Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

SZKOŁY NIE WIEDZĄ, SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA OPŁATY KONKURSOWE DLA SWOICH UCZNIÓW

Pani Bożena była oburzona faktem pobierania opłat od uczniów.   
 - Nie jest to duża suma, stać mnie, żeby zapłacić, ale zdaję sobie sprawą, że nie wszyscy rodzice mają pieniądze - tłumaczyła. Jak dowiedzieliśmy się w kuratorium oświaty, takie praktyki są zabronione, w ubiegłym roku wyszło bowiem zarządzenie ministra edukacj i w tej sprawie.
Wcześniej uczniowie sami opłacali sobie udział w niektórych konkursach przedmiotowych, m.in. w „Foxie" i matematycznym „Kangurze". Te konkursy przygotowywane są przez stowarzyszenia, a pieniądze pokrywają koszt ich organizacji. Dyrektorzy szkół przyznają, że ministerialne zarządzenie trochę komplikuje sprawę, ale też deklarują, że stosują się do niego.
- Pieniądze na ten cel daje Rada Rodziców - mówi Urszula Mainka, dyrektorka SP l w Cieszynie. Zauważa jednak, że będzie problem, jeśli chętnych do wzięcia udziału w konkursie zgłosi się zbyt wielu. Podobnie jest w cieszyńskiej SP 3. - W „Kangurze" uczestniczy ponad setka dzieci, a od każdego z nich trzeba uiścić opłatę w wysokości 6 zl. W sumie daje to sporą kwotę - tłumaczy Janina Boruta, dyrektorka. W cieszyńskiej „dwójce" Rada Rodziców poprosiła władze szkoły o zorganizowa-
nie eliminacji wewnątrzszkolnych, aby ograniczyć liczbę chętnych, za których trzeba zapłacić.
Tylko jedna nauczycielka z podstawówki w naszym powiecie przyznała, że dzieci w jej szkole wnoszą opłatę konkursową, choć wie, że nie jest to zgodne z prawem. - Z tych pieniędzy kupujemy później nagrody pocieszenia dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie -wyjaśnia. Zapewnia, że nie było sytuacji, aby któreś dziecko nie przystąpiło do rywalizacji z powodu kłopotów finansowych rodziców.
źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: