Tajemnice opowiadań Gustawa Herlinga Grudzińskiego
Gustaw Herling Grudziński urodził się 1919 roku i uznawany jest za jednego z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Naukę pobierał na Uniwersytecie Warszawskim i szybko zaangażował się w działalność niepodległościową. Wskazywany jest, jako jeden z organizatorów pierwszych ruchów oporów, był więziony przez Rosjan i zesłany do obozu pracy na Syberii. Walczył w armii generała Andersa, wziął udział w obronie Monte Cassino. Za swoje działania otrzymał order Virtutti Militari.
- Był, jako trochę urlopowany żołnierz, gościem człowieka wybitnego. Mianowicie myśliciela i filozofa Benedetto Croce. Gościł w jego willi w Sorrento i tam poznał swoją drugą żonę. Oczywiście ożenił się dwa lata po śmierci swojej pierwszej żony. Lidia Croce przeżyła męża o 15 lat, dożyła 97 lat, zmarła w 2015 roku. Po ślubie Grudziński zamieszkał w Neapolu. Najpierw nie lubił tego miasta, ale z czasem rozpoczął wędrówki po nadbrzeżu i po górnym mieście. Z czasem tak dobrze poznał Neapol, że jego włosy znajomi namawiali go, żeby napisał przewodnik po mieście. On jednak Neapol unieśmiertelnił w swoich opowiadaniach - wyjaśniała podczas prelekcji prowadząca.
Włochy uznał za swoją drugą Ojczyznę. Ocenzurowany w Polsce Ludowej za najwybitniejsze dzieła Inny świat, Opowiadania, Dziennik pisany nocą wydawał za granicą. Dzieła wszystkie ukazały się w kraju po 1989 roku. - Mówił wtedy: Przestałem być pisarzem emigracyjnym, a stałem się pisarzem polskim mieszkającym we Włoszech. Zmarł w 2000 roku - tłumaczyła Gawlikowska.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga -Grudzińskiego.
JS
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.