Trójstyk: modlitwa o pokój na granicy trzech państw
Mszy św. przewodniczył biskup bielsko-żywieckiej Roman Pindel, który po raz pierwszy jako pasterz diecezji był obecny na spotkaniu w tym miejscu. Przy ołtarzu modlili się z hierarchą Tomáš Galis, pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji oraz pochodzący z pobliskiej Jaworzynki bp Wiesław Krótki OMI –ordynariusz położnej na Dalekiej Północy diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie. Františka Lobkowicza, ordynariusza ostrawsko-opawskiego z Republiki Czeskiej reprezentował wikariusz biskupi ds. powołań ks. Adam Rucki.
Bp Tomáš Galis apelował w homilii, by przezwyciężyć strach i zaufać Bogu, naśladując w tym Maryję, która nieustannie kieruje człowieka do swego Syna. Przypomniał słowa św. Pawła Apostoła o tym, że w Chrystusie Bóg wybrał nas przed stworzeniem świata, „abyśmy byli święci i nieskalani”. „A więc miejmy odwagę żyć świętym życiem, wolnym od grzechu. Przedstawiajmy nasze prośby, nasze modlitwy indywidualne i społeczne, abyśmy mogli zrealizować plan zbawienia i łaski, który ma dla nas Bóg” – mówił słowacki duchowny. W liturgii udział wzięli księża i wierni z przygranicznych diecezji. Modlili się posłowie, senatorowie, radni oraz liczni przedstawiciele różnych szczebli samorządu z Polski, Czech i Słowacji.
W Eucharystii uczestniczyli także pielgrzymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jeden z pielgrzymów Jan Golak, szef Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i współorganizator Polsko -Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”, wzywał do modlitwy za braci z Ukrainy. „Oni najbardziej potrzebują naszej modlitwy, ale i naszych czynów” – podkreślał.
Przed liturgią jeden z pomysłodawców spotkań modlitewnych na Trójstyku przewodniczący Rady Gminy Istebna, Jan Gazur podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na granicy o charakterze religijnym, społecznym kulturalnym. „Jest to zarazem pierwsze nasze modlitewne spotkanie w tym miejscu od czasu, kiedy Jan Paweł II został świętym. Wierzymy, że tej uroczystości dzisiaj nam patronuje” – mówił samorządowiec.
W Eucharystii na Polanie Trójstykowej udział wzięła także młodzież z Polski, Słowacji i Czech uczestnicząca w specjalnych warsztatach w ramach projektu „Arki Młodych”. Wnieśli oni figurę św. Michała Archanioła, relikwie św. Jana Pawła II oraz kaganki „Iskry Kanonizacyjnej JP II” otrzymane w bielskiej katedrze w ostatnią Niedzielę Palmową. Młodzi prowadzili wielojęzyczne śpiewy i rozdawali pocztówki przypominające o tym, że na Trójstyku bije „serce”, które od wieków łączy trzy narody. „To serce to chrześcijaństwo. Tu spotykają się korzenie słowiańskie i przedstawiciele trzech narodów chcą się tu wspólnie modlić się o pokój i odbudowywać swoje zranienia ” – podkreśla s. Teresa Biłyk, inicjatorka projektu „Arki Młodych”.
Bp Krótki na koniec dzielił się swymi wspomnieniami z dzieciństwa w Jaworzynce, gdy chodząc po lesie i zbierając grzyby, bał się przekroczenia granicy państwowej. „To jest Boży znak: to, że jesteście i możecie iść na grzyby do Czech i na Słowację, to jest piękny dar. To, jest niesamowite, że wszyscy rozumiecie, co ja mówię – a myślę, że tak właśnie jest. To tak, jak było w dniu Zesłania Ducha Świętego, że wszyscy rozumieli w swoim własnym języku. Czy to nie jest piękne: obecność Ducha Świętego jest tutaj dzisiaj z nami – i jest naszą mocą!” – mówił biskup z Kanady.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, które prawie jednocześnie wyszły z polskiego Trzycatka, słowackiego Čiernego i czeskiej Hrčavy w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku. Polska procesja na Trójstyk rozpoczęła od kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku.
Robert Karp
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.