Świadczenie uzupełniające 500 plus - ściąga
Przypominamy kto może ubiegać się o to świadczenie i jakie warunki musi spełnić. Aby ubiegać się o świadczenie uzupełniające 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy złożyć stosowny wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).
Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Jeżeli osoba składająca wniosek ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.
Jeżeli osoba składająca wniosek nie ma orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz jeśli posiada – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.:
• kartę badania profilaktycznego,
• dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.
O świadczenie uzupełniające mogą wnioskować osoby, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza kwoty 1600 zł brutto.
Decyzję przyznającą świadczenie uzupełniające ZUS wyda w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Wnioski dotyczące świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz osobiście w każdym z oddziałów ZUS. Tam również można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące świadczenia.
AK, mat. Pras..
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.