Terminy do poradni - pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość
To nie będzie miła wiadomość, szczególnie dla osób, które wybierają się do lekarza. Na wizytę u specjalisty przyjdzie im sporo poczekać, zwłaszcza jeśli planują wizytę w poradni chorób tarczycy, urologicznej, bądź okulistycznej.
Nie od dzisiaj wiadomo, że długość oczekiwania do poradni uzależniona jest od wysokości kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli już w pierwszej połowie roku poradnie zrealizują kontrakt w całości – grozić im będzie zamknięcie. Dlatego też czas otwarcia poradni dostosowany jest do wielkości kontraktu. Stąd kolejki do specjalisty.
Choć dopiero grudzień pacjentom na wizytę w poradni urologicznej i okulistycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie przyjdzie poczekać do maja. Jeszcze dłużej czekać będą pacjenci w poradni chorób tarczycy. Tutaj aktualnie trwają zapisy na czerwiec. Cierpliwością będą musieli wykazać się również osoby z problemami kardiologicznymi, które na swoją kolej będą musiały poczekać do kwietnia.
Nieco wcześniej (marzec) przyjmie nas lekarz w poradni neurologicznej.
Jak długo czekać będą pacjenci poradni otolaryngologicznej, nefrologicznej i chirurgi ogólnej ? - Do lutego. A jeszcze w styczniu na przyjęcie mogą liczyć osoby, które wybierają się do poradni geriatrycznej, neonatologicznej, chirurgicznej (dla dzieci), ginekologiczno-położniczej, chorób piersi i diabetologicznej.
Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli na skierowaniu lekarz kierujący nas do specjalisty dopisze, że przypadek jest pilny, wtedy czas oczekiwania z pewnością będzie krótszy. Specjalista ustali go indywidualnie z pacjentem.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.