''Uliczka Cieszyńskich Kobiet'' bogatsza o dwie nowe lampy
W niedzielę (22.04) miało miejsce odsłonięcie nowych lamp na „Uliczce Cieszyńskich Kobiet”- upamiętniają Dorotę Kłuszyńską i Marię Sojkową . Przybyłych gości przywitała Dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska. Uliczka przypomina o kobietach, bohaterkach, które przyczyniły się do rozświetlenia codzienności i niecodzienności Śląska Cieszyńskiego – mówiła Gołębiowska.
Odsłonięcie nowych lamp ma związek z obchodzonym w tym roku 100-leciem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Jak podkreślała Dyrektor Zamku jest to ważny jubileusz ponieważ był to pierwszy rząd w Europie w którym zasiadały 3 kobiety. Były to wspomniane Panie oraz Zofia Kirkor-Kiedroniowa, która ma już swoją lampę. Bardzo się cieszę, że udało się w Roku Niepodległości ustawić nowe lampy. Każda z trzech partii, która tworzyła Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, wprowadziła 7 członków, wśród których musiała być jedna kobieta. Wyprzedziliśmy w ten sposób o kilkadziesiąt lat Europę i Polskę. Dlatego uważam, że to właśnie te Panie godne są uhonorowania – zwracała uwagę Władysława Magiera – historyk, przewodnik, autorka tomów „Cieszyński Szlak Kobiet”, która przedstawiła pokrótce sylwetki kobiet, których nazwiska widnieją na nowych lampach.
Maria Sojkowa (1875-1944) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski.
Dorota Kłuszyńska (1874-1952) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet". W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.
Najważniejsze w działalności tych trzech kobiet było to, że potrafiły wyzbyć się uprzedzeń. Działały ponad podziałami politycznymi, religijnymi w imię dobra mieszkańców tej ziemi. W celu przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski – dodała Magiera.
Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku (druga część w 2013 roku) z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych przy współudziale Zamku Cieszyn. Na lampach, tworzących Uliczkę, widnieją takie nazwiska, jak: Nina Górniak, Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Leitner i Józefina Białkowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Emilia Kołder, Janina Marcinkowa, Stefania Michejdowa , Ewa Milerska, Helena Molak, Łucja Maria Monne, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), Helena Tichy, Gabriela von Thun-Hohenstein.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.