Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świadczenie uzupełniające 500 plus - ściąga

Według danych Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej do skorzystania ze świadczenia uzupełniającego 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest uprawnionych 850 tys. Osób. Od 1 października ruszyły już pierwsze wypłaty tego świadczenia. Tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 49 osobom przyznane kwoty. Na ten cel na razie rząd przeznaczył 4,5 miliarda złotych.

Przypominamy kto może ubiegać się o to świadczenie i jakie warunki musi spełnić. Aby ubiegać się o świadczenie uzupełniające 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy złożyć stosowny wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Jeżeli osoba składająca wniosek ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

Jeżeli osoba składająca wniosek nie ma orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz jeśli posiada – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.:
• kartę badania profilaktycznego,
• dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

O świadczenie uzupełniające mogą wnioskować osoby, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza kwoty 1600 zł brutto.

Decyzję przyznającą świadczenie uzupełniające ZUS wyda w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Wnioski dotyczące świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz osobiście w każdym z oddziałów ZUS. Tam również można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące świadczenia.

AK, mat. Pras..

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-07 13:13:43
krzysztof.nn: ✍ Blisko 22,8 miliarda złotych - tyle kosztowała budżet państwa realizacja programu Rodzina 500 plus w 2018 roku. Jak wynika z r z ą d o w e g o sprawozdania, zaobserwowano jednak "wyczerpanie się efektu programu na poziom wydatków gospodarstw domowych". Efektem jest między innymi wzrost wskaźnika u b ó s t w a w Polsce. ✍
2019-10-07 13:14:35
krzysztof.nn: ✍ To niejedyny n e g a t y w n y trend związany z 500+ na jaki zwróciło uwagę m i n i s t e r s t w o rodziny. Jak czytamy bowiem w sprawozdaniu, w 2018 roku odnotowano s p a d e k liczby u r o d z e ń o 13,8 tysiąca do poziomu 360,8 tysiąca. Dla porównania, rok wcześniej było to 388,2 tysiąca urodzeń. ✍
2019-10-07 13:19:30
donekT: ✍ w 2018 roku odnotowano s p a d e k liczby u r o d z e ń o 13,8 tysiąca do poziomu 360,8 tysiąca. Dla porównania, rok wcześniej było to 388,2 tysiąca urodzeń.✍ - A Ty ile się do tego dołożyłeś???
2019-10-07 20:38:24
jasper: donekT, pochwal sie ile bierzesz 500+.
2019-10-07 20:46:49
jasper: Im wiecej dzieci, tym bardziej ksieza pedofile zadowoleni. Beda miec specjalna ochrone prokuratury. Dziennikarze dotarli do ciekawego dokumentu. „Prokuratorzy powinni kierować się w kontaktach z Kościołem "rozwagą", a o każdej sytuacji, w której śledczy domagają się od Kościoła dokumentów z procesów kanonicznych, musi wiedzieć Prokuratura Krajowa - wynika z treści wytycznych, do których dotarł portal Gazeta.pl. Sama Prokuratura przez ostatnie tygodnie zaprzeczała istnieniu tego dokumentu.“ Mariaz PiS z kosciolem idzie na coraz bardziej ciemna strone. - [-] http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25282534,prokuratura-krajowa-ukrywala-istnienie-tego-pisma-dotarlismy.html#opinions.
2019-10-08 00:43:18
donekT: Jak widać, chrystianofobia w natarciu. NIENAWIŚĆ można wyleczyć. Ciekawe co z ingerencją organów państwa w odniesieniu do pozostałych związków wyznaniowych. Niektóre z nich ścigają i grożą wykluczeniem, chociażby za palenie tytoniu. Pragnę przypomnieć, iż ściganie przestępców jest w gestii odpowiednich organów publicznych, a nie wyznaniowych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: