Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnili powstańców ze Strumienia

Wczoraj (19.09) w Strumieniu odbyły się uroczystości związane z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję m.in. wziąć udział w przemarszu spod Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod budynek szkoły, w której mieścił się sztab Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

Uroczysty przemarsz pod budynek szkoły podstawowej "Odyseja", w której mieściło się dowództwo POW Górnego Śląska, zakończył się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz odczytaniem apelu poległych i zasłużonych w I Powstaniu Śląskim. Przemówienie wygłosiła także Anastazja Żur, honorowa członkini strumieńskiego oddziału Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. - Droga powrotu Śląska do macierzy polskiej nie była łatwa. Poprzedzały ją trzy Powstania Śląskie. Trzy zbrojne wystąpienia ludności śląskiej w latach 1919, 1920 i 1921, przeciw panowaniu niemieckiemu na Górnym Śląsku, aby tu, w strumieńskim lesie, raz na zawsze zniknęła granica prusko-austriacka. Ich celem było ponowne złączenie tej krainy z Polską, po siedmiowiekowej niewoli niemieckiej. Pograniczne położenie Strumienia spowodowało, że odegrał on pewną rolę w walce Polaków z pruskim zaborcą na Górnym Śląsku. Prześladowania Polaków w tej dzielnicy spowodowały, że ściągali oni do pogranicznych miejscowości, w tym i do Strumienia - mówiła. 

Podczas drugiej części uroczystości, która odbywała się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, głos zabrała Beata Greń, dyrektor strumieńskiej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich. - Sto lat temu otrzymaliśmy prawdziwą lekcję historii. Dzięki niej przychodzi nam żyć teraz na pięknej polskiej, śląskiej ziemi - mówiła. 

Do zgromadzonych mówiła także burmistrzyni Strumienia, Anna Grygierek. - Setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego to wyjątkowa okazja, będąca świętem nas wszystkich. Przywołujemy dokonania i postawy bohaterów Powstań Śląskich, którzy przez heroiczną walkę dawali dowody umiłowania naszej Ojczyzny. Cieszę się, że mieszkańcy gminy Strumień tak aktywnie włączyli się w obchody rocznicy - zaznaczała.

Przemówienie wygłosiła również Beata Białowąs, wicemarszałkini Województwa Śląskiego. - Nie byłoby nas dzisiaj, gdyby nie nasi przodkowie. Dlatego naprawdę, z głębi serca chcę podziękować państwu, że kultywujecie tę historię, pamięć, tradycję. Dziękuję także za tą piękną izbę pamięci, która się tutaj znajduje. Jestem pod wrażeniem - mówiła. Przedstawicielka samorządu wojewódzkiego wręczyła także listy gratulacyjne Annie Grygierek oraz Beacie Greń.

W części artystycznej występ dali uczniowie strumieńskiej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich (chór "Canzonetta") oraz Zespół Regionalny "Strumień". Co więcej, prelekcję zatytułowaną "Powstania Śląskie 1919-1921. Mieszkańcy ziemi strumieńskiej wobec powstańczych zrywów na Górnym Śląsku" przeprowadził strumieński historyk Wojciech Kiełkowski.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-20 15:05:06
donekT: Przemówienie piękne, choć z niektórymi określeniami, np. z tym zaborem, byłbym nieco ostrożny. Przynajmniej tym razem, choć pośrednio wybrzmiało, iż uczestnicy I Powstania Śląskiego walczyli z NIEMCAMI (jak się okazuje, nie dla wszystkich to oczywiste). Przy okazji warto wspomnieć, iż owa granica prusko-austriacka istniała od 1742 r. O powstaniach jeszcze coś się mówi, natomiast WOJNY ŚLĄSKIE, WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA na Śląsku, czy Śląsk w okresie WOJEN HUSYCKICH są tematami zupełnie pomijanymi.
2019-09-20 17:32:31
hanbes: Nie ! To niemożliwe ! Przechodzę z jednego artykułu na drugi a tam Pierwszy Błazen OX-u już zasuwa ze swoimi durnymi komentarzami... CZY NIE WIDZISZ DURNIU ŻE SPRAWA DOTYCZY I POWSTANIA ŚLĄSKIEGO !!! PIERWSZE POWSTANIE ŚLĄSKIE, A NIE WOJNA ŚLĄSKA, HUSYCKA !!! A może jeszcze udowodnisz związek I powstania śląskiego z wojną burską lub wojną dwóch róż ?! Jeśli oczywiście wiesz o co chodzi abnegacie historyczny...
2019-09-21 05:56:14
donekT: hanbes-Q Towarzyszu, dziękuję za uwagę ... NIENAWIŚĆ przez Ciebie hanbes-Q przemawia, plus TOTALITARNE skłonności w pakiecie, _____ Gdzie ARGUMENTY ____??? Chciałbym traktować Cię poważnie, niestety nie mam podstaw. Pozdrawia STAŃCZYK OX-u;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: