Święta z zielonym drzewkiem
Zwyczaj ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej i znany jest już od XVI wieku. Zwyczaj ten powędrował najpierw z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki tradycję tę jako symbol religijny uznał jednak dopiero w XVIII wieku – wcześniej było to postrzegane jako rytuał pogański.
Pierwsze ozdoby na świątecznych choinkach to głównie jabłka i dekoracje wykonane z papieru. W XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Ponadto drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak między innymi ciastka, orzechy i pierniczki.
Zieleń bożonarodzeniowego drzewka jest symbolem nadziei i narodzin, a sama choinka symbolizuje życie i odrodzenie. Również ozdoby na choince mają swoją symbolikę. Przykładowo łańcuch jest symbolem rodzinnych więzi, a światełka w pewnym sensie wskazują drogę i odstraszają złe moce. Nie należy zapominać o naturalnych ozdobach, które w przeszłości niezwykle często pojawiały się na świątecznych drzewkach. Jabłkom przypisuje się symbolizowanie zdrowia, natomiast orzechom – dobrobytu i siły.
Współcześnie próbujemy łączyć tradycję z nowoczesnością, elementy takie jak potrawy na Boże Narodzenie, czy właśnie choinka pozostają niezmienne i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak trzeba przyznać, że widoczne jest odejście od tradycji dekorowania choinki w wigilijny poranek – w wielu domach, choinki pojawiają się sporo wcześniej i nie przypisuje im się taki istotnej symboliki jak w przeszłości.
Jakby na to wszystko nie patrzeć w okresie świątecznym większość z nas nie wyobraża sobie aby przynajmniej w jednym z pokoi nie stało chociaż małe zielone drzewko ze światełkami i kolorowymi ozdobami. Od kilku lat możemy zauważyć pięknie oświetlone i przyozdobione choinki w centrach miast, głównie na rynkach oraz przed prywatnymi domami. Jeżeli dochodzi do tego biała kołderka w postaci świeżego śniegu to mówimy o prawdziwej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.