Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Golęszyckim grodzie

W czwartek (12.12.2019) w klubokawiarni Presso w Cieszynie odbyło się spotkanie zorganizowane przez grupę entuzjastów lokalnej (i nie tylko) historii, czyli Cieszyński Ród z Golęszyc (od jakiegoś czasu działający również pod nazwą Cieszyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Golęszyce). Spotkanie zatytułowane zostało „W Golęszyckim grodzie”.

Spotkanie zatytułowane „W Golęszyckim Grodzie” to jedna z prelekcji, przygotowanych w celu promowania lokalnej historii. Wcześniej, w 2019 roku odbyła się prelekcja dotycząca wierzeń Słowian w czasach przedchrześcijańskich. Kolejne spotkanie, które planowo ma odbyć się w pierwszych miesiącach 2020, również ma poruszać tematy dawnej kultury i społeczeństwa naszych słowiańskich przodków.

Tym razem Maciej „Cieszybor” Russek opowiedział gdzie i kiedy powstały poszczególne grody, wzniesione przez naszych przodków ze słowiańskiego plemienia Golęszyców i jakie pamiątki po ich bytności na tych ziemiach przetrwały do czasów dzisiejszych. Zainteresowanie tym właśnie plemieniem nie jest przypadkowe. Prawdopodobnie właśnie od nazwy Golęszyce wywodzi się nazwa miejscowości Goleszów. Grody Golęszyców znajdowały się również w czeskim Chotebuz i na terenie dzisiejszego Międzyświecia koło Skoczowa.

Skąd jednak czerpiemy wiedzę na temat naszych przodków? – W VIII czy IX wieku umiejętność pisania nie była zbyt powszechna, jednak zachował nam się jeden dokument z 844 lub 845 roku. Napisał ją Geograf Bawarski. Ludwik Niemiec, panujący w dzisiejszych Niemczech wysłał swojego szpiega na tereny „za Dunajem” (…). Geograf Bawarski to najprawdopodobniej mnich, który być może podszywał się pod handlarza. Często tutaj należy używać określenia „być może”, bo duża część ustaleń to teorie i domysły. Ten właśnie Geograf Bawarski przemierzał krainy za Dunajem i miał sprawdzić gdzie i ile jest jakich grodów. W dokumencie spisał, ile dane plemiona miały „civitates” (…) przy nazwie Golęszyce znajduje się liczba 5 – wyjaśniał Cieszybor.

Następnie omówiono najważniejsze ośrodki na terenie dzisiejszego Śląska Cieszyńskiego (m.in. ChKocobędz i Międzyświeć) i wskazano, jakie przedmioty zachowały się do naszych czasów. Podczas prac archeologicznych znajdowano między innymi haczyki na ryby, broń, elementy świadczące o rozwoju jazdy konnej, czy nawet biżuterię. W Międzyświeciu dodatkowo znaleziska wskazują, że lokalna ludność mogła trudnić się wytopem metali z obecnej tam rudy i kowalstwem.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: