Tajemnice Stonehenge
Jakie tajemnice skrywa Stonehenge?
Lot z Polski zajmuje około 3 godzin, a liczne połącznia drogowe i kolejowe umożliwiają szybkie dotarcie do niemal wszystkich zakątków kraju. Po niespiesznym spacerze po mieście i wypiciu lokalnego piwa w klimatycznym, wiktoriańskim pubie warto wyruszyć na wycieczkę poza miasto.
Megalit Stonehenge leży w południowej Anglii, w hrabstwie Wiltshire, kilkanaście kilometrów od miasta Salisbury. |
Południowa część kraju obfituje w bogactwo obiektów prehistorycznych, skoncentrowanych głównie w hrabstwie Wiltshire. W Salisbury, niecałe 130 km od Londynu, znajduje się najsłynniejsza w całej Europie, owiana tajemnicą budowla megalityczna – Stonehenge.
Do miasta najlepiej dojechać pociągiem z Londynu, Southampton, Portsmouth, południowej Walii (Cardiff, Swansea, oraz Newport), Bath, Bristolu i Exeter. Dalszą podróż do Stonehenge można odbyć autobusem. Turyści mogą także skorzystać z pomocy lokalnych biur turystycznych, które oferują wycieczki z przewodnikiem po całym kraju, uwzględniając oczywiście Stonehenge. Jeśli chcemy poczuć wyjątkową i przepełnioną mrokiem czasu aurę, wybierzmy się do Stonehenge wczesnym rankiem lub tuż przed zachodem słońca. Poświata tworząca się wokół kręgów powoduje niezapomniane wrażenia i jest to też najlepszy moment na zatrzymanie chwili aparatem fotograficznym. Należy jednak pamiętać, ze dotykanie i wspinanie się na głazy jest zabronione. Dodatkową atrakcją jest muzeum, w który można obejrzeć ceremonialną broń i biżuterię znalezioną na pobliskich terenach.
Istnieje wiele teorii na temat powstania Stonehenge. Najpopularniejszą z nich jest ta związana z druidami, którzy w tym świętym miejscu mieli odprawiać rytuały i składać ofiary z ludzi. |
Teorii jest wiele
Historia powstania Stonehenge spędza badaczom sen z powiek. Stworzenie tego monumentalnego kompleksu wymagało bowiem siły wielu robotników oraz szerokiej wiedzy. XII-wieczna legenda głosi, że kamienie najpierw zostały przeniesione z Afryki do Irlandii przez olbrzymów.
Później, za radą czarnoksiężnika Merlina, król Vortirgen przetransportował je w aktualne miejsce. W XVII i XVIII w. budowlę przypisywano Rzymianom, Grekom, Fenicjanom albo druidom.
Najpopularniejszą teorią była ta związana z druidami, którzy tworzyli klasę ludzi wykształconych, nauczycieli i kapłanów. Według podań, zbierali się oni raz w roku w świętym miejscu i odprawiali sekretne rytuały. Składali ofiary z ludzi, a szlachetnie urodzonych Celtów uczyli „mądrości bogów” – nauk przyrodniczych i astronomii. Inna upatruje w Stonehenge miejsca pochówku prahistorycznej elity.
Jedynie ustawienie głazów nie pozostawia wątpliwości, że Stonehenge było starannie zaplanowanym obserwatorium astronomicznym. Stanowiło kombinację świątyni i obserwatorium, a skoro zorientowane było w stronę, w której słońce wschodzi w dniu przesilenia letniego, można je nazwać świątynią Słońca.
Ku czci Słońca i Natury
Magia unosząca się nad Stonehenge co roku przyciąga tysiące turystów. Istne oblężenie przeżywa podczas nocy świętojańskiej, kiedy dostęp do obiektu jest nieograniczony. Najdłuższy stwarza doskonałą okazje do kultywowania tradycji i spotkania turystów z całego świata. Możemy przebrać się za pogan lub druidów i oddać się zabawie do wschodu słońca. Tańce, śpiewy i modły nawiązujące do pradawnych obrzędów pozwalają nam na powrót do korzeni, odczuwanie otoczenia całym sobą. Odwiedzenie tego miejsca to nie tylko zobaczenie imponującej konstrukcji, to dotknięcie historii, spotkanie z nieznanym i niezbadanym.
Katarzyna Król
fot.: sxc.hu
Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:
Biuro Podróży Family TOUR Rynek 7, Skoczów tel. 33 853 0733 mobile: 535 100 544 |
|
Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć. |
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.