Tydzień Ziemi w Cieszynie
Co prawda Dzień Ziemi przypada dopiero na 22 kwietnia, ale w Cieszynie jego obchody zaczną się już w sobotę, 13 kwietnia i potrwają aż siedem dni. Na uczestników Tygodnia Ziemi czekają między innymi interesujące ekowarsztaty, wykłady o kreatywnym ogrodnictwie, farmach okiennych, budownictwie i kosmetykach ekologicznych. Pomysł na zorganizowanie Tygodnia Ziemi zrodził się zaldwie kilka tygodni temu. Organizatorami są ludzie młodzi i ambitni, pochodzący z Czech, Polski i Rumunii, pracujący w różnych miejscach (galeria sztuki, stowarzyszenia kulturalne, warsztaty kreatywne), których połączyła pasja, czyli środowisko naturalne. A oto jak prezentuje się program wydarzenia:
W sobotę, 13 kwietnia odbędą się warsztaty z udziałem studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, na których stare drewniane palety przejdą metamorfozę i zmienią się w herbaciane stoliki, jak to możliwe, zobaczyć można już teraz tutaj.
Na niedzielę 14 kwietnia zaplanowano oficjalne otwarcie w herbaciarni Laja przy ul. Zamkowej oraz warsztaty pt. „Co można zrobić ze zużytych liści herbaty?”. W poniedziałek, 15 kwietnia w Galerii Szara odbędzie się wykład o farmach okiennych i domowym ogrodnictwie, a ponadto warsztaty z robienia wertykalnych ogrodów. We wtorek, czyli 16 kwietnia uczestnicy Tygodnia Ziemi zagęłbią się w świat zdrowych kosmetycznych alternatyw, odwiedzając sklep Monoi Tiara Natural Cosmetics. W środę i czwartek organizatorzy zapraszają na warsztaty kreatywnego recyklingu – w środę od godz. 17.00 w Kawiarence Twórczej poznamy alternatywne sposoby robienia muszek, a w czwartkowe popołudnie w Laji każdy uczestnik będzie mógł zrobić portfel ze zużytych kartonowych pojemników po napojach. Jeżli ktoś jeszcze nie wierzy, że karton po mleku może zmienić się w coś ciekawego, radzimy zajrzeć tutaj. W czwartek ponadto odbędzie się spotkanie z Iwoną Deperas z Vegehut.
W piątek nie zabraknie degustacji zdrowego i wegetariańskiego jedzenia, a ponadto swój czas powinni zarezerwować wszyscy zainteresowani ekologicznym budownictwem. O projektcie domu Earthship w Herbaciarni Laja opowiedzą Marek i Marta ze Studia Gajda. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z Barbarą Wojtkowską- Guicherit ze spółdzielni Ekocentrycy. Ekologiczny tydzień w Cieszynie zakończy wspólne sadzenie roślin na działce (Rodzinne Ogrody Działkowe „Wzgórze”) oraz wymiana „niepotrzebnych” rzeczy w Galerii Szara. Większość warsztatów i wykładów odbywa się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Szczegóły programu można znaleźć na stronie: thearthweek.wordpress.com.
- Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny – informują organizatorzy Tygodnia Ziemi. - Jednakże mile widziane będą dobrowolne datki na zakup materiałów, których będziemy używać podczas trwania projektu. Mówiąc o donacjach, mamy na myśli również jakąkolwiek pomoc, rozumianą poprzez promocję wydarzenia, przyniesienie ziaren, bądź roślin na warsztaty z ogrodnictwa oraz wszelkich „niepotrzebnych” rzeczy na wymianę podczas Wymiennego Popołudnia.
Organizatorzy: Fundacja i Herbaciarnia Laja, DDM, Galeria Szara i Fundacja Kultury, Audiowizualnej „Strefa Szarej”, Reciclare Creativa. Do partnerów należą: Hankove, Monoi Tiara Natural Cosmetics, Studio Gajda, Vege Hut, Ekocentrycy, Kawiarenka Twórcza, POMPOM, Studenckie Koło Animatorów Kultury.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.