę, że również uczestnicy tych warsztatów wiele z tych zajęć wyniosą dla siebie. Dla nich, to nie tylko zabawa, ale także integracja , możliwość zdobycia nowych znajomości.
Warsztatowicze z zajęć wyszli nie tylko z papierowymi dekoracjami własnoręcznie wykonanymi, ale również z uśmiechem na twarzy.- Fajnie było, malowaliśmy, tańczyliśmy, jedliśmy, a nawet zgadywaliśmy tytuły bajek. - Wymienia Kasia, jedna z uczestniczek warsztatów. Po zakończeniu zajęć uczestnicy, opiekunowie, studenci i organizatorzy spotkali się na auli uniwersyteckiej, by zobaczyć krótki pokaz artystyczny przygotowany przez studentów. Oprócz inscenizacji, przed widownią zaprezentował się również studencki zespół „Folkuś”. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał drobny upominek oraz dyplom, który wręczył Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Pilch.
Marta Szymik
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.