Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji już ruszyło

Po podpisaniu przez Prezydenta Ustawy od 2 września ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, popularnie nazywanego 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Od tego dnia ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można pobrać już druk wniosku o przyznanie tego właśnie świadczenia. Wnioski można składać w każdym z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł przysługuje dorosłym osobom posiadającym orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby te albo nie otrzymują świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych) albo suma pobieranych świadczeń nie przekracza 1600 zł brutto. Przykładowo:  renta w wysokości 1100 złotych brutto + 500 złotych świadczenia wyniesie 1600 zł brutto. Jeśli kwota 1600 zł brutto zostanie przekroczona, wtedy świadczenie zostanie obniżone o kwotę przekroczenia progu. Na przykład: jeśli osoba pobiera emeryturę lub rentę w wysokości 1200 złotych, wówczas świadczenie uzupełniające 500 plus dla osób z niepełnosprawnością zostanie przyznane tej osobie w wysokości 400 złotych.

Do limitu 1600 zł nie wliczają się m.in. dochody z pracy, zasiłek pielęgnacyjny, renty cywilnoprawne, dodatki (pielęgnacyjny czy kombatancki), alimenty ani też renta rodzinna przyznana dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

Decyzję o przyznaniu świadczenia 500 plus - ZUS wyda w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jeśli wniosek zostanie złożony przed 1 grudnia 2019 roku, na wydanie decyzji w sprawie świadczenia uzupełniającego ZUS będzie mieć 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

 

AK, mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-07 09:25:49
jasper: 500 brutto czy netto?? A moze by tak pan prezydent jako osoba sprawna fizycznie, zaczal utrzymywac sie za 1600 zlz miesiecznie. Niech zaryzykuje, tak przez pol roku, albo przynajmniej do wyborow.
2019-09-07 15:36:18
koszor: jasper nie narzekaj, dobrze, że niepełnosprawni otrzymali ten dodatek. Politycy nie rozumieją życia zwykłych ludzi.
2019-09-07 17:18:28
donekT: jasper-Q, Są osoby, które swą miesięczną egzystencję zamykają w przedziale 560 złotych (podaję taki przykład, ponieważ mam do czynienia z taką osobą). jasper-Q Polecam WOLONTARIAT, z pewnością odciąży system (w jakimś znikomym stopniu), a niektórym naprawdę może pomóc.
2019-09-07 17:55:01
utopiec: Jak to jest. 500 dostaną tylko ci z sejmu czy z senatu również?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: