Ten objazd to zimą wyzwanie dla kierowców
-Jestem mieszkańcem okolic ulicy Błogockiej w Cieszynie. Ze względu na remont mostu (Al. Łyska) zmuszony jestem korzystać z objazdów, które są wyznaczone ulicą Sikorskiego. A to nie lada wyzwanie zwłaszcza przy takich warunkach pogodowych, jak obecne. Zastanawiam się więc, czy remont tego mostu przez, który obowiązuje aktualnie objazd nie mógł być przeprowadzony po zimie? To naprawdę duże utrudnienie dla mieszkańców... Czy nie ma innego rozwiązania ? - pyta poirytowany czytelnik.
Sprawdziliśmy, warunki szczególnie na tym odcinku drogi do łatwych nie należą. Można powiedzieć, że jazda w kierunku centrum, jak i powrót są prawdziwym wyzwaniem. - Jechałem w stronę miasta, byłem w połowie ulicy Sikorskiego, kiedy do góry zaczął podjeżdżać inny kierowca. Powinienem ustąpić mu pierwszeństwa, ale było tak ślisko... że ledwie wyhamowałem. Wspomnę tylko, że nachylenie tej ulicy to tak na oko ok. 45 stopni – mówi w rozmowie z portalem ox.pl pan Jerzy.
Postanowiliśmy więc zapytać w Powiatowym Zarządzie Dróg Publicznych w Cieszynie, dlaczego prace związane z inwestycją pn.: „Przebudowa mostu nad rzeką Puńcówką w ciągu Al. Jana Łyska w Cieszynie” ruszyły tak późno?
- Rozpoczęcie procedury przetargowej na rzeczową realizację przedmiotowego zadania było uwarunkowane otrzymaniem środków zewnętrznych z Rezerwy Subwencji Ogólnej na 2012r. Decyzję o przyznanym dofinansowaniu otrzymaliśmy dopiero końcem czerwca br. Dotacja przyznawana jest na konkretny rok, dlatego też rozpoczęcie inwestycji musiało nastąpić w bieżącym roku – wyjaśnia Magdalena Suchanek-Kowalska, z-ca dyrektora PZDP w Cieszynie - Od stycznia 2012r. trwały prace związane z aktualizacją dokumentacji projektowej. W tym czasie były okresy utrudnionego kontaktu z biurem projektowym, a co za tym idzie wstrzymanie i przedłużenie przygotowań do realizacji inwestycji. Ostatecznie firma projektowa zrezygnowała z pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją projektu. Aktualizacji wymagały wszystkie uzgodnienia branżowe, gdyż ich ważność wygasła w 2009 roku.
W lipcu przygotowano przetarg i jednocześnie w toku było pozyskiwanie prolongat uzgodnień z poszczególnymi gestorami sieci.
- Ostatnie uzgodnienia, pomimo rozpoczęcia wszystkich procedur w I kwartale br., dotarły do nas dopiero po rozpoczęciu rzeczowej realizacji inwestycji. Przetarg ogłoszony został w sierpniu, a z zapisów ustawy wynikają terminy poszczególnych faz postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, a co determinowało termin podpisania umowy z wykonawcą robót oraz możliwość rozpoczęcia rzeczowej realizacji inwestycji – dodaje pani Magdalena Suchanek-Kowalska.
Ponadto po rozpoczęciu inwestycji wystąpiły roboty dodatkowe. Spowodowały one przesunięcia w harmonogramie wpływające na to, że zakończenie realizacji inwestycji przesunięte zostało na 31 maj 2013r. (z uwzględnieniem okresu zimowego, podczas którego niektóre kategorie robót ze względów technologicznych nie mogą być prowadzone).
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.