''Uliczka Cieszyńskich Kobiet'' bogatsza o dwie nowe lampy

Na podświetlonych bryłach, które znajdują się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, widnieją nazwiska kobiet, które odegrały ważną rolę w tworzeniu historii miasta Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego - to tzw. ''Uliczka Cieszyńskich Kobiet''. W niedzielę (22.04) miejsce to wzbogaciło się o kolejne lampy/pomniki.

W niedzielę (22.04) miało miejsce odsłonięcie nowych lamp na „Uliczce Cieszyńskich Kobiet”- upamiętniają Dorotę Kłuszyńską i Marię Sojkową . Przybyłych gości przywitała Dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska. Uliczka przypomina o  kobietach, bohaterkach, które przyczyniły się do rozświetlenia codzienności i niecodzienności Śląska Cieszyńskiego – mówiła Gołębiowska.

Odsłonięcie nowych lamp ma związek z obchodzonym w tym roku 100-leciem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Jak podkreślała Dyrektor Zamku jest to ważny jubileusz ponieważ był to pierwszy rząd w Europie w którym zasiadały 3 kobiety. Były to wspomniane Panie oraz Zofia Kirkor-Kiedroniowa, która ma już swoją lampę. Bardzo się cieszę, że udało się w Roku Niepodległości ustawić nowe lampy. Każda z trzech partii, która tworzyła Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, wprowadziła 7 członków, wśród których musiała być jedna kobieta. Wyprzedziliśmy w ten sposób o kilkadziesiąt lat Europę i Polskę. Dlatego uważam, że to właśnie te Panie godne są uhonorowania – zwracała uwagę Władysława Magiera – historyk, przewodnik, autorka tomów „Cieszyński Szlak Kobiet”, która przedstawiła pokrótce sylwetki kobiet, których nazwiska widnieją na nowych lampach.

Maria Sojkowa (1875-1944) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski. 

Dorota Kłuszyńska (1874-1952) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet". W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.

Najważniejsze w działalności tych trzech kobiet było to, że potrafiły wyzbyć się uprzedzeń. Działały ponad podziałami politycznymi, religijnymi w  imię dobra mieszkańców tej ziemi. W celu przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski – dodała Magiera.

Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku (druga część w 2013 roku) z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych przy współudziale Zamku Cieszyn. Na lampach, tworzących Uliczkę, widnieją takie nazwiska, jak: Nina Górniak, Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Leitner i Józefina Białkowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Emilia Kołder, Janina Marcinkowa, Stefania Michejdowa , Ewa Milerska, Helena Molak, Łucja Maria Monne, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), Helena Tichy, Gabriela von Thun-Hohenstein. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-25 14:58:15
bronek91: Dorota Kłuszyńska miała piękny epizod w Wojnie polsko-czechosłowackiej...... Szkoda, iż nie tylko w pamięci są pomijane działające lokalne kobiety ale i całe ważne dla regionu wydarzenia.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją