Ulica płk. Gwido Langera ?
Propozycję, by nazwać imieniem płk. Gwido Langera dotychczasową ulicę Ładna - Boczna oraz nowy odcinek drogi publicznej złożyło w lipcu zeszłego roku Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich.
W lipcu 2011 r. do Rady Miejskiej Cieszyna wpłynął wniosek Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich o nadanie nowej nazwy płk. Gwido Langera, wybudowanej ulicy Łączącej ulicę Frysztacką z przejściem granicznym i ul. Jabłonną, której początkowy fragment nosi dotychczas nazwę ulicy Ładnej – Bocznej.
Uzasadniając wniosek Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich wskazuje, że w grudniu 2010 roku miało miejsce w Cieszynie historyczne wydarzenie, po 60-ciu latach do Ojczyzny powróciły prochy jednego z wielkich bohaterów naszej historii.
- Powrót do kraju płk. dypl. Gwido Karola Langera, współtwórcy sukcesu złamania szyfrów Enigmy, trwał 62 lata. Zakończył się 10.12. 2010 w Cieszynie, gdzie na cmentarzu komunalnym płk Langer został pochowany z należnymi mu honorami. W Cieszynie ciągle mieszka rodzina płk. Gwido Langera, z przeprowadzonej z nią rozmów wynika, że pułkownik wspominał Cieszyn, zawsze jako swoje rodzinne miasto. Spędził tutaj młodość... powrócił tu na własne życzenie... chciał tu spocząć – mówi Krzysztof Neścior właściciel Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich – Najważniejsze jest jednak to, że jest to postać o międzynarodowym wydźwięku historycznym.
Fakty z życia płk. Gwido Langer ( Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich):
"...płk. Gwido Langer (02.IX.1894r.-30.III.1948r.) urodzony w Żylinie następnie zamieszkał wraz z rodziną w Cieszynie. Oficer 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Zostaje powołany na stanowisko szefa sztabu 1. Dywizji Piechoty Legionów. Od 1930r. Szef Biura szyfrów Wojska Polskiego. Już przed wojną, (pierwsze szyfry czytane w 1932r.) ze sztabem ludzi, w którym znajdowali się najwybitniejsi polscy matematycy i kryptolodzy (tacy jak: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski), złamał szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W 14 lipca 1939r. rozpoczyna współprace z aliantami, przekazując im swoje dotychczasowe odkrycia dotyczące Enigmy. We wrześniu 1939r. ewakuowany do Rumuni razem ze sztabem WP, stamtąd do Francji, gdzie kierował ekipą kryptologów. Współpracował również z Anglikami. W 1943r. został aresztowany przez wojska niemieckie i do maja 1945r.przebywał w niewoli. Wielokrotnie przesłuchiwany nie ujawnił faktu złamania szyfrów Enigmy co zaważyło na dalszych losach wojny. Po wyzwoleniu wyjechał do Londynu, gdzie po chłodnym przyjęciu w 1947r. został zdemobilizowany. Zmarł nagle, mógł zostać otruty. Pochowany w szkockim Perth. Alianci dopiero niedawno przyznali iż był to jeden z największych bohaterów II wojny światowej..."
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.