Utrudnienia w Lasku Miejskim, park kieszonkowy w centrum
Wyłączony z użytku lasek
Jak informują władze miasta, na terenie Lasku Miejskiego rozpoczęły się prace porządkowe i rozbiórkowe.
- […] w związku z czym teren będzie tymczasowo wyłączony z codziennego użytku. Bardzo prosimy o zrozumienie i cierpliwość podczas prac, prosimy również o nieprzekraczanie barier i nieprzechodzenie na teren budowy – informuje cieszyński magistrat.
- Nasz cieszyński Lasek Miejski to miejsce wyjątkowe, będące rezerwatem przyrody, dlatego prowadzone prace mają na celu jego ochronę i zachowanie jego unikalnego charakteru. Wszystkie działania są prowadzone z zaleceniami RDOŚ oraz z Zadaniami Ochronnymi dla rezerwatu Lasek Miejski nad Olzą – zauważają urzędnicy.
Co pojawi się w Lasku Miejskim?
Nowe ścieżki, mała architektura (ławki, kosze), drzewa i rośliny pojawią się w jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Cieszyna:
- Planujemy stworzyć nowe ścieżki z elementami małej architektury, które ułatwią korzystanie z terenu lasku, jednocześnie integrując się z naturalnym pięknem. Na miejscu roślin inwazyjnych powstaną nowe nasadzenia. Pojawią się również drzewa uzupełniające szpaler wzdłuż Młynówki, nasadzenia zasłaniające przedepty (bo na terenie Lasku Miejskiego są ściśle wyznaczone ścieżki, po których można się poruszać), a od strony osuwiska, czyli od ul. Błogockiej, powstaną nasadzenia ekotonowe. Oczywiście nasadzenia będą wykonywane w odpowiednim czasie i warunkach. W Lasku Miejskim pozostawiamy drewno do naturalnego rozkładu - wspieramy bioróżnorodność, wycinamy jedynie suche drzewa, dla poprawy bezpieczeństwa – zaznaczają urzędnicy.
Kiosk zniknie. Zazieleni się na ul. Wyższa Brama
Jak zapowiadają włodarze, przestrzeń przy skrzyżowaniu ulicy Bielskiej i Wyższa Brama czeka niemała metamorfoza.
- Rozpoczęły się prace rozbiórkowe dawnego budynku-kiosku. Miejsce to zostanie udostępnione w zupełnie nowej formie – parku kieszonkowego, zieleńca na małym obszarze. Stworzona zostanie harmonijna przestrzeń. Zostaną zachowane drzewa, które mają cechy drzew pomnikowych, pojawi się także nowa zieleń oraz elementy małej architektury. W ramach projektu usuwamy jedynie stare drzewa i krzewy, które utraciły swoje walory. Dbamy o zachowanie równowagi i estetyki przyrodniczej - dodają.
Pojawią się kwiaty i skwer
Na terenie parku kieszonkowego powstanie nawierzchnia przepuszczalna z kostki, która ułożona zostanie w sposób zapewniający udział powierzchni biologicznie czynnej. Przerwy pomiędzy kostką będą wypełnione żyzną ziemią wymieszaną z nasionami trawy i kwiatów wieloletnich.
Zmiany pojawią się także w niedalekim pobliżu, czyli w miejscu słupa ogłoszeniowego na skrzyżowaniu ul. Wyższa Brama z Placem Kościelnym, gdzie powstanie mały zielony skwer.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.