Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital Śląski w Cieszynie ma 125 lat!

Od lat 80. XIX wieku, poprzez trudny czas wojen i okres przemian ustrojowych, po systematyczny rozwój w ostatnich latach - Szpital Śląski w Cieszynie może poszczycić się niezwykle bogatą historią. W tym roku placówka świętuje 125-lecie swojego istnienia.

Jak przyznaje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, jubileusz placówki jest wyjątkową okazją do przypomnienia wieloletnich, ciekawych dziejów lecznicy. – Historia Szpitala Śląskiego trwale związana jest z losami całego Śląska Cieszyńskiego. Mimo wielu trudnych, ale i barwnych okresów, przez jakie przechodził ten region, misją placówki zawsze było niesienie pomocy medycznej oraz ratowanie życia lokalnej społeczności – opowiada dyrektor Czesław Płygawko.

Szpital dla wszystkich pacjentów

Wszystko zaczęło się w roku 1882 – to wtedy lokalny działacz społeczny, ksiądz Theodor Haase wystąpił z inicjatywą budowy szpitala, który będzie leczył pacjentów bez względu na narodowość, język czy wyznanie. Szpital Powszechny Zboru Ewangelickiego w Cieszynie – bo taka była jego ówczesna nazwa – pierwszego pacjenta przyjął w swoich murach 20 czerwca 1892 roku. Pomnik księdza Theodora Haase prezentuje się w holu wejściowym Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala.

W początkach funkcjonowania, w cieszyńskiej lecznicy zabiegi przeprowadzały światowe autorytety w dziedzinie medycyny; w wyniku postępującej rozbudowy stale zwiększała się też liczba łóżek i przyjmowanych pacjentów. W międzyczasie szpital zmieniał swoją przynależność z uwagi na kształtujące się granice nowych państw i regionów. Szczególnie trudnym w historii placówki okresem były lata II wojny światowej, kiedy zarówno sprzęt medyczny, jak i chorzy musieli być ewakuowani. Następnie, po zakończeniu walk – borykano się z problemem braku kadry lekarskiej i niemożnością wyżywienia pacjentów, którym jednak bez względu na panujące warunki zawsze pomagano.

Utworzenie Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w latach 70. XX wieku, a następnie budowa charakterystycznego Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, co zwiększyło liczbę sal chorych do 150, przyczyniły się do ukształtowania obecnego charakteru Szpitala Śląskiego – nowoczesnej, kompleksowej placówki, która stale rozwija się w trosce o zdrowie mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej.

Z tradycją w nowoczesność

Dziś Szpital Śląski to 24 oddziały szpitalne, 27 poradni specjalistycznych, w pełni wyposażony SOR i nowoczesne sale operacyjne. Każdego roku – w trybie nagłym oraz planowym – placówka udziela pomocy blisko 54 tys. pacjentów. Szpital dysponuje 508 łóżkami i zatrudnia ponad 900 pracowników. Wysoki poziom realizowanych w placówce świadczeń potwierdzają m.in. uzyskany w 2011 r. i wznowiony w 2014 r. certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia oraz tytuły „Szpitala bez bólu” i „Szpitala przyjaznego dziecku”. ZZOZ dba o edukację zdrowotną mieszkańców organizując wykłady profilaktyczne z cyklu „Pro Salute”, wydaje własny informator, a pobyt w poradniach lekarskich umila pacjentom… zapraszając lokalnych artystów do prezentacji ich prac w szpitalnej galerii. Placówka będzie też jesienią kontynuować akcję profilaktyczno-edukacyjną skierowaną do uczniów ze szkół w powiecie.

Na co dzień jednak życie szpitala to przede wszystkim sumienna praca lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów – tych, którzy swoimi sukcesami powinni, a nie zawsze chcą się chwalić.

- Do chwil, które zapamiętamy szczególnie, z pewnością należy przeprowadzony trzy lata temu skomplikowany zabieg chirurgiczny, a następnie rehabilitacja ręki pacjenta, która doznała wielotkankowego uszkodzenia na skutek wypadku przy pracy. Ważnym doświadczeniem było dla nas również udzielenie pomocy pacjentowi z podejrzeniem choroby wysoce zakaźnej zakażeniem wirusem Eboli – wówczas przygotowany odpowiednio personel szpitala wzorowo wykorzystał wszystkie procedury związane z postępowaniem z trudnymi przypadkami chorób wysoce zakaźnych – wspomina dyrektor Czesław Płygawko. M.in. dzięki tej interwencji cieszyńska placówka została uznana za jednostkę strategiczną, pełniącą funkcję „filtra epidemiologicznego” regionu i kraju, a słowa uznania przekazywały ówczesne władze państwowe. Ważną dla rozwoju infrastruktury Szpitala była też wielomilionowa inwestycja informatyzacji, zakończona z powodzeniem w 2015 roku.

- Przed nami kolejne, mamy nadzieję – równie udane lata. Szpitalowi, a przede wszystkim mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego, z okazji tego wyjątkowego jubileuszu życzę, aby nasza placówka zawsze stawała na wysokości zadania i nadal rozwijała się, świadcząc dla naszych pacjentów usługi medyczne na najwyższym poziomie – podsumowuje dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-06-17 12:57:07
altacet: Jakiś marny matematyk obliczył 125-lecie szpitala.Skoro inicjatywa pojawiła się w 1882 to jest to 135-lecie.Prace budowlane rozpoczęto w 1888 roku.
2017-06-17 20:00:24
krzysztof.mm: Mało kto wie, a tekst o tym nie wspomina, że inicjatywa budowy Szpitala przez ewangelików była reakcją na prozelityzm katolicki, bulwersujące i skandaliczne nakłanianie chorych innych wyznań, nieraz na łożu śmierci, na zmianę wiary na katolicką przez ekipę ówczesnego cieszyńskiego \'szpitala\' prowadzonego przez elżbietanki. Sprawa ta szeroko komentowana była nawet w Wiedniu.<br />Zasługą T. Haase było nie tylko zebranie funduszy na budowę, ale i stworzenie jednego z najnowocześniejszych w ówczesnych czasach, znanego i podziwianego w całych Austro-Węgrach szpitala w Cieszynie.<br />Niebagatelną rolę w sukcesie Szpitala odegrał jego pierwszy i długoletni - aż do odwołania z przyczyn politycznych przez władze II RP w 1927 - lekarz rodem z okolic Salzburga, uczeń takich wiedeńskich sław medycznych jak profesorowie Theodor Billroth czy Rudolf Chrobak, dr Hermann Hinterstoisser.<br />Z całym szacunkiem dla osób, ale współcześni dyrektorzy jak Kawulok, Płygawko itepe - to żałosne, raczej karykaturalne cienie ówczesnych Wielkich Zasłużonych dla Szpitala i Cieszyna.
2017-06-17 21:12:51
dagmara011: zamknijcie w końcu te umieralnie
2017-06-17 21:50:35
Przepierón: Lepiej zmienić nazwę na cieszyńskie hospicjum.
2017-06-17 22:48:48
bronek91: @krzysztof.mm<br />Czy mogę prosić o źródło informacji?
2017-06-18 06:37:41
Kurier czerski: @bronek91- źródło: gazeta wyborczyja
2017-06-18 07:19:06
mariobross1977: Zenujacy artykuł zarówno jak ten szpital który wogole nie jest szpitalem tylko wykańczalnia ludzi. Wystarczy przejść się po oddziałach i zobaczyć w jakich warunkach przebywają pacjenci! Płacimy składki zdrowotne a na opiekę medyczną nie ma co liczyć! Pacjenci muszą czekać kilkanaście minut a czasem nawet dłużej aby jakaś hrabina łaskawie przyszła!!! Niech napiszą jak jest naprawdę a nie stek bzdur wypisywać!
2017-06-18 10:04:22
pikador40: Zapomnieli dodac,ze jak przyjedziesz na SOR z urazem to obowiazkowo musisz zaplacic za parking to jest chore i to trzeba leczyc
2017-06-18 11:35:16
skuter66: Wielokrotnie się tam leczyłem, dwukrotnie uratowali moje życie, jestem im bardzo wdzięczny.Jak komuś nie pasuje są inne szpitale.
2017-06-18 12:51:58
JaSza11: Szkoda że parkingu dla inwalidów i niepełnosprawnych nie zrobili na małej łące było by tak samo dobani!
2017-06-18 13:52:08
as-domibud: Chwolenio do kilowej dity już za niedługo zamkną tę placówkę z powodu braków kadrowych
2017-06-18 15:17:44
krzysztof.mm: mariobros : \&quot;Pacjenci muszą czekać kilkanaście minut..\&quot;<br />nie zdziwiłbym się, gdybyś się leczył na oddziale psychiatrycznym<br />w doopach się ludziom poprzewracało, słowo daję
2017-06-18 15:43:18
Kurier czerski: Oto \&quot;chrześcijańska\&quot; forma dyskusji. Oczywiście reformowana. :D: D
2017-06-18 22:19:21
mariobross1977: No jasne że muszą czekać. Aby po tym kopyta wyprościc! Nie po to składki płacimy żeby nas służba zdrowia miała głęboko gdzies!
2017-06-19 09:31:11
yamah: Ja i moja rodzina, też wielokrotnie leczyliśmy się w tym szpitalu, oraz w wielu innych szpitalach (nawet za granicą) i muszę powiedzieć że nasz cieszyński szpital niczym nie odstaje od ogólnych standardów, a czasem nawet je przewyższa. Naprawdę złego słowa nie mogę powiedzieć, nasz szpital i jego personel po prostu robi swoje. Niestety zawsze jednak znajdą się malkontenci, roszczeniowcy, albo zwykłe ważniaki, którym wiecznie wszystko nie pasuje, albo co gorsza wydaje im się że to oni są tu najważniejsi i że od razy wszyscy będą się im tam kłaniać. Takich (i to nie tylko w szpitalu) wyczuwa się na odległość, tyle że później zgodnie z naturalnym odruchem \&quot;akcja =reakcja\&quot; traktowani są tak jak na to zasługują. <br />A potem pretensje... tylko do kogo? ...może najpierw do siebie...? <br />Więcej życzliwości, uśmiechu, a przede wszystkim wyrozumiałości i szacunku dla drugiego człowieka, wtedy nawet kolejka w szpitalu stanie się krótsza.
2017-06-19 11:53:58
jo.papuga: @mariobross1977<br />A ty se myslisz że te nasze składki robiom na kimsikej wrażyni??? <br />Przeca to je normalne, wszyscy majom płacić i po cichu czakać na swojom kolej.<br />Dobro zmiana trwa i trwa mać.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: