Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Usługi publiczne z lepszą jakością

Powiat Cieszyński zdobył certyfikat z projektu „System Monitorowania Usług Publicznych – wdrożenie SMUP”. Czym jest SMUP?

SMUP to nowoczesny portal statystyczny prezentujący dane o usługach publicznych realizowanych w Jednostce Samorządu Terytorialnego (JST). Dane zawarte w portalu mają charakter publiczny i dotyczą każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Powiat Cieszyński zakończył uczestnictwo w projekcie zatytułowanym „System Monitorowania Usług Publicznych – wdrożenie SMUP”, uzyskując stosowny certyfikat.  - Jesteśmy jednym z pierwszych samorządów umiejących posługiwać się nowym narzędziem. Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w partnerstwie z Głównym Urzędem Statystycznym, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Powiatów Polskich - informuje Mieczysław Szczurek.

- Działania realizowane w ramach wyżej wymienionego przeze mnie projektu polegały na podniesieniu kompetencji kadry w zakresie możliwości wykorzystywania Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) w praktyce. Szkolenia prowadzili eksperci Związku Powiatów Polskich - dodaje Starosta.

Co istotne, dotychczas w Polsce nie było spójnego systemu monitorowania usług publicznych, który umożliwiałby każdemu zainteresowanemu podmiotowi na szybkie uzyskanie kompleksowej informacji na temat ilości, jakości, dostępności i efektywności finansowej realizowanych przez niego usług publicznych.

Obecnie, dzięki SMUP, podmioty odpowiedzialne za dostarczanie usług publicznych mają dostęp do narzędzia, które udostępnia informacje wspierające podejmowanie decyzji zarządczych, ułatwia pomiar ich efektów, a także prowadzenie badań porównawczych służących poprawie jakości usług na poziomie danej Jednostki Samorządu Terytorialnej (JST).

W tym właśnie celu powstał System Monitorowania Usług Publicznych, którego głównym zadaniem jest zapewnienie zintegrowanych, wysokiej jakości danych, które pozwalają na optymalizację procesu świadczenia usług publicznych. System umożliwia również ocenę realizowanych usług własnych według szeregu wskaźników, w tym w porównaniu z samorządami sąsiednimi i samorządami z grupy porównawczej.

Informacja o faktach, zawarta w SMUP, pozwala na podejmowanie decyzji kluczowych dla zapewnienia coraz wyższej jakości i efektywności świadczonych usług publicznych. Analiza wyników generowanych z systemu umożliwia podejmowanie decyzji zgodnie z podejściem opartym o wymierne dane.

Pośrednio system ułatwia współudział społeczny w procesie planowania i gospodarowania środkami publicznymi – poprzez udostępnienie informacji o efektach świadczenia usług i nakładach na ten cel. W ten sposób przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Przeprowadzenie diagnozy sytuacji wyjściowej w JST przy wykorzystaniu systemu dostarcza wiedzy na temat świadczonych usług publicznych. O jakie usługi chodzi? O wszystkie usługi wynikające z działalności obejmującej dostarczanie dóbr materialnych i niematerialnych, za które odpowiedzialna jest władza publiczna. Obszary usług:

  • 1. Edukacja;

  • 2. Lokalna polityka społeczna;

  • 3. Kultura i rekreacja;

  • 4. Drogownictwo i transport;

  • 5. Ochrona środowiska;

  • 6. Gospodarowanie nieruchomościami;

  • 7. Inwestycje i budownictwo;

  • 8. Geodezja i kartografia;

  • 9. Podatki i opłaty lokalne.

To właśnie ta informacja o silnych i słabych stronach świadczenia usług jest punktem wyjścia do wskazania obszarów problemowych. Ich analiza prowadzi do wyboru priorytetów, które mogą być przedmiotem działań naprawczych w danej JST. Po ich wdrożeniu można dokonać kolejnej oceny w zakresie zmian, jakie nastąpiły w systemie świadczenia usług publicznych.

- Szkolenia, w których wzięli udział przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego, dotyczyły przedstawienia możliwości posługiwania się systemem. Udział w nich pomoże naszym pracownikom lepiej wykorzystywać potencjał nowo powstałego portalu, szczególnie w zakresie dokonywania analizy skuteczności dostarczania usług przez swoją JST. Szkolenie miało również na celu podniesienie kompetencji w zakresie wykorzystania informacji statystycznych w codziennej pracy. W kolejnych latach ułatwi to również wykorzystanie systemu SMUP do poprawy zarządzania kolejnymi usługami - kończy Włodarz Powiatu.

Projekt pod nazwą „System Monitorowania Usług Publicznych – wdrożenie SMUP” jest współfinansowany ze środków unijnych.

 

Red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-04 07:24:45
św. Patryk.: HORROR?... mało powiedziane, to państwo PiS w całej swej patologicznej okazałości: "Na pijaństwie wpadł właśnie trzeci lekarz ze Złotowa. Inni są podejrzewani o to, że brali fikcyjne dyżury na oddziałach lub potajemnie znikali z pracy, by w tym czasie dorobić w prywatnej przychodni. Pacjenci zostawali bez opieki i umierali. O zaniedbania w szpitalu i tuszowanie nieprawidłowości oskarżona jest nowa dyrekcja oraz starosta powiatu złotowskiego, który zawarł koalicję z PiS i właśnie dostał odznaczenie od prezydenta Andrzeja Dudy za swoje zasługi."
2022-07-04 07:45:30
św. Patryk.: Prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął się na poważnie do roboty. Z jednej strony intensywnie objeżdża Polskę, starannie jednak unikając spotkań z Polakami — na spotkaniach z Kaczyńskim w rolę zwyczajnych Polaków wcielają się działacze PiS. Prezes ma w związku z tym duży komfort. Nawet gdy w Inowrocławiu oświadczył, że jest we Włocławku, to dostał brawa. Nawet gdy miejscowego prezydenta Ryszarda Brejzę, ojca senatora PO Krzysztofa Brejzy, pomylił z sejmowym aferzystą Łukaszem Mejzą, to aktyw też przyjął to z oklaskami. Może Mejzie należą się brawa, bo wspiera PiS? Wszak zanim pogrążyły go afery był nawet członkiem rządu, i to jednocześnie z Kaczyńskim.
2022-07-04 07:47:01
św. Patryk.: Ale prezes wziął się także za swą własną, oddaną mu partię. Kaczyński uważa, że zbyt wielu działaczy PiS po dwóch niemal kadencjach rządów stało się rozleniwionych, łasych na pieniądze i stanowiska. To niby w nich wymierzone są ostatnie decyzje prezesa, który zamieszał w strukturach PiS. Po pierwsze, Kaczyński na nowo podzielił okręgi partyjne — zwiększył ich liczbę z 41 do 100. Jednocześnie zakazał ministrom i innym notablom zajmowanie stanowisk szefów nowych okręgów. Cel? Awansować młodych partyjnych wilczków, głodnych władzy i stanowisk, których nie zdążyli się dochrapać. Ale jednocześnie obawiając się oddania struktur partii w ręce ludzi nieobliczalnych, wprowadził nad nimi kuratelę — każde województwo będzie mieć swego "opiekuna" z centrali PiS. Ta "cudowna szesnastka" to sprawdzeni ludzie Kaczyńskiego — śmietanka partyjno-rządowa. Żeby rozbić partyjne "układy" — a prezes widzi spiski nawet we własnej partii — Kaczyński wielu regionom przydzielił "opiekunów", którzy nie mają z nimi nic wspólnego. W ten sposób prezes przebudowuje partię w wielopoziomową strukturę ludzi, którzy sobie nie ufają i będą na się donosić.
2022-07-04 07:49:11
św. Patryk.: usługi publiczne? proszę bardzo, "Duda Pomoc" jednak działa - pytanie za ile...: "Andrzej Duda nie wyciągnął żadnych wniosków z kontrowersyjnego ułaskawienia pedofila. Równo 2 lata temu niemal kosztowało to Dudę prezydenturę. Teraz "Fakt" ujawnił, że prezydent z niejasnych powodów ułaskawił narkotykową dilerkę, seksbombę, która żyje w luksusie."
2022-07-05 23:15:20
funtomas: To pewnie po to Starostwo zatrudniło panią A na część etatu. Tylko dlaczego w wydziale środowiska? Zmieniono też naczelnika wydziału architektury. Czyżby poprzedni nie chciał wydawać decyzji na polecenie władz? Obecna pani naczelnik raczej niewiele ma wspólnego z architekturą, ale czy to ma znaczenie ? Dwa kluczowe wydziały obsadzone. Pytanie jak sprawnie będą wydawane decyzje dla lobbowanych inwestorów?
2022-07-06 05:42:07
Anthony: @funtomas: akurat wydziały środowiska i architektury miały od lat fatalną opinię, a już środowisko to był autentyczny dramat, każdy kto załatwiał tam sprawy na przykład z pozwoleniami na budowę mógłby dużo na ten temat opowiadać - a poza tym, czy uważasz, że te stanowiska powinny być dożywotnie? na koniec o "poleceniach władz" - w architekturze nawet podwładny naczelnika który "dostał w łapy" wniosek z dokumentacją był dotychczas władzą absolutną, tylko od jego widzimisię zależały terminy i decyzje, kontakt z tymi ludźmi jak w głębokim PRL-u, na zasadach "Jaśnie Władza - Uniżony Poddany", więc może raczej nie kombinuj jak koń pod górę bo jeszcze kto napisze o prawdziwych przyczynach zmian i będzie ci łyso
2022-07-06 08:25:46
funtomas: @Anthony: czyżby w końcu starostwo wpadło jak odpowiadać na moje posty zamiast je usuwać:) Cieszę się niezmiernie. A teraz moje zdanie. Wydziały nie pracowały idealnie, ale w Architekturze wystarczyło zwolnić dwie osoby (jedną kobietę i jednego mężczyznę) na które składane były skargi. W Wydziale środowiska przyjęcie kogoś na część etatu ma zmienić wydział? Proszę nie obrażać mojej inteligencji. Zapewne zupełnie przypadkiem zmiany nastąpiły w okresie procedowania zmian planu dla Green Mountain, a nowa Pani w środowisku przez zupełny przypadek była powiązana z poprzednim właścicielem (Kotarz)? Nie od dzisiaj wiadomo również, że poprzedni naczelnik wydziału architektury nie dawał taryfy ulgowej znajomym królika. Chętnie poznam prawdziwe przyczyny tych zmian, ale nie oczkuję odpowiedzi ze strony starostwa, bo od tej strony zbyt dobrze wiem jak to się odbywa. Lobbowanie na całego i ustne polecenia pracownikom wydziałów, żeby nie było śladów w papierach, przez pana z czwartego piętra. Może to też nie jest prawda?
2022-07-06 20:59:28
Anthony: funtomas twoje komentarze to de facto paszkwile, pomówienia i plotki - masz konkrety to zapodawaj, a jak nie to do widzenia
2022-07-07 14:27:55
funtomas: Anthony: przecież to co napisałem jest do sprawdzenia. Pani A. w ochronie środowiska nie wzięła się znikąd, a lobbowanie GM to też fakt - przecież starosta jeździł do Brennej i namawiał radnych. Ten sam inwestor (tylko pod inną nazwą) dostał ze starostwa ulgę na dzierżawę terenów na starym przejściu granicznym. Do tego starostwo pomogło zapełnić pustostany tworząc tam wydział komunikacji. To nie są plotki i pomówienia - to są fakty. Z tego co wiem, to wkrótce zostaną również sprawdzone w starostwie przetargi z udziałem brata pana z czwartego piętra. Cierpliwości, skończy się sezon ogórkowy, to się zacznie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: