Upamiętnili powstańców ze Strumienia
Uroczysty przemarsz pod budynek szkoły podstawowej "Odyseja", w której mieściło się dowództwo POW Górnego Śląska, zakończył się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz odczytaniem apelu poległych i zasłużonych w I Powstaniu Śląskim. Przemówienie wygłosiła także Anastazja Żur, honorowa członkini strumieńskiego oddziału Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. - Droga powrotu Śląska do macierzy polskiej nie była łatwa. Poprzedzały ją trzy Powstania Śląskie. Trzy zbrojne wystąpienia ludności śląskiej w latach 1919, 1920 i 1921, przeciw panowaniu niemieckiemu na Górnym Śląsku, aby tu, w strumieńskim lesie, raz na zawsze zniknęła granica prusko-austriacka. Ich celem było ponowne złączenie tej krainy z Polską, po siedmiowiekowej niewoli niemieckiej. Pograniczne położenie Strumienia spowodowało, że odegrał on pewną rolę w walce Polaków z pruskim zaborcą na Górnym Śląsku. Prześladowania Polaków w tej dzielnicy spowodowały, że ściągali oni do pogranicznych miejscowości, w tym i do Strumienia - mówiła.
Podczas drugiej części uroczystości, która odbywała się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, głos zabrała Beata Greń, dyrektor strumieńskiej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich. - Sto lat temu otrzymaliśmy prawdziwą lekcję historii. Dzięki niej przychodzi nam żyć teraz na pięknej polskiej, śląskiej ziemi - mówiła.
Do zgromadzonych mówiła także burmistrzyni Strumienia, Anna Grygierek. - Setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego to wyjątkowa okazja, będąca świętem nas wszystkich. Przywołujemy dokonania i postawy bohaterów Powstań Śląskich, którzy przez heroiczną walkę dawali dowody umiłowania naszej Ojczyzny. Cieszę się, że mieszkańcy gminy Strumień tak aktywnie włączyli się w obchody rocznicy - zaznaczała.
Przemówienie wygłosiła również Beata Białowąs, wicemarszałkini Województwa Śląskiego. - Nie byłoby nas dzisiaj, gdyby nie nasi przodkowie. Dlatego naprawdę, z głębi serca chcę podziękować państwu, że kultywujecie tę historię, pamięć, tradycję. Dziękuję także za tą piękną izbę pamięci, która się tutaj znajduje. Jestem pod wrażeniem - mówiła. Przedstawicielka samorządu wojewódzkiego wręczyła także listy gratulacyjne Annie Grygierek oraz Beacie Greń.
W części artystycznej występ dali uczniowie strumieńskiej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich (chór "Canzonetta") oraz Zespół Regionalny "Strumień". Co więcej, prelekcję zatytułowaną "Powstania Śląskie 1919-1921. Mieszkańcy ziemi strumieńskiej wobec powstańczych zrywów na Górnym Śląsku" przeprowadził strumieński historyk Wojciech Kiełkowski.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.